Laikkumätästys

Pellosmaa

Metsänhoitoyhdistys laskutti keväisen laikutuksen. Entisen pellon laikutus maksoi verollisena 660 euroa / ha. Kuvio rajautui maantiehen ja koneen siirtoa oli alle 5 m työkohteeseen.
Lieneekö hintataso noussut näin paljon koko maassa. Tämä kohde oli keskisuomessa.

12

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei pärjännyt

      Terve, aika paljon laskuttivat. Itse kun olen urakonnut noita, niin ei yli 400 €/ha saa mistään, vaikka kuinka kivistä kalliota, ja siirrot mukana hinnassa. Mutta pakkohan niiden on jostain repiä palkkansa. Ja nämä on mätästyshintoja, laikutus halvempaa. Alv 0 %.

    • Ny on kyllä vedätetty ja kunnolla...

    • Lavuaari-Refleksi

      Pohjois-Karjalassa alikkumätästys 275 €/ha alv. Suoraan urakoitsijalta.

      Taisi käydä nyt niin, että MHY, tuo metsänomistajan paras kaveri...;), napapsi vähän välistä.

    • Metsätie.fin toimari

      Tarinan opetus: pyydä tarjoukset aina useammalta toimijalta. Metsäalallakin Kilpailutus on tätä päivää.

      • Otan kuka suostuu

        Ei voi pyytää tarjouksia kun on suuri vaiva edes saada mätästäjää, ojankaivuria tai laikuttajaa. Heitä on niin harvassa. MHY:n yrittäjäkin vain ajaa ohi. Koskaan ei ole jäänyt yhtään laskua maksamatta.


      • Otan kuka suostuu kirjoitti:

        Ei voi pyytää tarjouksia kun on suuri vaiva edes saada mätästäjää, ojankaivuria tai laikuttajaa. Heitä on niin harvassa. MHY:n yrittäjäkin vain ajaa ohi. Koskaan ei ole jäänyt yhtään laskua maksamatta.

        No hui helvetti! Taidanpa lähteä teillepäin urakoitsijaksi noilla palkoilla!


    • se siitä

      Toinen tarinan opetus on, että tällä palstalla saa myös valehdella aivan vapaasti.

    • päijäthämeestä

      Mitä järkeä on ylipäätään mätästää, tai laikuttaa entistä peltoa?
      Eikö pelkkä traktorokyntö olisi riittänyt. Itse ainakin sain 15 vuotta sitte vanhalle jo heinittyneelle pellolle kunnon sekametsän normaalilla traktori kynnöllä pellon ja vastoin metsänhoitoyhdistyksen suosituksia jättämällä taimettumisen luonnon tehtäväksi. Jälkeenpäin yhdistyksen mieskin sanoi, että menetelmä oli sittenkin täysin oikea valinta tuolle palstalle, vaikka alkuun niin vastaan olivatkin.

      • Tuuria sulla ollu aika paljon... Tuliko oikeasti muutaki ku koivua?


      • Anonyymi

        Luonnon taimi. Paras taimi. Vittuukaan tee istuttamalla.


      • Anonyymi

        Varmasti näin, mutta jalostetut taimet kasvavat nopeammin.


    • Anonyymi

      tais vetää yhistyksen asiantuntijat välistä ja ainiin se mtk n maksu myös.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1488
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe