ja sää kylmenee. Olen ollut koko kesän, ilman lattialämmitystä tänne asti , myös kylpyhuone . Takka ja leivinuunin, kun lämmittää, joka päivä , siis jommankumman ei tartte lattialämpöä. Mutta entäs toi kylpyhuone ja sauna osasto? Siellä saunotaan kerran viikossa tai kaksi ja suihkua tietenkin käytän. Ovi on aina auki , joten lämpöä sinne menee takasta/leivinuunista. Mutta kuitenkin aika vähällä käytöllä , on tuo sauna/kylpyhuone. Kysymys kuuluukin et on kaksi eri mielipidettä , toinen on et laita 10 asteeseen lattialämpö tonne sauna/kylppäri osastoon , toinen on et ei tartte. Miten on?
Talvi on nyt
löylykauhotar
9111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lattialämpö on mukavuutta varten, oikein rakennetut märkätilat ei homehdu vaikka et käyttäisi sitä.
Lämmitys yleensäkin on mukavuutta varten samoin kuin talo, voithan asua ulkona vaikka teltassa oikein pystytetty teltta ei homehdu.
10 euron säästö yleensä aiheuttaa monen tuhannen euron vahingon, että mietippä siitä.
Käytettäköö lattialämmitystä jos ja kun sellainen on. Vain ääliö "säästää" tuollaisessa. saat varmaan rovot mukaas, kun lähtö tulloo...
Ääliöt säästää ilmanvaihdosta. Ja yrittää sen sijaan kuivata kylppärit lämmittämällä. Silläviisiinhän se kosteus katoaa - materian häviämättömyys ei taida olla kovin tuttu käsite?
Tosi ääliö alkaa puhumaan jostain ilmanvaihdosta jos pelkästä lattialämmityksestä on alkuperäinen kysyjä kysynyt.
Pahimman luokan latvakakkoset, kuten sinä, pitävät ilmanvaihtoa tarpeettomana, joten siitä ei saa puhuakaan. KPH kuivataan lisäämällä löylyä. Tällöin kosteus katoaa ihan itsekseen.
Ja käänteisesti kosteutta syntyy ihan tyhjästä, kun rakenteet/rakennus jäähtyy.
Jos ei äly riitä ymmärtämään mitä kysymyksessä kysytään kannattaisi täytellä ajankuluksi vaikka ristikoita ja jättää täällä vastaaminen niille joilla lukemisen ymmärtäminen on parempi.
Essonvaarit rupeaa puhuman ihan toisesta asiasta , mitä minä aloittaja olen kysynyt , ootko ääliö?? Ja tiedoksi meillä on koneellinen ilmanvaihto , joka toimii oikein mainiosti.
Jos vaihteeksi alkuperäistä asiaa niin saunan ja varsinkin pesuhuoneen käytön jälkeen on hyvä käyttää lattialämmitystä jos sellainen on. Pakko ei ole mutta suositellaan. Lämmityskauden ulkopuolella ei tietenkään lämmitetä lattioita eikä kattoja.