Dual Carrier pätkii

sairaan nopee

Elikkäs dna:n mokkula on pätkinyt tosi paljon viimesenä 3 päivänä. Välillä näyttää 3g ja sitten välillä DC. Sen huomaa varsinkin kun pelaa, kun juokset muutaman metrin niin netti sanoo että "hei, mennäänkö takas nii saat juosta uudelleen, se ois tosi kivaa?". Tavallisesti kyseisessä pelissä dual carrier on riittänyt mainiosti siellä missä ennen asuin, mutta nyt Kajaanin keskustassa se ei riitä. Sen vuoksi en halunnut 4g-liittymää, koska ajattelin DC:n riittävän. Yksi päivä latasin peliin päivitystä huimalla 10-200 kb/s nopeudella. Onko kellään muulla ollu samanlaisia tapauksia nyt lähiaikoina?

4

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 gein yhteys.

      Kokeile pakottaa se haluamaasi verkkoon, voit myös hommata lisäantennin jos ei muuten kuuluvuus riitä.

      • aloittaja.

        Juu, asetuksista laitoin että 4g tai 3g tai ei mitään. Sitä ennen oli EDGEssäkin jo, mutta eipä enää. Silti se on välillä hidas, vaikka aivan ikkunan vieressä onkin. Antennia en aikakaan rupea työntelemään ikkunanraoista kun ei se siitä kuitenkaan parane (?).

        Voisikko kyseessä olla naapurit jotka varmaan myöskin käyttävät mokkuloita?


      • 3 gein yhteys.
        aloittaja. kirjoitti:

        Juu, asetuksista laitoin että 4g tai 3g tai ei mitään. Sitä ennen oli EDGEssäkin jo, mutta eipä enää. Silti se on välillä hidas, vaikka aivan ikkunan vieressä onkin. Antennia en aikakaan rupea työntelemään ikkunanraoista kun ei se siitä kuitenkaan parane (?).

        Voisikko kyseessä olla naapurit jotka varmaan myöskin käyttävät mokkuloita?

        Voihan se olla naapureistakin kiinni joissakin liittymätapauksissa.
        Esimerkiksi kaverillani on puhelimessa sellainen mobiililaajakaista että jos on paljon ihmisiä käyttämässä saman operaattorin verkkoa omilla liittymillään niin kaista hidastuu itselläkin, typerää.

        Ei sulla auta kuin pakotettuna yrittää etsiä sellainen paikka siirtelemällä sitä mokkulaa missä paras signaali tulee jos et ulkoista antennia pidä mahdollisena.
        Tietysti myös ihan mokkulan vaihdolla saa signaaleja paremmiksi, mutta näitäkin on useita malleja ja sinun malliakaan emme kuulleet.
        Huawei kotimokkulaa suosittelen.


    • 4G_vanhassa_liittymässä

      Pakota mokkulasta at komennolla dc pois päältä, se voi auttaa. Voit myös testata eri taajuuksia niin selviää mikä taajuus on ruuhkattomin. Huihai monitor tais olla ohjelman nimi jolla voi at komentoja laittaa.

      Mulla toimii kännykässä jopa 4G vaikka liittymä on vanha ja 0,5 megan, niin kai sinäkin pääset 4G:hen jos mokkula kykenee ja on kuuluvuutta.

      Pätkimiset toki voi johtua myös mokkulasta ja jos haluat kovasti testata eri taajuuksia ja eri tukiasemia helposti, hanki telewellin mokkula.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe