Sen varta on ollut lauhaa kokoajan, että sähkönkulutus on ollut melkoista hiihtoputkessa, kun täytyy pakastearkkua pitää jäässä, mutta ei se mitään Jämijärven kunta maksaa sähkölaskut, piikki on auki .
Hukkaputki
8
351
Vastaukset
- sukseton
Niin, Esko Ahoko se oli, joka "myi" hiihtoputken idean tänne? Ja nämä Jämpän hölmöt se ottivat. Nyt sitten kuntalaiset maksavat. Jämin ulkona olevat hiihtoladut ovat aivan upeat, olisi niitä mieluummin kehitetty ja markkinoitu, kun rakennettu kallis putki.
- Hoh hoijaa
Miten mahtaa luistaa siellä ulkoladuilla ?Kerro sitten.Toivottavasti ehdit jo huomenna heti aamulla kertomaan.Aloittajalle sen verran, että piti sitte aloittaa viides aihe samasta asiasta, ettei mikään vanhoista kelvannut.
- Hoh hoplaa
Tehtiinpä sinne Jämin mäelle rullasuksi- ja rullaluisteluratakin, menkääpä sinne hiihtämään. Kunta laittoi siihenkin omaa rahaansa 30 000 euroa.
- Hoh hoplaa
Tarkka summa kunnan osuudeksi tuli rullasuksirataan oli 36 000 euroa. Käytännössä turhan pattina Jämin Mäellä. Ei siellä juurikaan ketään ole lykkimässä.
- Reisille meni
Jämillä on menty perse edellä puuhun. Tällaisia investointeja varten pitää ensin olla kysyntää, ja vasta sitten luoda tarjontaa. Kunnan päättäjät ovat tietoisesti ottaneet riskin joka sittemmin realisoitui suurina taloudellisina ongelmina. Ja kaiken lisäksi nuo ongelmat jatkuvat niin kauan kuin tappiota tuottavat rakennukset kuluttavat energiaa ja niihin suunnataan kunnossapitotoimia.
Ainoa kestävä ratkaisu tilanteeseen on rakennusten purkaminen tai myyminen eniten tarjoavalle.
Onneksi sitä niin sanottua luontokeskusta ei alettu koskaan rakentamaan :-)- ilotirti
Kannattaa poiketa katsomassa kuinka luontokeskus rakentuu....
- jaa-ha
ilotirti kirjoitti:
Kannattaa poiketa katsomassa kuinka luontokeskus rakentuu....
Jaa - oikeesti rakennnetaan vai ?
- Hiihtelijä
Komiaa lykkiä luonnonladuilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114056Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423587Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421893- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141482- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155