Kuppi nurin

Kyllä ottaa pattiin

Pieni, mutta sitäkin aggressiivisemmin käyttäytyvä nuorisojoukko terrorisoi asuinalueellamme, siten etteivät kaikki ihmiset uskalla enää edes lähetä koiraa illalla ulkoiluttamaan yksin. Nuorison käyttäytyminen on todella uhkaavaa, ajellaan mopoilla suoraan kohti, ja väistetään ihan viime tingassa, vallataan lasten leikkipuisto jo alkuillasta, huudellaan ohitse kulkeville törkeyksiä ja uhkaillaan .

Olen itse pari kertaa käynyt jututtamassa näitä nuoria, ja koittanut hiukan rakentaa jonkinlaista vuoropuhelua näiden käyttäytymisen seurauksista, mutta aika tyhjään menee sanat, tuntuu että kotikasvatuksessa on unohdettu ainakin vanhempien kunnioitus.

Tulee väkisin mieleen, että jossain vaiheessa ainoaksi keinoksi jää vastata samalla mitalla, eli alkaa uhkailemaa takaisin, ja katsoa siten mitä sitä seuraa.. jossain vaiheessa voi mennä rumaksi.

Kuina pitkälle tätä jatkuvaa pelon ilmapiiriä pitäisi sietää ? Poliisi on voimaton asian edessä. Puhe ei auta. Terrori pahenee vuosi vuodelta jengin itsetunnon kasvaessa.

Pitääkö todellakin alkaa sitten oman käden oikeutta harrastamaan ja lukea seuraavan päivän iltalehtien lööpeistä, kuinka "ilkeä aikuinen kävi käsiksi viattomasti leikkivin pikkupoikiin leikkikentällä..."

11

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaalit keväällä

      Itse valitsemamme eduskunnan säätämillä säännöillä siinä kasvatamme tulevia valtion täyshoitolaisia.

      • Leuku

        No jossain määrin ehkä noinkin, mutta ei yhteiskunnan säännöt millään muotoa estä vanhempia kasvattamasta lapsia lainkuuliaisiksi ja edes jonkinlaiset käyttäytymissäännöt osaaviksi.
        Vaikka jotkut paasaavatkin että lapsia ei saa kasvattaa muottiin, vaan pitää sallia sitä ja tätä, niin ollaan kuitenkin iso joukko, jossa tarvitaan jotain pelisääntöjä. Ei kaikkea saa tehdä mitä mieleen juolahtaa..
        Nyt tuntuu välillä että vähemmistön oikeudet menee enemmistön edelle.
        Monessakin asiassa.


      • ho80j
        Leuku kirjoitti:

        No jossain määrin ehkä noinkin, mutta ei yhteiskunnan säännöt millään muotoa estä vanhempia kasvattamasta lapsia lainkuuliaisiksi ja edes jonkinlaiset käyttäytymissäännöt osaaviksi.
        Vaikka jotkut paasaavatkin että lapsia ei saa kasvattaa muottiin, vaan pitää sallia sitä ja tätä, niin ollaan kuitenkin iso joukko, jossa tarvitaan jotain pelisääntöjä. Ei kaikkea saa tehdä mitä mieleen juolahtaa..
        Nyt tuntuu välillä että vähemmistön oikeudet menee enemmistön edelle.
        Monessakin asiassa.

        Ongelma ei ratkea niin kauan kuin siitä ajatellaan ihan väärin ja vanhoillisesti.

        EI kotikasvatuksella ole mitään merkitystä tuossa tilanteessa, vaikka siitä joka tilanteessa hoetaan. Noihin nuoriin vaikuttavat toiset nuoret, media, netti.


    • neuvonantaja siis

      Kokeile positiivista menettelyä,osta vaikka nuorisolle namuaski kyllä ne siitä rauhoittuu.

    • qweqwe123

      Ovatko nämä kulttuuriltaan rikkaita?

    • asiaa_ajatellut

      Kyllähän tuollaiset räkänokat saa helposti kuriin kunhan vain asiaansa uskovia aikuisia löytyisi. Jos ihminen ei ymmärrä puhetta niin sitten se ymmärtää voimaa. Poliisin ja oikeuslaitoksen kuuluisi huolehtia tavallisten ihmisten truvallisuudesta ja rangaista rikollisia, jos viranomaiset eivät hoida tehtäviään on tavallisten ihmisten käärittävä hihansa. Toki nämä asiat kannattaa myös äänestyskopissa muistaa.

    • Nytriittää

      Sama ongelma täällä. Kenelläkään hyviä ehdotuksia häätää tihutöitä tekevä joukkio pysyvästi? Pitääkö antaa vaan turpaan vai mitä keinoja olette häätämiseen käyttäneet? Kaikki ideat tervetulleita!!

    • ivaan

      no sitähän voi sattua onnettomuuksia....

    • Jokisenjanne

      Käyt vetämässä niitä kylmästi turpaan vaan.
      Yhtä kun vedät, niin loput uskoo sen jälkeen ja kokemusta on asiasta.
      Jos ajavat päin niin tempaset muovipottaan nyrkillä,

    • JokinenJanne

      "Pitääkö todellakin alkaa sitten oman käden oikeutta harrastamaan ja lukea seuraavan päivän iltalehtien lööpeistä, kuinka "ilkeä aikuinen kävi käsiksi viattomasti leikkivin pikkupoikiin leikkikentällä...""


      Ei siitä tarvitse piitata.
      Näiden vanhemmissa on usein sellaisia kääkättäjiä mutta mitäpä
      ne asiallesi mahtavat, tiedät itse mistä on kysymys joten käsket
      lössin vain suksia vittuun tai otat kovat keinot käyttöön.

    • Korpilaki

      Toimii tarvittaessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4296
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2765
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      394
      2443
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2363
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1639
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      555
      1406
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1329
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe