Minun piti äänestää keskustaa tulevissa eduskuntavaaleissa, mutta nyt tuli "este", kun luin hesaria ja siinä oli "kartanonherran" haastattelu, joka neuvoi suomen eduskuntaa tekemään veropäätöksen, jossa kiinteistöveroa pitäsi kuulema periä maanviljelijöiltäkin. Sillä metsä ja maatilat eivät kuulema lähde suomesta. Omistajat voivat vaihtua, mutta maakiinteistöt olisivat kuulema hyvä verotulojenlähde. Eikä työssäkäyviä pitäsi enää lisäveroilla rasittaa. Että silleen, en tiedä mitä nyt tekisin, ketä äänestää ? Kepu ja kokoomus ei ainakaan ryhdy maatilojenkiinteistö verottajaksi.
tietoa vailla
lahomökin omistaja
8142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hommaa maillesi tuulimyllyjä, siitä se kartanonherran elämä alkaa.
Tarkemmat ohjeet tämäniltaisessa MOT_ohjelmassa
Eihän ne, kokoomus, eikä kepu. :D
Kannattaa silti muistaa että kepulaiset olivat edellisellä kaudella pääministeripuolue ja nyt on kohta neljä vuotta huseerannut kokoomus.
J.Käteinenkin sähelsi 7 vuotta, neljä vuotta valtivarainministerinä ja kolme pääministerinä, ja lähti sitten karkuun.
Voisitteko sanoa, mistä yksinhuoltajaäiti voisi saada moloa? Panettaa.
Hätätapauksia varten
http://www.alennuskoodeja.fi/Kaalimato.com/
Mulla on metsätaloustila ja kiinteistöveroa maksan kuten muutkin.
Empä sitten osaa sanoa, olenko lukenut tai ymmärtänyt väärin Hesarin sunnuntai 14.9.2014 talousjutusta. Siinä lukee kyllä aivan selvästi että "nalle" suurmaanomistaja esittää, että maatalous ja metsämaata ryhdyttäisiin verottamaan. Ja "nalle" jatkaa että kiinteistövero pitäisi laajentaa koskemaan myös maatalous ja metsämaita.
" Minulle on aivan käsittämätöntä, että politikot verottavat kyllä omistus ja vuokra-asunnoissa asuvia kaupunkilaisia, mutta meitä maalla asuvia suurmaanomistajia ei veroteta"
" Olen laskenut, että jos vero olisi 25 euroa hehtaarilta, valtio saisi puolen miljardin verotuoton vuodessa". Näin tuossa hesarissa lukee !
Pitäisikkö nyt kysyä kansanedustajilta asiasta, vai onko tämä joku "aprillipila" ?
Äänestä hömppää! Nummentalo.
Pekkarinen on tullut veronmaksajille kalleimmaksi ministeriksi. Ja Lehtomäki hommasi mökinmuorille tonnienmenon, kun jätevesilaki koskee myös pikkutönöjä, joita ei saa edes myytyä.
"En ole katkera mutta kuitenkin". Pitäisikkö se Nummentalo saada eduskuntaan. Mikäs sitten muuttuisi ?