Osaisko joku neuvoa onko helppo vaihtaa itse, tuleeko ilmausongelmia ja mitä kaikkea pitää ottaa huomioon. Ei näy kirjastossa vielä Xsaran korjausopasta, josta näkis. Kone on 1,6 8v ja vuosimalli -98. Myös jos on tietoa mikä neste on ko. koneelle suositeltavaa, muu kuin Citroen-merkkinen.
Jäähdytinnesteen vaihto
5
5296
Vastaukset
- Sami L.
Ainakin uudemmat PSA koneet (Peugeot 206 jne..) ilmaa itse itsensä jos kone vain käytetään lämpimäksi = termari aukee ja flekti käy.
Mulla löytys ENGL. kielistä juttua korjausoppaasta PUG306... sama kone. - Eki
En osaa neuvoa, kun itsellänikin on sama projekti vielä edessä. Alfamerilta saat kuitenkin Haynesin kirjan Xsaraan, hintakin vain vajaa 27 €. Mielestäni kannattaa maksaa jos yhtään osaa englantia (englanninkielinen siis...), koska kirjasta on hyötyä monessa muussakin pikku askareessa.
Itse olen käyttänyt Citikoissa Vehon myymää alkuperäistä nestettä. Se ainakin on käypäistä, eikä ole hinnalla pilattu, joka sekin on pieni ihme Vehon kyseessä ollen. - ZX 1.6i 8v
Tere!
Nesteenvaihto on perusjuttuja, onnistuu helposti, muistelen ZX 1.6i 8v:tä , 8v Xsaran kone & järjestelyt konehuoneessa on hyvin samanlainset
Katoppa sinne pellin alle, onko siinä jäähdyttimessa pienet muovihanat toisen päädyn ylä & alaosassa, alemmassa saattaa vielä olla letkukara (jos ei niin sitten vaan alavesiletku tms irti). Termarikotelossa ja ehkä myös lämpparille menevässä letkussa pitäis olla venttiilihatun näköiset tulpat, niillä systeemi ilmataan.
Muistaakseni myös Xsarassa on semmonen musta muovinen ilmanohjauslevy siinä syylärin päällä, se kannattaa irrotta niin on paremmat näkymät. Eli alempaan hanaan letkunpätkä, astia alle, hana auki (1/4 kierr.) jäähd. korkki ja ylempi hana & ilmausruuvit auki, myös lämppärinsäädin auki (eli sisällä lämpötilasäädin kuumalle). Sitten antaa vaan valua systeemin tyhjäksi, paineletkulla voi vähän huuhdella varsinkin jos neste on ruostepaskan näköistä.
Täytettäessä kannattaa ne ilmaustulpat pitää auki (syylärin hanat tieteskin kiinni), kunnes sieltä tulee pelkkää nestettä, sitten konekäyntiin ja lisää nestettä sitä mukaan kun se syylärissä vajenee (hulahtaa reilusti siinä vaiheesa kun kone on lämmennyt ja termari eka kerran aukeaa) Välillä kannattaa availla niitä ilmaustulppia ja päästellä kertyneet ilmat ulos.
Homma on selvä kun motti on täysin lämmin ja niistä ilmaustulpista tulee pelkää nestettä (ei ilmaa). Kandee tietenkin hetken seuraila nestetasoa, saatta vielä pikkasen vajeta jonkun ilmakuplan hävitessä.
Niitä muovihanoja ei sitten kannata rikkoa liialla voimalla! jos ne jää tihkumaan niin karan saa aukiasennossa kitkuteltua ulos ja O-renkaat vaihdettua.- Xsara 1.6 8v
Näillä jo homma varmaan onnistuu. Jos vielä haen sen 306 Pökötin tai ZX:n ohjekirjan kirjastosta. Taidan sitten nesteenkin hakea Veholta, jos se kerran edullista on. Jos joku tietää mikä tarvikeneste on suositeltavaa, voisi kertoa. Esim ZERO Propylen??
- ervc
Näin tulee toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1452505Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2031190Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 98888
- 66868
- 53851
- 46839
- 60822