Joomla vain WordPress?

joomla on vaikea

Pitäisi saada aikaiseksi useampi nettisivusto. Domainit on jo varattuna. Osaan perusteet HTML4:stä ja CSS:stä ja osaan asentaa WordPressin, mutta en Joomlaa. En ole päässyt Joomlassa perille siitä, miten ulkoasua saa muokattua eli tarvitisin sivuston, jossa on 3 saraketta, vasempaa ja oikeaan tulee linkkejä ja linkkien ulkoasun saa muokattua täysin vapaasti oman mielen mukaseksi.

Olen etsinyt netistä tietoa siitä, kumpi olisi parempi alusta, Joomla vain WordPress. YouTubessa on aiheesta paljon viedoita ja monissa väitetään, että nykyään WordPress on parempi, koska Joomla on turhan "raskas" eli sen latautuminen kestää kauemmin ja ilmeisesti hallinta on monimutkaisempaa. Kun kuitenkin katsoo WordPressillä tehtyjä nettisivustoja, niin ne ovat kaikki samanlaisia ja yksinkertaisempia kuin Joomlalla tehdyt eli kaikista väitteistä huolimatta, että WordPress on parempi, vaikuttaa siltä, että Joomlalla saa paremmannäköiset sivut aikaseksi eli ulkoasua voi muokata enemmän kuin WordPressissä.

Jos haluaa nettisivun, jossa on 3 saraketta, niin WordPressissä tämä ei taida onnistua muuten, kuin laittamalla ns. "vimpaimet" sivun vasemmalle sekä oikealle, jolloin tulee 3 saraketta, vai kuinka? Vimpaimet taas rajoittavat ulkoasua ja varsinkin, kun haluaa niihin linkkivalikot. Joomlalla saa ilmeisesti ulkoasua muokattua enemmän, vai kuinka? Joomlan opettelu (ulkoasun muokkaaminenn) ei vain oikein pääse edes alkuun.

11

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmh.

      Noissa on aikamoinen opiskelu noissa sisällönhallintajärjestelmissä.

      Perussivut tekee nopeammin käsin, kuin opettellee WP:n tai Joomlan läpikotaisin. Mutta tietysti noista on etua, jos tekee nettisivuja liukuhihnalta asiakkaille ja asiakkaat tarvitsee käyttöliittymän sivujen päivitystä varten. Tämähän se on kai päasiallinen syy, miksi noita täytyy käyttää.

      WP on alunperin blogiohjelmisto, joka kyllä näkyy sen säädettävyydessä/kätettävyydessä edelleen . . .

      Itse suosittelen kokeilemaan sellaista kuin CMS Made simple.

      • Joomla on vaikeahko

        "Perussivut tekee nopeammin käsin, kuin opettellee WP:n tai Joomlan läpikotaisin."

        Tekee kyllä, mutta ei päivitä. Omille nettisivuilleni tulee uutiset-osio, jota päivitetään säännöllisesti. Käsin html css vie kaiken ajan (vaikka käyttäisi copy pastea). En todellakaan suosittele oman kokemukseni perusteella kenellekkään nettisivustoa ilman mitään CMS:ää.

        Katselin tuota CMS Made simpleä ja ulkoasu on kaikissa esimerkeissää kovin yksinkertainen.

        Pakko kai alkaa opetella Joomlaa...

        Onko kenelläkään tietoa, miten Google noteeraa Joomlan verrattuna WordPresiin? YouTuben joissakin videoissa väitetään, että WordPress olisi parempi hakuoptimoinnin kannalta. En oikein usko tätä, vaikka en hakuoptimoinnista mitään tiedäkään, koska käsittääkseni Google noteeraa pääasiassa vain sivustolla olevan tekstin.

        Olisikohan jossain yksikertaiset ohjeet siitä, miten Joomlan ulkoasun muokkaus kannattaa aloittaa (suomeksi tai englanniksi)?


      • hmhm...
        Joomla on vaikeahko kirjoitti:

        "Perussivut tekee nopeammin käsin, kuin opettellee WP:n tai Joomlan läpikotaisin."

        Tekee kyllä, mutta ei päivitä. Omille nettisivuilleni tulee uutiset-osio, jota päivitetään säännöllisesti. Käsin html css vie kaiken ajan (vaikka käyttäisi copy pastea). En todellakaan suosittele oman kokemukseni perusteella kenellekkään nettisivustoa ilman mitään CMS:ää.

        Katselin tuota CMS Made simpleä ja ulkoasu on kaikissa esimerkeissää kovin yksinkertainen.

        Pakko kai alkaa opetella Joomlaa...

        Onko kenelläkään tietoa, miten Google noteeraa Joomlan verrattuna WordPresiin? YouTuben joissakin videoissa väitetään, että WordPress olisi parempi hakuoptimoinnin kannalta. En oikein usko tätä, vaikka en hakuoptimoinnista mitään tiedäkään, koska käsittääkseni Google noteeraa pääasiassa vain sivustolla olevan tekstin.

        Olisikohan jossain yksikertaiset ohjeet siitä, miten Joomlan ulkoasun muokkaus kannattaa aloittaa (suomeksi tai englanniksi)?

        "Tekee kyllä, mutta ei päivitä. Omille nettisivuilleni tulee uutiset-osio, jota päivitetään säännöllisesti. Käsin html css vie kaiken ajan (vaikka käyttäisi copy pastea). En todellakaan suosittele oman kokemukseni perusteella kenellekkään nettisivustoa ilman mitään CMS:ää."

