Saksalainen Auto Zeitung testasi neljän auton vertailutestin numerossa 24, 5.11.2014. Testatut autot olivat Citroen DS5 Hybrid4, Mercedes CLA 250 Sprot 4 Matic, Mini John Cooper Works Paceman ja VW Beatle 2.0 TSI.
Minin meluitsuuden osalta testaajat kirjoittavat, Quote: Nicht nur die Messwerte outen den Briten als lauteste Auto, auch das subjektive Empfinden lässt daran keinen Zweifel aufkommen. Unquote: "Eivät yksistään mittaustulokset tee tästä Britistä meluisinta autoa, myös subjektiiviset tuntemukset tukevat täydellisesti tätä samaa/antamatta mitään helpotusta."
Esimerkiksi 100km/h nopeudessa Minin melulukema oli 70 dB(A) kun muut autot asettuivat 64-67 dB(A) haarukkaan. Samassa lehdessä toisessa testissä BMW:n ja Mecedes Benz:n meluksi saatiin 100 km/h nopeudessa 62 dB(A).
On huomattava, että testi on tehty Saksassa sileillä ajopinnoilla. Voi kuvitella, miten valtavan lisän aiheuttaa karkea suomalainen asfaltti ja mahdollinen nastarenkaiden käyttö. Näillä oletuksilla Suomessa mennään yli 75 dB(A) melutason, joka aiheuttaa jo kuulovaurion matka- ajossa.
Kun otetaan huomioon, että korva aistii jokaisen 6 dB(A):n melunlisäyksen kaksinkertaisena ja meluisuuden korkea taso Minissä, tulisi autoa käyttää ainoastaan lyhyillä matkoilla, tai vaihtoehtoisesti yli tunnin ylittävillä päivämatkoilla on työturvallisuusohjeitten mukaisesti käytettävä kuulosuojaimia.
Minille meluisuudessa katastrofaalinen testitulos
20
159
Vastaukset
- Kysymys?
Myydäänkö Suomessa myös tätä Minin mallia? Jos myydään, niin eikö viranomaistaho valvo ihmisten terveyden saatamista alttiiksi näin suurille riskeille kuulovaurioden suhteen.
- voih kun kurjaa
Kivasti rölli laittaa jutun ja vastaa siihen itse, onnea elämään noinhan saat sopivia vastauksia.
Laita vielä linkki, niin nähdään ihan itse mitä asiaa on käsitelty ja miten.
- R:ltä saa tietoa
Kurvaapa Minilläsi R:lle ja lue artikkeli itse!
- melupojan aktiviteet
En harrasta tuota sinun lehtihyllysurfausta, vaan ostan lehteni jos näen sen tarpeelliseksi.
- sulla aivovaurio
katastrofaalinen juttu, juu taitaa poika olla hieman tietämätön autojen äänimaailmasta ja lukenut wikistä meluasioista ja nyt luulee olevansa kovinkin fiksu, myötähäpeän sinua ja juttujasi.
- Uskokaa totuus
Minäkin luin artikkelin. Tässä kyllä myötähäpeää joutuu tuntemaan niitä kohtaan, jotka yrittävät saadan Ministä muuta kuin meluisaa autoa mollaamalla mittarein mitattuja lukemia muuksi mitä ne ovat.
- melupoika iskee
sinäkin, hehhee yksi ja sama rölli.
- Reine Wahrheit
Minin meluisuudesta joka sana näytti olevan totta.
- voi röllipoikii
Kovin erilaisia autojahan nuo verrokit, mm Mini on neliveto "tehoversio".
En nyt oikein ymmärrä melupojan jatkuvaa dissausta? Mini omistajat kyllä tuntevat autonsa ja se ominaisuudet ja tuskin kenelläkään on siitä johtuvaa kuuluvauriota. - Varoitustarrat!
Vaikka autot olivat näin erilaisia, niin siitä huolimatta oli Mini jokaista muuta hyvin paljoin meluisampi. Jopa testin dieselkäyttöiseenkin autoon verrattuna n. 100% / kaksi kertaa meluisampi.
Samassa lehdessä pikkuautojen testissä Ford Fiesta, Peugeot 208, Renault Clio, Skoda Fabia ja VW Polo, kaikki olivat todella hiljaisia verrattuna Miniin meluisuuten. Puhumattakaan keskiluokan autojen BMW 518d ja Mercedes Benz 200 meluarvoista, jotka ovat aivan eri maailmasta.
Minillä pitkää matkaa tekevillä on selvä riski kuulovaurion syntyyn, ja lyhyemmillä matkoilla kovasta metelistä aiheuu matkustajille vähintäinkin melkoinen väsymystila. Viranomaisten tulisi puuttua tämän automerkin vaarallisuuteen, ainakin varoitustekstit meluisuudesta ja kuulosuojien käyttötarpeesta tulisi lisätä koelautaan.- rölli on aina rölli
Voi pojan sitkeyttä ja lievää tyhmyyttä.
- Röllicotche
Rölliauton maahantuonti ja käyttö tulisi kieltää koko Euroopan Unionin alueella.
- pikkuRöllin tarina
Käy poika koeajolla jos on ikää ja kortti, mutta varaa korvatulpat mukaan ettei herkät korvat räjähdä. Varo kuitenkin ettet jää koukkuun ja joudut hankkimaan Mini ja sitten ajelemaan Peltorit päässä.
- Totta joka sana
Mini, mallista riippumatta on melutesteissä hävinnyt jokaiselle automallille tehdyissä vertailutesteissä. Jos joku on eri miltä laittakoot testitulokset tähän viestiketjuun.
- sitkeää rölliä
Rölli mene kouluun ja kasva aikuiseksi niin voit sitten hankkia Minin kun pääset töihin ja saat palkkaa.
- uhhh
Siis Minillä matkustava kärsii melusta moninkertaisesti muilla autoilla matkustaviin verrattuna. Näinhän sen db- lukemien perusteella täytyy olla!
- ElämäOnTylsää
huomionkipeä rölli on sitten lutusen hauska poika.
- TerveysVaarassa
Siis myöskin nämä uudemmat Minit ovat saaneet kaikissa testeissä kaikkein korkeimmat melulukemat aina vaan ja edelleen. Viranomaisten on syytä puuttua tähän mahdollisimman pian, koska näin kovat melulukemat ovat selvä riski saada kuulovaurio.
- olet_todella_nolopoika
voi poikaa, onko sut hyllytetty jostain muualta?
- missä_lusit_noin_pitkään
No ei pidä paikkaansa. Laita vähän linkkiä väitteesi pohjaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281488- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541149- 69994
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254954Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193934- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16830Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818