Sen varta on ollut lauhaa kokoajan, että sähkönkulutus on ollut melkoista hiihtoputkessa, kun täytyy pakastearkkua pitää jäässä, mutta ei se mitään Jämijärven kunta maksaa sähkölaskut, piikki on auki .
Hukkaputki
8
294
Vastaukset
- sukseton
Niin, Esko Ahoko se oli, joka "myi" hiihtoputken idean tänne? Ja nämä Jämpän hölmöt se ottivat. Nyt sitten kuntalaiset maksavat. Jämin ulkona olevat hiihtoladut ovat aivan upeat, olisi niitä mieluummin kehitetty ja markkinoitu, kun rakennettu kallis putki.
- Hoh hoijaa
Miten mahtaa luistaa siellä ulkoladuilla ?Kerro sitten.Toivottavasti ehdit jo huomenna heti aamulla kertomaan.Aloittajalle sen verran, että piti sitte aloittaa viides aihe samasta asiasta, ettei mikään vanhoista kelvannut.
- Hoh hoplaa
Tehtiinpä sinne Jämin mäelle rullasuksi- ja rullaluisteluratakin, menkääpä sinne hiihtämään. Kunta laittoi siihenkin omaa rahaansa 30 000 euroa.
- Hoh hoplaa
Tarkka summa kunnan osuudeksi tuli rullasuksirataan oli 36 000 euroa. Käytännössä turhan pattina Jämin Mäellä. Ei siellä juurikaan ketään ole lykkimässä.
- Reisille meni
Jämillä on menty perse edellä puuhun. Tällaisia investointeja varten pitää ensin olla kysyntää, ja vasta sitten luoda tarjontaa. Kunnan päättäjät ovat tietoisesti ottaneet riskin joka sittemmin realisoitui suurina taloudellisina ongelmina. Ja kaiken lisäksi nuo ongelmat jatkuvat niin kauan kuin tappiota tuottavat rakennukset kuluttavat energiaa ja niihin suunnataan kunnossapitotoimia.
Ainoa kestävä ratkaisu tilanteeseen on rakennusten purkaminen tai myyminen eniten tarjoavalle.
Onneksi sitä niin sanottua luontokeskusta ei alettu koskaan rakentamaan :-)- ilotirti
Kannattaa poiketa katsomassa kuinka luontokeskus rakentuu....
- jaa-ha
ilotirti kirjoitti:
Kannattaa poiketa katsomassa kuinka luontokeskus rakentuu....
Jaa - oikeesti rakennnetaan vai ?
- Hiihtelijä
Komiaa lykkiä luonnonladuilla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914