SIM-modeemi

langatonta

Suositelkaas SIM-modeemia. Elisan/Saunalahden halvin 3G-yhteyksellinen liikkuva laajakaista on tarkoitus hommata. Jotkut modeemit ovat ihan mahdottoman kalliita. Noin 50 euron hinta on itsellä rajana. Mieluusti Saksasta tilaisin kyllä. Oman etsinnän tuloksena on seuraava:

http://www.hardwareversand.de/USB/147889/D-Link 21 Mbit s HSPA UMTS USB Adapter.article

Bonuskyssäri. Käytetäänkö tuota yhteyttä(kin) yleensä kirotulla M$oftan rndis:llä? Jos, niin onko sille vaihtoehtoja?

2

276

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vaihtoehto

      Saunalahden Prepaid Perhenettipakkauksessa saat Huawein E5220:n joka ei ole lukittu eli toimii muillakin liittymillä (myös muiden operaattoreiden). Paketin normaalihinta 49€ ja ollut tarjouksessa 39€ (en tiedä onko tarjous vielä voimassa).

      Tuo Huawei toimii ihan hyvin. Akkukesto reissukäytössä voisi olla parempikin, läppäristä loppuu akku ennen tuota Huaweita mutta tabletin kanssa loppuu Huawei ensin. Lataus USB:n kautta ja noita erilaisia "powerbank" akkuja löytyy muutamalla kympillä jos tarvitsee reissuun lisävirtaa. Tuo jakaa yhteyden Wlanilla useammalle laitteelle kerralla (muistaakseni max 5 laitetta kerrallaan) tai tietokoneelle USB:n kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      52
      2447
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      703
      1596
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      117
      1308
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      133
      1123
    5. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      75
      1013
    6. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      993
    7. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      18
      817
    8. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      118
      763
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      714
    10. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      23
      688
    Aihe