Sen varta on ollut lauhaa kokoajan, että sähkönkulutus on ollut melkoista hiihtoputkessa, kun täytyy pakastearkkua pitää jäässä, mutta ei se mitään Jämijärven kunta maksaa sähkölaskut, piikki on auki .
Hukkaputki
8
246
Vastaukset
- sukseton
Niin, Esko Ahoko se oli, joka "myi" hiihtoputken idean tänne? Ja nämä Jämpän hölmöt se ottivat. Nyt sitten kuntalaiset maksavat. Jämin ulkona olevat hiihtoladut ovat aivan upeat, olisi niitä mieluummin kehitetty ja markkinoitu, kun rakennettu kallis putki.
- Hoh hoijaa
Miten mahtaa luistaa siellä ulkoladuilla ?Kerro sitten.Toivottavasti ehdit jo huomenna heti aamulla kertomaan.Aloittajalle sen verran, että piti sitte aloittaa viides aihe samasta asiasta, ettei mikään vanhoista kelvannut.
- Hoh hoplaa
Tehtiinpä sinne Jämin mäelle rullasuksi- ja rullaluisteluratakin, menkääpä sinne hiihtämään. Kunta laittoi siihenkin omaa rahaansa 30 000 euroa.
- Hoh hoplaa
Tarkka summa kunnan osuudeksi tuli rullasuksirataan oli 36 000 euroa. Käytännössä turhan pattina Jämin Mäellä. Ei siellä juurikaan ketään ole lykkimässä.
- Reisille meni
Jämillä on menty perse edellä puuhun. Tällaisia investointeja varten pitää ensin olla kysyntää, ja vasta sitten luoda tarjontaa. Kunnan päättäjät ovat tietoisesti ottaneet riskin joka sittemmin realisoitui suurina taloudellisina ongelmina. Ja kaiken lisäksi nuo ongelmat jatkuvat niin kauan kuin tappiota tuottavat rakennukset kuluttavat energiaa ja niihin suunnataan kunnossapitotoimia.
Ainoa kestävä ratkaisu tilanteeseen on rakennusten purkaminen tai myyminen eniten tarjoavalle.
Onneksi sitä niin sanottua luontokeskusta ei alettu koskaan rakentamaan :-)- ilotirti
Kannattaa poiketa katsomassa kuinka luontokeskus rakentuu....
- jaa-ha
ilotirti kirjoitti:
Kannattaa poiketa katsomassa kuinka luontokeskus rakentuu....
Jaa - oikeesti rakennnetaan vai ?
- Hiihtelijä
Komiaa lykkiä luonnonladuilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1186844Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam464523Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723682Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272694Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni282421Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221896Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1981388Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191214Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on361021- 88878