Suositelkaas SIM-modeemia. Elisan/Saunalahden halvin 3G-yhteyksellinen liikkuva laajakaista on tarkoitus hommata. Jotkut modeemit ovat ihan mahdottoman kalliita. Noin 50 euron hinta on itsellä rajana. Mieluusti Saksasta tilaisin kyllä. Oman etsinnän tuloksena on seuraava:
http://www.hardwareversand.de/USB/147889/D-Link 21 Mbit s HSPA UMTS USB Adapter.article
Bonuskyssäri. Käytetäänkö tuota yhteyttä(kin) yleensä kirotulla M$oftan rndis:llä? Jos, niin onko sille vaihtoehtoja?
SIM-modeemi
2
186
Vastaukset
- Yksi vaihtoehto
Saunalahden Prepaid Perhenettipakkauksessa saat Huawein E5220:n joka ei ole lukittu eli toimii muillakin liittymillä (myös muiden operaattoreiden). Paketin normaalihinta 49€ ja ollut tarjouksessa 39€ (en tiedä onko tarjous vielä voimassa).
Tuo Huawei toimii ihan hyvin. Akkukesto reissukäytössä voisi olla parempikin, läppäristä loppuu akku ennen tuota Huaweita mutta tabletin kanssa loppuu Huawei ensin. Lataus USB:n kautta ja noita erilaisia "powerbank" akkuja löytyy muutamalla kympillä jos tarvitsee reissuun lisävirtaa. Tuo jakaa yhteyden Wlanilla useammalle laitteelle kerralla (muistaakseni max 5 laitetta kerrallaan) tai tietokoneelle USB:n kautta. - Paljon parempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1547694Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2175715Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394628KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104236Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk763953Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,323808Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122991Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1082919Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,712426Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1122325