Olen entinen maanviljelijä, ja myös ex- karjankasvattaja. Tarkemmin sanottuna entinen sikalafarmari. Minua vi.tuttaa vain yksi asia, nimittäin se, että en ennen tajunnut kuinka paljon helpommin raha tulee palkansaajana.
Ei viikonloppuna töitä, kuten oli sikalassa joka Jumalan viikonloppu. Saan Pekkaset, kesälomat, talviloman, ja jos olen kipeä niin sairaslomalla saan täyden palkan. Lisäksi nykyinen palkkani on paljon suurempi kuin maajussina.
Enää ei tarvi haista sianpaskalla ja elämä on muutenkin helpompaa kuin jyväjemmarina.
Ei viikonloppuna töitä, kuten oli sikalassa joka Jumalan viikonloppu. Saan Pekkaset, kesälomat, talviloman, ja jos olen kipeä niin sairaslomalla saan täyden palkan. Lisäksi nykyinen palkkani on paljon suurempi kuin maajussina.
Enää ei tarvi haista sianpaskalla ja elämä on muutenkin helpompaa kuin jyväjemmarina.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sanos muuta. Onneksi nuorena näkee muutakin ja voi sitten valita, sellaiset jotka eivät maatalous töitä koskaan tee, eivät todellakaan tajua työn raskautta ja nykyistä viellä enemmän henkisesti kuormittavuutta.
MInä taas olen entinen palkansaaja, olen kokeillut myös yrittämistä pari kertaa, nyt olen maajussi ja oikeastaan karjankasvattaja.
Sanoisin, että joka hommassa on etunsa ja haittansa, palkansaajalla on helppoa mutta ei siinä kyllä oikeasti tienaa, yrittäjänä kyllä tienaa mutta kun tulee vastatuulta niin sitten se on omassa maalissa ja voi olla kunnolla talous perseellään.
Maajussina ei ehkä samalla tavalla mene kaikki, riskit on hallinnassa, tosin tienatkin jää yrittäjien tienoista, mutta riskeihin nähden homma balansissa.
En ala muita neuvomaan, itse jatkan maajussina eläkkeelle asti.
Se pitää itse tietää mitä haluaa, haluaako paljon vapaa-aikaa, paljon rahaa vai elellä vaan ilman sterssiä.
elämä on valintoja ja jokainen ne tekee itse.
Oikean yrittäjän tappioista vastaa yrittäjä itse.
Maatalousyrittäjän tappioista vastaavat veronmaksajat.
Ihan pieni ero.
Höpöhöpö, kyllä jokainen toimija vastaa tappioistaan itse, niin pitkälle kuin pystyy tai haluaa.
Yrittämisessä on etunsa, kuten yllä totesin, mutta on siinä haittansakin, suosittelen sitä silti nuorille, Suomessa ei oikein voi muulla tavalla vaurastua kuin yrittämällä, perimällä tai naimalla vauraan puolison.
Mikäli haluaa vaurastua, niin yrittämään vaan.
Maataloudessa tulee harvoin luottotappioita, yleensä tilat realisoidaan ennen kuin tilanne on niin paha, siinä mielessä yhteiskunnan kannalta turvallista toimintaa.
Vaalien jälkeen maajussien ei tarvitse paljon hötkyillä. Niin hyviä tukia on Sipilä ja S-L Anttila lupaamassa
PIENRI ERO JAUHAA PASKRAA, JOS MEET KONKKAAHAN VALTRIO TAKAAHAN SUN TYÖN TEKRIJÖILLES PALKAN MAKSUN JOS SUL ERI OLEHEN REALISOITRAVAA SIINRÄKIN VALTRIO TULEHEN VASTRAAN VELKROJIA OSALTAHAN,,,,,
NÄINHRÄ TEIJÄ PELI MONELLA EPÄ REHELLLISELL YRITJÄJÄLLÄ MENEE ET FIRMAHA PYSTYRYY ALOTRUS TUET JA RAHAA JEMMAHAN,. FIRMA NURIHIN JA VALTRIO HOITRAA LOPUN, 3 VUOTRA JA REKISTHERIST MERKINNÄT KATROAA JA UUS FIRMA PYSTRYYN,,,
- Maatalousyrittäjän tappioista vastaavat veronmaksajat.