        Pitää paikkaansa, jos uutisia on tarve laittaa usein esille, että jonkinlainen sisällönhallintasysteemi on hyvä. Jos pelkästään uutisia tulee, php:llä kyllä tekisi äkkiä skriptin siihen hommaan, joka on yksinkertaisempi kuin kokonainen CMS ja ennenkaikkea joustavampi.

        WP:ssä tarvitset erilaisia plugineita melkein kaikenlaisiin tarpeellisiin lisätoiminoihin. Suuri osa näistä plugineista joko ei toimi täydellisesti uusimmassa WP:ssä tai sitten ne ovat englannin kielisiä tai ne ovat maksullisia tai omaan teemaan sopivat tyylit ovat maksullisia. Sitten jos suomentaa pluginin itse, seuraavassa päivityksessä suomennus häviää. Muutenkin tuntuu olevan aika moinen reikäjuusto tietoturvaltaan tuo WP, mutta tuohon auttaa erittäin paljon se, että nyt siinä on automaattiset päivitykset. Huono tietoturva on riesa lähinnä vain siksi, että WP on erittäin suosittu alusta, minkä takia sille on tehty kaikenlaisia botteja, jotka haravoi WP:llä tehtyjä sivuja läpi, etsien niistä haavoittuvuuksia ja sitten sekottaen sivut. Näin kävi minunkin yksille WP sivuille aiemmin.

        "Katselin tuota CMS Made simpleä ja ulkoasu on kaikissa esimerkeissää kovin yksinkertainen. "

        Tarkoitatko ulkoasua visuaalisesti vai rakennetta? Ulkoasun pystyt tekemään aivan kokonaan itse CMS Made simplelle, kuten myös WP:lle voi tehdä oman teeman.

        Rakenne näissä kaikissa on aika fixattu, etenkin WP:ssä.

        "Onko kenelläkään tietoa, miten Google noteeraa Joomlan verrattuna WordPresiin? YouTuben joissakin videoissa väitetään, että WordPress olisi parempi hakuoptimoinnin kannalta. En oikein usko tätä, vaikka en hakuoptimoinnista mitään tiedäkään, koska käsittääkseni Google noteeraa pääasiassa vain sivustolla olevan tekstin."

        Hakukoneoptimointiin löytyy monia hyviä ohjeita netistä. Se on periaatteessa varsin yksinkertainen homma. En usko, että alusta itsessään siihen isoja rajoituksia asettaa, etteikö voisi optimoida paremmin.


    • Ei voi ees verrata

      Ei edes mitään jakoo et kumpi, Wordpress on selkeesti parempi kaikilta osin käytettävyydessä ja ylivoimaisesti käyttäjäystävällisin cms mitä on olemassa.. google löytää Wordpress sivustot aina paremmin kuin joomla sivut, ihan jo senkin takia että se on ylivoimaisesti eniten käytetty cms joten google tykkää siitä :D

      • No tuota

        Käyttäjäystävällisyys on vähän kaksipiippuinen juttu. Usein se tarkoittaa ominaisuuksien karsimista tai piilottamista. :)

        Kuten vaikkapa WP:n erittäin yksinkertaistettu tekstieditori, jossa aiemmin ei pystynyt vakiona säätämään käytännössä yhtään mitään. Onhan sitä helppo käyttää, kun mitään ei voi tehdä. Nyt sitä editoria on saatettu parantaa, en ole pariin kuukauteen sitä käyttänyt.

        Parempia editoireita tosin saa plugineina.

        Tai se, että kaikki monimutkaisemmat asiat täytyy hoitaa erilaisilla plugineilla, joita on sitten loputon viidakko.

        WP ei ole missään nimessä huono alusta, mutta käyttäjäystävällisyys on vähän niin ja näin riippuen siitä millaista sivua tekee ja kenelle.


    • iikkaaa
    • chocoo

      Ei tarvitse kirjoittaa esseetä siitä mikä on paras. Mielestäni tyyliteltyyn sivuun tarvitaan: chocosites.16mb.com

    • phpguru

      Omasta mielestä on aika turhaa jauhaa mikä cms on paras. Joomlalla ylläpitää suurempia sisältöjä vs wordpress. Mutta ulkoasun kannalta ei ole merkitystä mikä on julkaisujärjestelmänä. Suurempi merkitys on osaamisella. Jos hallitsee CSS, HTML,PHP:een (Javascrip) niin osaa kyllä rakentaa ulkoasun tyhjästäkin alustalle kuin alustalle.

      Itse kokeillut Drupal, Joomla ja Wordpress. Drupal selvästi vähiten käyttäjöystävällisin asiakkaan kannalta. Joomlan hallinta sivut ovat selkeät kuten Wordpressinkin. Mutta lopulta kaikkeen tottuu kun vain käyttää.
      Suurin vaiva CMS:ssissä on kuitenkin ulkoasun rakentaminen. Paras etu on että ulkoasu tehdään "erillään" sisällön laitosta.

    • Joomlarules
    • magixman1

      Osta Magix Web Designer 10 säästät järkeäsi. Ei maksa kun 50€ ja helppo kun mikä. Palvelimenkin saat 2€ kuukausimaksulla domain 1,99€. Siis yksi Web-sivusto. Muistaakseni alle 300€ maksaa usean sivuston versio. Tais olla peräti 10 web-sivuston mahdollisuus.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      180
      2260
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      175
      1861
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      170
      1732
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      113
      1561
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      26
      1504
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      109
      1270
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      168
      1119
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1083
    9. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      149
      987
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      58
      985
    Aihe