Monotoniset sydänäänet

Vieläkin vaivaa

Eli lapseni on jo 2 vuotta, mutta joskus synnytys pyörii vielä päässä.
Eli lapsivettä alkoi tihkua ja menin sairaalaan, siellä huomattiin että aika-ajoin sydän äänet olivat liian tasaiset/monotoniset.
Synnytys päätettiin käynnistää tipalla. Synnytys minun kannaltani meni ihan ok, mutta lopussa ainakin 3 tunnin ajan sydänäänet olivat taas liian tasaiset.
Tähän ei kuitenkaan kukaan reagoinut tai kommentoinut mitään. Eikä itse siinä tilanteessa ja niissä kivuissa ymmärtänyt huolestua asiasta.
Synnytys kesti yhteensä 8 tuntia ja ponnistus 12 min.
Lapsi syntyi velttona ja huonokuntoisena, sai pisteet 5,7,8.
Piristyi kuitenkin nopeasti, oli kyllä ensimmäisen kuukauden todella väsynyt, ei herännyt syömään jne...

Lapsi on kehittynyt hyvin eikä ongelmia toistaiseksi ole ollut.
Pientä kömpelyyttä motoriikassa, mutta niin ollut myös minulla pienenä joten voi olla ihan periytyvääkin.

Mietin että tekikö henkilökunta jonkun virheen kun ei reagoinut sydänääniin ?

2

613

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin mietin

      no tuskin teki, niihin ainakin minun ollessa synnytyksen käynnistyksessä reagoitiin nopeasti, jos oli reagoitavaa (meillä vauvan syke huiteli 180-200 ja en ollut edes tuntenut yhtään kunnon supparia eikä paikat olleet juurikaan auki). käytiin osastolta synnytyssalissakin, mutta tosi toimiin ei päästy.

      poika syntyi lopulta sektiolla, kun käynnistys ei auttanut. kärsi ohimenevästä hengitysvaikeudesta, oli teholla hetken ja sai pisteet 7/7. on tosi nopeesti ja vauhdilla kehittynyt ja kasvanut, eikä mitään ole synnytyksestä jäänyt ongelmaksi.

      sunkin vauva kuulostaa ihan normaalilta vastasyntyneeltä, eihän ne muuta tee kuin vähän syö ja sit nukkuu mahdottomasti. :) kyllä suomesssa vauvan hätään reagoidaan nopeesti, jos tarvetta on, ja ilmeisesti sitä ei ole teidän kohdalla ollut. ne on saattaneet käynnistää synnytyksen, jotta ongelmat saataisiin ennaltaehkäistyä, ja sektion ne ois varmasti tehnyt, jos suuri hätä olisi ollut kyseessä.

    • r3sa

      Taatusti kätilöt ja lääkärikin on reagoinut monotoniseen sydänäänikäyrään, mutta sinä et vain ehkä ole sitä hoksannut. :D Hommahan on ollut hyvin etenemässä, vauva syntymässä, otettu ehkä vauvan päästä verinäytteitä ennen syntymää, jos jotain vakavaa on epäilty tai ainakin seurattu sitä käyrän perustasoa jne...

      Jos sua mietityttää, niin voithan kysellä asiasta sinua hoitaneelta sairaalalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      460
      2076
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      163
      1367
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      76
      1232
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      94
      1203
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      114
      1157
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      188
      1154
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      793
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      58
      766
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      47
      753
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      695
    Aihe