Olenko ymmärtänyt oikein että noitten autojen erot ovat nämä puhutaan nyt S70/V70 T5 tehoa manuaalilla 240hv 330nm ja R 250hv 350nm. Automaatilla molemmissa 240hv 330nm joten suorituskyky on varmaan molemmissa sama.
Lähinnä olen katsellut joko S70 tai V70 T5 tai R ja huomasin että automaatilla molemmissa sama teho eikä niin kuten manuaaleissa joissa hieman eroa. Joten mitä eroa R on verrattuna T5,kun ainakin tehot ovat samat eikä tuo T5 varustelu nyt varmaan mikään huono ole.
Olen noin pikaisesti istunut molemmissa ja en kyllä huomannut mitään eroa. Molemmissa oli autom.ilmastointi,sähköpenkit,ajotietokone
nahkapenkit, 17" vanteet ym. Voihan olla niin että noista varusteista ei vakiona kuulu T5, mutta ovat R. Niin tai sitten se kyseinen T5 oli harvinaisuus johon yleensä ei kuulu nuo varusteet,mutta oli lisävarusteena otettu mitkä ovat jo R vakiona en tiedä sitten.
Ainoa minkä huomasin oli että R oli ne puskurit erilaiset ja siinä oli se helmasarja. Joten kysynpä, kun itse en huomaa noissa oikein eroja täytyyhän noissa olla jotain eroa ainakin vakiona, koska onhan niillä uutena ollut sentään hintaeroa esim.vuonna 1998 V70 T5 297500mk ja R 377500mk eli 80 000 mk. Eli noinkin suuri hintaero varmaan selittyy jollain.
Joten mitä juttuja tuossa R on jolla se lyö T5 ja vakuuttaisi myös minut että se kannattaa valita. Eli jos nyt vakiona varuste ero on ollut niin jos löytää kaikilla varusteilla olevan T5 niin silloinhan se on kuin olisi R
Volvo T5/R
6
2911
Vastaukset
- Visa
Niin ja miten tuo AWD sopisi yhdistettynä automaattiin tuossa R. Eikö se tuossa mallissa ole se viskoneliveto. Millaisia kokemuksia on tuosta AWD itse en ole kuullut oikein hyvää tuosta viskosta se ei kuulemma oikein aina tiedä mistä vetää ja sitten ajosta tulee ihmeellistä, kun välillä vetoa menee eteen ja välillä taakse ja hirveällä viiveellä.
Mutta kumminkin tuommoisella teholla tuo neliveto olisi vain hyvä asia. Mutta mitä mieltä muut eli olisiko tuo neliveto kannattavampi kuin etuveto? - Olvia
Tehoissa olet oikeilla jäljillä, joskin vaihtoehtoja on useampia, AWD mallit ovat eri teho- ja vääntölukemilla laatikosta riippuen. Jos olet istunut molemmissa, etkä pikaisesti huomannut eroja, on syytä mennä silmälääkäriin, sillä tilanne on huolestuttava...
Oma Suomi-T5 on kutakuinkin perusvarusteinen: manuaali-ilmastointi, ei sähköpenkkiä, ei luistonestoa eikä lukkoa. Se "lintulauta" on. Alustan sai R-vastaavaksi vaihtamalla jouset ja vakaimet. R:n "erikoisuuksia" oli mm sähkösäätöiset urheiluistuimet, R- ratti ja vaihdekepin nuppi, "titaanikoristelu", R-alusta, R-vanteet versiosta riippuen 16" tai 17" ym ym Niin, ja se R-mittaristo:) - matti
Volvolla on kaksi R-mallia uudemmissa malleissa, s60r ja v70r. Tuo R tarkoittaa semmoista Erikoismallia, joka on urheilullisempi ja siinä on kaikenlaisia lisävarusteita. Käy kahtoon: http://www1.volvocars.fi/r/
Ärrä(R) volvoissa on volvon 300hv T6 moottorit, eikä niihin muuta saakkaan. Tavallisiin malleihin saa jos haluaa sitten sen T5(5-sylinterinen turboahdettu bensakone) moottorin jossa on noin 250 heppaa.
Tuo T5 tarkoittaa siis Volvon omaa viisisylinteristä turboahdettua moottoria ja se R tarkoittaa erikoismallia, joissa on mm. volvon kuusisylinterinen turboahdettu (300hv)bensamoottori (T6).
ETTÄ SEMMOSTA...- PuutaHeinää!!!!
"Ärrä(R) volvoissa on volvon 300hv T6 moottorit, eikä niihin muuta saakkaan. Tavallisiin malleihin saa jos haluaa sitten sen T5(5-sylinterinen turboahdettu bensakone) moottorin jossa on noin 250 heppaa."
Väärin meni!
"Tuo T5 tarkoittaa siis Volvon omaa viisisylinteristä turboahdettua moottoria ja se R tarkoittaa erikoismallia, joissa on mm. volvon kuusisylinterinen turboahdettu (300hv)bensamoottori (T6)."
Ja taas meni osittain väärin!
"ETTÄ SEMMOSTA... "
Puhut puutaheinää koska 300hv:n R-malli on 5-sylinterinen! - matti
PuutaHeinää!!!! kirjoitti:
"Ärrä(R) volvoissa on volvon 300hv T6 moottorit, eikä niihin muuta saakkaan. Tavallisiin malleihin saa jos haluaa sitten sen T5(5-sylinterinen turboahdettu bensakone) moottorin jossa on noin 250 heppaa."
Väärin meni!
"Tuo T5 tarkoittaa siis Volvon omaa viisisylinteristä turboahdettua moottoria ja se R tarkoittaa erikoismallia, joissa on mm. volvon kuusisylinterinen turboahdettu (300hv)bensamoottori (T6)."
Ja taas meni osittain väärin!
"ETTÄ SEMMOSTA... "
Puhut puutaheinää koska 300hv:n R-malli on 5-sylinterinen!Aijai!!!
niimpä muuten on...r-volvoisa tosiaan on 5-sylinteriset pannut.
Mikä muu tuosa oli sitten sun mielestä väärin? - Juupeli
matti kirjoitti:
Aijai!!!
niimpä muuten on...r-volvoisa tosiaan on 5-sylinteriset pannut.
Mikä muu tuosa oli sitten sun mielestä väärin?Niin, siis kaikki S60/V70 moottorit on 5-sylinterisiä, myös R.
T6 taas on vain S80:iin saatava tupla-turbo kutospata.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006434
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303843törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283230Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701746- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46999Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879