Ihan pieni ero.-
Maidontuottajan tilan talouden ryssimisen maksaa aina veronmaksaja, älä muita tuotantosuuntia mukaan laske.
Kyllä maatalousyrittäjä on ihan itse vastuussa tappioistaan. Vaikka osa tuloista tulee yhteiskunnan kassan kautta, on niihinkin leivottu kivenä sisään iso riski, joka yrittäjän kämmätessä on ihan omin hampain pureksittava.
Näin siinä käy nytkin.
Venäjän vienti boikotti ollu päällä vasta vähän aikaa ja kokoajan maidontuottajat puhuu kymmenien- satojen tuhansien tulon menenetyksistä tilaa kohti vuodessa.
Korvaukset tulee lopulta kansallisista varoista ja ne muuttuu pysyviksi .
Toivottavasti ei tule kovin suuria tappioita, niin ei tarvi korvatakaan niin paljoa.
Vaikka en itse ole koskaan ollutkaan maidontuottaja, niin tuo väite, että veronmaksajat maksaisivat maidontuottajan tappiot, ovat täyttä valhetta. Jos nyt jälkikäteen EU,lta saadaan jotain korvauksia maidontuottajille, niin ne otetaan EU,n budjetista, ei Suomalaisilta veronmaksajilta. Rahasumma on joka tapauksessa hyvin pieni.
Ladasta audiin.........
Jos nyt jälkikäteen EU,lta saadaan jotain korvauksia maidontuottajille, niin ne otetaan EU,n budjetista, ei Suomalaisilta veronmaksajilta
Toi lause kertoo kaiken......Kaikki EU rahat otetaan veronmaksajilta se on ihan sama minkä maalainen veronmaksaja ne maksaa.....Ainoastaan yksinkertaiset ei tajua tätä vedätystä. Me maksellaan verorahoja EU;hun ja saadaan sitten osa takaisin ...ollaan sitten pirun onnellisia kun saadaan rahaa " sieltä kaukaa EU:sta " vaikka itsehän me ne sinne annoimmekin.
Maatalous ei ole koskaan todellista yrittämistä vaan jotain" sosialistinen tuotanto-ala " tai jotain sinnepäin.
Paljon parempi olisi suoraan siirtyä täyteen kommunismiin maanviljelijöiden ja perustaa kolhooseja...samoja traktoreita voitaisiin käyttää tehokkaammin yhdessä...sairasajan sijainen löytyisi heti, maanviljelijät auttaisivat maitotilallisia talvisin jne...jne... ei tarvitsisi edes täyttää lomakkeita EU:lle kun yhden. Mitään voittoa ei tulisi ja mitään ette omistaisi...mutta kolhoosi huolehtisi kaikesta.
Nyt te olette muka " yrittäjiä " kannattamattomia sellaisia, jokaisella pitää olla omat koneet ja pelit vaikka niitä ei käytetä kuin muutamana päivänä vuodessa
ja veronmaksajat maksavat teidän " yrittäjä " leikkinne.
"Paljon parempi olisi suoraan siirtyä täyteen kommunismiin"
:))))))) HYVRINHÄN SE TOIMRII MYÖS MUILRAKIN ALOIL, JOS SITRÄ HALUTAHAN,,,:)))))))))
SAAMATROMILL NOITRA AJATRUKSIA TUNRUU OLEVAHAN,,,,:))))))))
Onko Kille 100 ollut koskaan maanviljelijä, tai karjankasvattaja? Epäilen, että ei kumpikaan kun noin pehmoisia puhuu. Joka EU maassa tuetaan maataloutta, ei yksin Suomessa. EU on kupannut Suomen maataloutta jo 20 vuotta, ellet satu sitä tietämään.
Maanvljelys Suomessa on täysin EU säännösten mukaista ja maksut mitä tulee on samaa tasoa kuin muuallakin EU:ssa on, mitään omia tukia Suomi ei voi maksaa ilman EU:n lupia ja hyväksymisiä.
EU on hyvin tarkka siitä, että hehtaaria kohti tukitasot ei ylitä EU:n perustaja valtioiden tukitasoja, se mitä kautta raha kiertää on sitten kansallista veivausta.
Eurot hehtaaria kohti on samat kuin kuudessa perustajamassa.
TUKI MÄÄRÄYTYY normisadon mukaan meillä se on 3000kg viljalla.tanskassa se on 5000kg jolloin tuki on lähes kaksin kertainen.