SIM-modeemi

langatonta

Suositelkaas SIM-modeemia. Elisan/Saunalahden halvin 3G-yhteyksellinen liikkuva laajakaista on tarkoitus hommata. Jotkut modeemit ovat ihan mahdottoman kalliita. Noin 50 euron hinta on itsellä rajana. Mieluusti Saksasta tilaisin kyllä. Oman etsinnän tuloksena on seuraava:

http://www.hardwareversand.de/USB/147889/D-Link 21 Mbit s HSPA UMTS USB Adapter.article

Bonuskyssäri. Käytetäänkö tuota yhteyttä(kin) yleensä kirotulla M$oftan rndis:llä? Jos, niin onko sille vaihtoehtoja?

2

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vaihtoehto

      Saunalahden Prepaid Perhenettipakkauksessa saat Huawein E5220:n joka ei ole lukittu eli toimii muillakin liittymillä (myös muiden operaattoreiden). Paketin normaalihinta 49€ ja ollut tarjouksessa 39€ (en tiedä onko tarjous vielä voimassa).

      Tuo Huawei toimii ihan hyvin. Akkukesto reissukäytössä voisi olla parempikin, läppäristä loppuu akku ennen tuota Huaweita mutta tabletin kanssa loppuu Huawei ensin. Lataus USB:n kautta ja noita erilaisia "powerbank" akkuja löytyy muutamalla kympillä jos tarvitsee reissuun lisävirtaa. Tuo jakaa yhteyden Wlanilla useammalle laitteelle kerralla (muistaakseni max 5 laitetta kerrallaan) tai tietokoneelle USB:n kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6659
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5733
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4366
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      139
      4161
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      380
      1380
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1298
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1287
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1074
    Aihe