Kenellä olis kokemusta 50-luvun talon peruskorjauksesta? Onko ikkunojen vaihto ensimmäinen homma? Miten siististi ikkunat yleensä vaihdetaan? Meneekö seinäpinnoitukset uusiksi?(tapetit ja maalit) Kauanko ikkunaremontti kestää? Tehdäänkö niitä talviaikaan? Onko vanhoilla ikkunoilla kysyntää vai onko kaatopaikka kamaa?
Rintamamiestalon peruskorjaus
10
3442
Vastaukset
- Talvirakentaja
Korjaa ensin katto ja muut mahdollisesti vesivuotoalttiit kohdat. Sitten asut talossa vuoden ennenkuin alat saneeraamaan mitään.
Suunnittele koko remontti ensin valmiiksi ja tee putki- ja sähköhommat mahdollisuuksien mukaan kerralla pois ja sitten taas eteenpäin.
Ikkunat voi toki vaihtaa, muttei vanhoja ikkunoita ole mitään syytä vaihtaa varsinkin jos puuosat ovat terveitä. Rapsutusta, kittausta, hiontaa, paklausta ja maalausta niin saat upeat "valuvat" ikkunat. Perään vielä kunnollinen tiivistys (muista kaksiosaisen ikkunan tiivistyksessä kunnon ilmarako ulommassa ikkunassa tai vetää huuruun)
Samanlaista vanhanaikaista "valuvaa" ikkunalasia ei saa enää mistään.- punkkarikloppi
oon samaa mieltä,kannattaa ensin asua vuosi.
siinä ajassa alkaa hahmottuun mitä haluaa.
salaojat,lämmitys ja vesiputket.ekoja kohteita.
- ulrich
Kyllä ne ikkunat kannattasi jättää vaihtamatta. En usko, että ikkunoita vaihtamalla saat energian säästössä rahojasi takaisin. Vanhat ikkunat ovat todella kauniita verrattuna uusiin liukuhihnatuotantoikkunoihin. Valitettavasti meidän vanhassa talossa edellinen omistaja oli vaihtanut suurimman osan vanhoista ikkunoista uusiin. Jos vanhat olisi tallella niin todennäköisesti vaihtaisin ne takaisin.
Muutenkin kannattaisi yrittää säilyttää sen vanhan talon tunnelma rakennusmateriaaleissa.
Jos haluat uutta niin osta uudempi talo. Tulee nääs halvemmaksi.- Siivooja
Olette varmaan. Onhan niistä vanhoista "valuvista"ikkunoista
mukavava kaunista maalais maisemaa tuijotella, vaan ei taida olla kokemusta niiden pesusta ja liimapaperien irrottamisista joka jumalan kevät. Talossamme on isoja ikkunoita yläkerrassa, koskaan ei olla vielä ulkoa päin saatu pestyä!
Korkeutta talon päädyssä lähes 15m. - kaakatusta
Siivooja kirjoitti:
Olette varmaan. Onhan niistä vanhoista "valuvista"ikkunoista
mukavava kaunista maalais maisemaa tuijotella, vaan ei taida olla kokemusta niiden pesusta ja liimapaperien irrottamisista joka jumalan kevät. Talossamme on isoja ikkunoita yläkerrassa, koskaan ei olla vielä ulkoa päin saatu pestyä!
Korkeutta talon päädyssä lähes 15m.Akat olette siivous neurootikkoja.
Pitääkö niitä halvatin okulaareja nyt alvariinsa olla pesemässä.Meillä ainakin pestään tarpeen mukaan eikä joka kevät. - Kiiwary
Siivooja kirjoitti:
Olette varmaan. Onhan niistä vanhoista "valuvista"ikkunoista
mukavava kaunista maalais maisemaa tuijotella, vaan ei taida olla kokemusta niiden pesusta ja liimapaperien irrottamisista joka jumalan kevät. Talossamme on isoja ikkunoita yläkerrassa, koskaan ei olla vielä ulkoa päin saatu pestyä!
Korkeutta talon päädyssä lähes 15m...
- Anna
Hei,
Kannattaa varautua aikaavievään remonttiin: Rintamamiestaloissa yleensä ei ole tehty salaojitusta, joten kellari voi olla varsinainen pommi.
Rakenteet on tehty aikana, jolloin kaikesta oli pulaa, joten lämmöneristeenä on sahanpurua ja paperia ja mitä nyt vaan voi keksiä.
Mitat on mitä ihmeellisempiä, joten gyproc levyjen yms. rakennusmatriaalien asettelu on hankalaa ja aikaavievää, koska talon mitat eivät vastaa nykyaikaisia standardeja.
Joko pura koko talo pois ja rakenna uus tilalle tai sitten kattele vähän aikaa ja sitten aloita sieltä päästä missä eniten mättää.
Kannattaa korjata hiljaa vanhaa kunnioittaen tai sitten rakenna kokonaan uusi.- Niina
Olen useasti miettinyt, milloin rintamamiestalojen kultturihistoriallinen arvo tunnustetaan.
Käsittääkseni voidaan olettaa, että henkilö joka ostaa kyseisen kaltaisen talon-ostaa talon, ei maapohjaa. Lähtökohta kysyjällä ilmeisesti tämä.
En ymmärrä minkä vuoksi puhut gyproc levyistä. Toisaalta samaan aikaan vanhan kunniottamisesta.
Mitä rakennustavaran puutteeseen tulee, ehkä kannattaisi ottaa asioista selvää ennen kuin niistä puhuu. Sodan jälkeen rakennustavarasta ei ollut puutetta. Tavarat käytettiin loppuun ja puutteesta voidaan puhua vuoden 1949 jälkeen.
Lämmöneristeenä sahanpuru on oiva materiaali, ko. talossa noin 50 vuoden kokemus. Rintamamies talot on taidolla suunniteltu pätevien arkkitehtien toimesta.
Mitä ikkunoihin tulee, voi ne tiivistää, ei tarvita silloin teippejä.
- Jukka
Ylläolevissa viesteissä,yhtä lukuunottamatta, oli täyttä asiaa. Eli vesikatton tarkistus ja ulkoiset vedet hallintaan (sadevesikaivot, salaojitus,"kaadot" talosta poispäin)ensin. Ikkunoita älä missään nimessä vaihda,tiivisteet kuntoon ja tarvittaessa maalaus.Asetuppa kaikessa rauhassa taloksi ja mieti tarkkaan mitä rupeat remppaan ja MIKSI. Varma on se, ett'ä kiireellä menee **tuksi! Onnea projektille
- Hannele
jos et tiedä mitään remontoinnista tai rakentamisesta ota yhteys vanhojen talojen suunnitteluun erikoistuneeseen suunnittelijaan. Sitten mestariin jne.
Meillä ns. peruskorjaus tarkoitti aloittamista kellarista, lattia pois, hiekat pois, uudet eristeet jne. samoin uusittiin aikansa toiminut lämmitysjärjestelmä jne. sitten vimäri ja vesiputket, sähköt, ilmastointi. Kaikki kuntoon jos haluaa nykypäivän mukavuuksia. Vasta sitten pintahommiin. Ulkona tietysti kaikki kuntoon. edellisten viestien mukaan.
Järjestys on tärkeä jotta säästyy aikaa ja rahaa.
Riippuu niin paljon siitä mitä pidät peruskorjauksena...
Hinta sama kuin uuden rakentaminen, siis sen päälle että olet jo ostanut talon ja tontin....
Aikaa menee vuosi-kaksi, palkkaa urakoitsija.
Onnea matkaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2434629Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii763065- 472473
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 281753
- 801456
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851285PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69948
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894