Suositelkaas SIM-modeemia. Elisan/Saunalahden halvin 3G-yhteyksellinen liikkuva laajakaista on tarkoitus hommata. Jotkut modeemit ovat ihan mahdottoman kalliita. Noin 50 euron hinta on itsellä rajana. Mieluusti Saksasta tilaisin kyllä. Oman etsinnän tuloksena on seuraava:
http://www.hardwareversand.de/USB/147889/D-Link 21 Mbit s HSPA UMTS USB Adapter.article
Bonuskyssäri. Käytetäänkö tuota yhteyttä(kin) yleensä kirotulla M$oftan rndis:llä? Jos, niin onko sille vaihtoehtoja?
http://www.hardwareversand.de/USB/147889/D-Link 21 Mbit s HSPA UMTS USB Adapter.article
Bonuskyssäri. Käytetäänkö tuota yhteyttä(kin) yleensä kirotulla M$oftan rndis:llä? Jos, niin onko sille vaihtoehtoja?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Saunalahden Prepaid Perhenettipakkauksessa saat Huawein E5220:n joka ei ole lukittu eli toimii muillakin liittymillä (myös muiden operaattoreiden). Paketin normaalihinta 49€ ja ollut tarjouksessa 39€ (en tiedä onko tarjous vielä voimassa).
Tuo Huawei toimii ihan hyvin. Akkukesto reissukäytössä voisi olla parempikin, läppäristä loppuu akku ennen tuota Huaweita mutta tabletin kanssa loppuu Huawei ensin. Lataus USB:n kautta ja noita erilaisia "powerbank" akkuja löytyy muutamalla kympillä jos tarvitsee reissuun lisävirtaa. Tuo jakaa yhteyden Wlanilla useammalle laitteelle kerralla (muistaakseni max 5 laitetta kerrallaan) tai tietokoneelle USB:n kautta.
https://kauppa3.dna.fi/sopimus/?device_offering=1520