Joopa joo. Olisikohan kellään tietoa miten hyvin saa varustettua kiväärin vaihtokiikarilla. Aseena Sako 75 ja siinä tällä hetkellä shirestonen 1,5-6x42 kiinteästi kiinnitettynä. Se on ihan hyvä hirvimetsälle, mutta joskus tulee kytiksellä pimeä liian nopeasti vastaan. Ilmeisesti optilock voisi olla ratkaisu. Pitäisikö ase kohdistaa joka vaihdon yhteydessa. Toisaalta en viitsisi hankkia toista asetta peurametsälle.
Vastaukset 1
- Custom
Tervehdys. Optilock ei ole vaihtojalka. Se on kiikarin kiinnitystapa eli optilock renkaat eivät vaurioita kiikaria jso jalat sattuvat olemaan vaikka hieman eri suunnassa. Järjestelmää käyttää Sako ja Tikka. Pojallani on em jalat ja hyvin pelaa. Jos haluat vaihdettavan kiikarin on mm. Leupoldilla hyviä kääntöjalkoja ( tosin kalliita ). Osta yhdet alaosat ja kaksi pääliosaa eri kiikareille.
Kun kohdistat aseen kummallakin ei tarvitse vaihdossa kun ottaa toinen pois ja toinen tilalle. Samalla voit vaihtaa esim panoksen. Itse käytän 11,7 gr Naturalista hirveen ja peuraan. Toinen vaihtoehto on ottaa peuraan 10,1 rg luoti. Olen ampunut kaikki hirvieläimet tähän asti ( 3 4 ) Superhammerheadilla mutta vaihdoin Naturalikseen tänä syksynä. Jouduin siirtämään kiikaria n. 6 cm / 100 m ylös. Naturalis on hieman hitaampi kuin SH. Vaihdon syy on mainokset pienestä lihahukasta. SH tappaa hyvin mutta tuhoaa kyllä lihaakin. Vertymät varsinkin peurassa ovat isot. Pyrin ampumaan peuraa aina päähän jos kyttyyholli on hyvä ja sarvia ei ole.
t Custom
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781144
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä28852Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19725- 46589
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13577Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180542Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123510Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13510Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla
Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/3447On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23440