Verenpaineeni nousi yllättäen 218/110.

Mummo pulassa

Jotenkin rauhaton olo, mitä pitäisi tehdä? Onko minun ikäiselläni, aivoinfraktin, toispuoleisen aivohalvauksen, sydäninfraktin ja kahden pallolaajennuksen jälkeen, sydämen vajaatoimintaa kärsivän 75v enää edes oikeutta hakea apua?

Syön verenpaine lääkettä, mutta en voinut alkaa syödä kolestroolilääkettä syystä että ne kaikki (3 kokeiltu) aiheuttivat päivittäin kovia kramppeja, myöskin sydänalan lihaksiin.

Kuka voisi auttaa, että millä saisin verenpaineeni normaaliksi?

Söin yhdenvuoden verenohennuslääkettä (BRILIQUE) ja sekin otettiin pois 2 kuukautta sitten ja nyt sitten on noin korkea verenpaine.

Olen ihan aktiivinen ihminen vielä. Käyn kaksikertaa viikossa vesijumpassa, teen kotitöitä ja kudon sukkia lapsilleni ja lastenlapsilleni. Tykkään myöskin välillä surfailla täällä netissä.

6

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myöhäistä on

      Sulla on verisuonet niin kalkkeutuneet, että mikään ei enään auta.

      http://personal.inet.fi/koti/remeli/verenpaine.htm

      Kolesterolilääkkeiden on todettu aiheuttavan runsaasti haittavaikutuksia, etenkin vanhuksille. Haitat kohdistuvat erityisesti lihaskudokseen. Esimerkiksi statiinit vaurioittavat lihaskudoksen voimalaitoksia, mitokondrioita, mikä johtaa lihaskudoksen kalsiumpitoisuuden lisääntymiseen. Tällöin luurankolihas, sydänlihas ja valtimon seinämät kalkkeutuvat ja samalla syntyy lihaskudoksen insuliiniresistenssi. Se puolestaan lisää II-tyypin diabeteksen riskiä.
      Valtimon mitokondrioiden vaurioituminen ja valtimon kalsiumin lisääntyminen on hyvin tuhoisaa. Mitä enemmän valtimon kalsium lisääntyy, sitä nopeammin sepelvaltimotauti etenee. Statiiniliääkitystä käyttävillä havaittiin tässä tutkimuksessa noin 50% enemmän sellaisia plakkeja, joissa oli kalkkia.

      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22981406

    • sydänhermot

      Onko sinulla useaa verenpainelääkettä vai yhtä? Minulla ei toiminut yksi lääke ollenkaan vaan paineet pysyi korkealla, mutta siihen laitettiin toinen lääke avuksi, ja täytyy sanoa että paineet putosi melkein liikakiin, toinen on beetasalpaaja ja toinen Ace estäjä, ja tarviin niistä nyt vain puolikkaat molemmista, eli 50 mg diasectralia ja puolikas Coversyl, 4 mg.
      Muuten tuosta neulomisesta, edesmennyt äitini neuloi liikaa ja niin tein minäkin aikoinaan, siitä alkoi tulla kamalia rytmihäiriöitä, ja äiti sai sydänhermojen tulehduksen, näin sanottiin ennen, minä en edes mitään kysellyt vaan vähensin neulomista, ja viimeksi olen tehnyt isot pannulaput, paksut sellaiset kun kaikki kintaat joita on myynnissä ei pidä kuumaa ollenkaan niin hyvin.
      Olen syönyt kalaa ja kalaöljyä, monivitamiinia Dbit 50 mg läpi vuoden ja mies kanssa hän 76 v ja minä 66 v.
      Sinun täytyy mennä heti lääkäriin eikä ajatella sitä että saisitko apua, se sairaanhoitohenkilöstön asia hoitaa sinut kuntoon.
      Hyvää jatkoa....

    • oikeus apuun on

      Ehdottomasti lääkäriin ja tsekkaamaan lääkitys. On turha kärsiä korkeasta verenpaineesta turhaan, koska lääkitystä voidaan muuttaa ja laittaa paremmin kohdalleen. Jos on 75 vuotta veroja maksanut, ehdottomasti on oikeus hakea apua!

      Toki kannattaa muistaa terveelliset elämäntavat siten, että välttää suolaa, salmiakkia ja lakritsia. Liikkuu säännöllisesti ja pyrkii vähentämään eläinrasvoja ja suosimaan kasvisrasvoja jne. :)

    • Exembolikko

      Miksi sinulta otettiin verenohennuslääke pois noilla taustoilla , itse en lopettaisi. Kokeile asperiinia, jos se auttaa oloosi olisi mielestäni palattava ohennikseen. Tiedätkö onko noi aivo ja sydänjutut ollut plakin vai verihyytymän aiheuttamia.

    • Yhteispeliä

      Hyvin äkkiä tilaa aika kardiologille ja ota kaikki reseptit ym ,EPIGRIISIT NS SAIRASKERTOMUKSET mukaan,että näkee tilanteesi ja aikaisemmat hoidot ym lääkekokeilut.Näinolllen lääkri pystyy sinua parhaiten auttamaan.

    • Yhteispeliä

      Ja kutomiseen ehdoton tauko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      215
      5449
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5034
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      26
      4845
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2075
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1801
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      20
      1623
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1521
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1313
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    Aihe