Mul on yks vanha aika iso ahdin jonka kompressori- ja turbiinikoteloissa ei lue A/R suhdetta.
Tiedän että jokin pinta-ala jaetaan jollain säteellä, mutta mistä nämät mitat mitataan käytännössä???
Miten A/R. suhde lasketaan??
Turbomies
3
1537
Vastaukset
- Remppa
Joka kohdasta, suhde pysyy koko ajan vakiona >>>Aukko pienenee...säde pienenee...
- ruuvvaaja
ar on akselin keskeltä "paine"aukon reunaan (eli siihen mistä ilma menee ulospäin..)
- ittelles
ruuvvaaja kirjoitti:
ar on akselin keskeltä "paine"aukon reunaan (eli siihen mistä ilma menee ulospäin..)
Menee just ku Remppa sanoo. Aukon poikkipinnan suhde säteeseen. Aukko vaikkapa 50x40 mm=2000 mm2 ja kyseisessä kohdassa säde vaikka 45 mm eli A/R>>> 2000/45=50- Ja tämä A/R luku toteutuu jokaisessa kohdassa eli mitä lähemmäs keskustaa lähestytään niin sitä pienemmäksi aukko myös tulee!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723063
- 552725
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322335- 792188
- 952006
- 571939
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301380Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301351