Otsikosta tuleekin se esille, että mitä mieltä indonesiassa käyneet on gilistä? Taitaa voittaa balin, eikös se oo nykyään aikalailla 'turisteilla pilattu'? Korjatkaa jos olen väärässä:) ja mitä itse suosittelette indonesiassa, olen siellä viikon ja ajatuksena olisi käydä ehkä kahdessA paikassa siellä.
Mitä mieltä gilistä?
7
223
Vastaukset
- Ei ehkä ihan noin
Balilla jos jumit esim kutalle niin tulee kyllä olo että on "turisteilla pilattu", mutta kun lähdet pois turisti alueelta niin huomaat että ei se koko saari olekkaan yhtä turistirysää. Rauhallisempaa aluetta etsiessä kokeile esim lovinaa, amedia, candidasaa, padang baita.. Riippuen mitä reissulta olet hakemassa.
GIlin saarilla kyllä kannattaa käydä, kuin myös lembonganin saarella. - arak1
Jos viikko vaan on aikaa, niin suosittelisin esim sanuria balilla ja siitä nusa lembonganille esim 3 yöks. Gileille ei ehkä kannata lähteä jos on noin vähän aikaa.
- alkuperäinen
Kiitos vastauksista! Onko gili kuinka pitkällä balista jos ei kannata mennä kun on viikko aikaa ? Luulin että se on suht lähellä :D
- jjek
alkuperäinen kirjoitti:
Kiitos vastauksista! Onko gili kuinka pitkällä balista jos ei kannata mennä kun on viikko aikaa ? Luulin että se on suht lähellä :D
Pari tuntia pikaveneillä, Benoasta ja Padangbaista pääsee. Voi olla aika rankkaa rynkytystä, jos kelit osuvat kohdalleen Balin ja Lombokin välisessä salmessa. Budjettivaihtoehto on mennä lautalla Padangbaista, mutta siinä menee about päivä suuntaansa ja Lombokissa pitää säätää kuljetusten kanssa.
Googleta bali gili speedboat, löytyy yksityiskohdat.
Lembongan ei ole huono vaihtoehto. - Gilille
alkuperäinen kirjoitti:
Kiitos vastauksista! Onko gili kuinka pitkällä balista jos ei kannata mennä kun on viikko aikaa ? Luulin että se on suht lähellä :D
Lentäen pääset gilille myös niin että lennät lombokille ja sieltä satamaan josta pieni matka veneellä. Helpoin tapa taitaa kuitenkin olla tuo pikaveneellä meneminen. Amedista pääsee myös pikaveneellä gilille jos siellä sattuu olemaan.
- jjek
Jos turistirysät haluaa kiertää kaukaa, niin Gili Trawangan ainakin kannattaa jättää väliin. Oli aikanaan sopivan rauhallinen, ei enää pitkään aikaan.. G.Meno rauhallinen, G.Air normi indokylä, ei ehkä ihan paras lomailua ajatellen. Makuasia tietenkin.
- balibali
Käytännössähän Balia ja Gilejä on mahdoton verrata, ovat niin erilaiset ja niihin mennään eri syistä. Bali on suuri saari, jolle nyt ylipäätään ei kannata suunnata pelkkä rantaloma mielessään vaan kokemaan paikallista omalaatuista kulttuuria (Balia parempia rantoja löytyy helposti muualta). Gilit taas ovat pieniä rantaparatiiseja. Täällä lisää Balista:
http://kerranelamassa.fi/indonesia/bali-demonien-saari/
Ja täällä Balin naapurisaaresta Lombokista:
http://kerranelamassa.fi/indonesia/lombok-gunung-rinjani-tulivuori-vaellus/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101631- 1671571
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671472Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231288Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901174Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70951Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146943- 89819
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184782Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759