Ahvenanmaalle

Onko vinkkejä kirjoista, esitteistä, nettilinkeistä, omista kokemuksista, joista saisi apua ensi kesän Ahvenanmaan reissun suunnittelua varten ?
Reissu suuntautuisi Maarianhaminaan ja Ahvenanmaan itäpuolelle (mm. Kastelholm ja Bomarsund).
Etukäteen kiittäen ! :-)
176927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat
  • Sottungaan ei kannata mennä. Kiukkuinen akka ajaa sielä moottoriveneijät pois.

    Äänestä

Osaathan varmasti tarpeeksi hyvin ruotsia ja oikealla aksentilla? Muuten ns. palvelu on aika nuivaa...

Äänestä
  • Jokaisessa ahvenanmaan vierasvenesatamassa osataan ihan hyvin/jopa normaalisti suomenkieltä. Mutta kohteliasuudesta sanat "Tack" ja "kiitos" soisi kuulevan useammin vierailijoilta.

    Äänestä

Käy hakemassa jostain matkatoimistosta Ahvenanmaan esitteitä. Niissä on veneilijällekin kelpaavaa tietoa. Kirjastosta löytyy kirjoja...

Ahvenanmaallahan ei paljon vierassatamia ole. Mainitsemiesi lisäksi Kumlingessa on mukava satama Remmarhamn. Lisäksi Kökar satamineen (kts. toinen keskustelu)on ehdoton paikka jollei ole ennen käynyt. Myrskyluodon Maijan saari eli Väderskär löytyy Ahvenanmaan "mantereen" koillispuolelta.

Äänestä
  • Onhan siellä satamia:
    Eckerö on tosi hieno paikka, suosittelen jos ei pieni avomeriosuus haittaa. Ahvenanmaahan alkaa kihdiltä, joten kyllä Å-maan itäsaaristossa on paikkoja kymmenittäin. Osta satamakirja, sieltä niitä löytyy. (Turun meripartiolaiset)

    Äänestä

Tutustu myös tähän osaan Ahvenanmaata, tuulen ja aallokon pieksemiä avoimia kalliota. Vierassatamia ei ole eikä kovin montaa hyvää suojaa pohjoistuulelta. Purjehdin sen joku vuosi sitten ja aion vielä mennä uudestaan pidemmän ajan kanssa.

Äänestä
  • Oma ruotsinkielentaito on suoraan sanoen P***stä. Olen kuitenkin etenkin Ahvenanmaalla huomannut, että kun yrittää saada edes muutaman sanan ruotsiksi, niin keskustelukumppani kyllä vaihtaa kielen suomeksi kun asia niin vaatii. Samat kaverit eivät sitten osaakaan enää sanaakaan suomea kun vastassa on äijä joka kovaan ääneen metelöi, että ollaan Suomessa, ja eikö täällä S**tana saa palvelua ihmisten kielellä. Kohteliaisuudella siis pärjää näissäkin asioissa hienosti.

    Äänestä

  • Käy myös Koksnanilla. Upea paikka.

    Äänestä

Jos vähänkin pitää luontoarvoista, niin Degerbyhyn ei kannata mennä. Toinen vieraslaituri on “K-kaupan taka-pihalla” aivan lauttasatamankyljessä, jossa melua riittää. Kumpikin laituripaikka on melko suojaton lännenpuoleisille tuulille, ja ohikulkeva liikenne häiritsee aalloillaan.

Oma täysin henkilökohtainen mielipiteeni on seuraavanlainen.

Suositeltavat
-Käringsund
-Rödhamn
-Bomarsund (Puttes camping)

Mukiinmenevät
-Kökarin kaikki satamat (oma järjestykseni on Sandvik (paras), Helsö, Karlby.
-Lappo
-Kastelholm
-Maarianhaminan kumpikin satama (pakollinen käynit palveluiden vuoksi)
-Seglinge

En menisi
-Långnäs (onko enää edes toiminnassa?)
-Hamnsundet (Saltvik), merivartioaseman kupeessa ankea laituri, ympärillä mitä mahtavin saaristo
-Degerby, rauhaton paikka
-Jurmo (Brändö), ankea
-Sottunga, täällä ei ole oikeastaan mitään, lauttasatama häiritsee
-Remmarhamn, tien varrella, osin suojaton

Mutta joku toinen arvostaa muita asioita. Oma painotukseni on luonnonläheisyys ja paikan kauneus.

Äänestä

Bomarsundissa on oman kokemukseni mukaan aivan perrrkeleesti punkkeja. Jos siis kiipeää satamasta linnoitukselle.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ymmärrän kyllä näkemyksesi, mutta 'maassa maan
    tavalla'. Itse olen matkaillut Ahvenenanmaalla
    autolla ja pyörällä ja -70 luvulla tultiin
    fiskarilla Perämereltä Helsinkiin Ahvenanmaan
    kautta ja ainoa ikävä oma kokemus oli kalastaja
    jossain koillis-Ahvenanmaan saarilla, joka
    ei hyväksynyt ankkurointiamme luonnonsatamaan,
    joka oli hänen kalavettään ja kun laskimme sinne
    'ei-kenenkään maille' 2 verkkoa soppakalatarpeita
    varten, niin merivarstiosto oli aamulla klo 6
    koputtamassa kajuutan kattoon ! ;-)

    Äänestä

kierrä kaukaa ahvenenmaa.
Antaa niiden marinoitua omassa liemessään.

Äänestä
  • Det går nog bra att semestra på Åland. Kommer man med båt så skall man akta sig för Långnäs gästhamn. Där får man inte så bra service men måste ändå betala. Försöker man smita utan att man betalat för ingenting så kan man få stryk.

    Äänestä

kyllä on kiva paikka reissata. on käyty polku- ja moottoripyörillä ja autolla. Suosittelemme
Prästötä ja siellä sellaista leirintä aluetta kuin Sandösund. Saunoakin saa kelluvassa saunassa,
hyvät kalavedet ja kivat mökit. Aamiaisen saa tilata aamuksi kahvilaan jos ei itse laita.
Olemme itsekin taas lähdössä sinne parin viikon
kuluttua.
Saarella paljon nähtävää; Linnoituksia, Pommerin
laiva jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_18747 kirjoitti:

Onko vinkkejä kirjoista, esitteistä, nettilinkeistä, omista kokemuksista, joista saisi apua ensi kesän Ahvenanmaan reissun suunnittelua varten ?
Reissu suuntautuisi Maarianhaminaan ja Ahvenanmaan itäpuolelle (mm. Kastelholm ja Bomarsund).
Etukäteen kiittäen ! :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu