Ylipainoiset tulevat äidit

Hei.

Onko täällä muita ylipainoisia tulevia äitejä? Miten on raskaus sujunut?
Mulla on viikko 16 alkamassa juuri ja olen melko reilusti ylipainoinen. Raskaus on sujunut hyvin (varsinkin nyt kun pahoinvointi loppui).
Sydänääniä en ole vielä neuvolassa kuullut (liekö syynä tämä isompi maha...)Mutta yksityisellä ultarassa vkolla 12 kaikki oli hyvin.
Kertokaa miten teillä muilla menee...
111331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Täällä myös yksi ylipainoinen, BMI 31. Olo on ollut mitä mainioin, ei ole ollut pahoinvointeja eikä muitakaan vaivoja - kuten niin monilla muilla. Verenpaine ei ole noussut, hemoglobiini edelleen yli 140. Nyt menossa rv 22 4 - vauvan selviä potkuja en ole vielä tuntenut, mutta tod.näk. muljahtelut vattassa ovat vaavin liikkeitä.

Parin viikon päästä olisi sokerirasitustesti, saas nähdä miten käy. Onneksi tämä raskaus ei ole tuonut makean himoja tullessaan :)

Äänestä

Itselläni oli alussa BMI 30. Ylipainoa siis on. Olen nyt rv 19 ja hyvin on mennyt. Painoa lähti viikkoon 12 mennessä 7 kiloa, mutta nyt pysynyt tasaisena. Saa nähdä koska lähtee nousemaan :)
Sydänäänet on kuuluneet ihan ok ja pieniä hipaisujakin on jo tuntunut. Enemmän alkaa vaavi liikkua kun kuuluu musiikkia. Mulla ei ollut mitään pahoinvointia, mutta tietyt ruoka-aineet eivät enää maistu, kuten perunalastut. Tosin suklaa on alkanut maistua erinomaisesti. Ensi viikolla on rakenneultra ja pääsee näkemään kuinka paljon vaavi on kasvanut. Viimeksi neuvolassa sanoivat että kohdun pohja oli ainakin normaalia korkeammalla. Toivottavasti ei ole sentään mikään jättiläinen synnytyksessä! :)

Äänestä

Täälläkin REILUSTI ylipainonen odottaja 23 6.
Sydänäänet kuuluivat neuvolassa ekan kerran noin 14 4. Aina niitä on joutunut etsimään, johtuen "peitteistä".
Raskaus on ollut helppo. Mitään pahoinvointeja tms. ei ole ollut.
Ensimmäiset muljahdukset tuntuivat varmasti 23 0. Jotain tuntui jo aikaisemmin, mutta ei ollut varma oliko ne vauvan liikkeitä. Nyt tuntuu, että joka päivä mahasssa tanssittaan tangoa.
Onneksi paino ei ole noussut lähtöpainosta (vielä).

Äänestä

Hei!
Joo elikkä mulla on myös ylipainoa ja tämä on jo toinen raskauteni..esikoinen 10kk ja tämä toinen rv 14 .
Sydänäänet kuului jo rv 10 piti vain hetki etsiskellä..Pahoinvointia on ja paino tippunu sen takia jo 4kiloa (edellises raskaudes lähti 15kiloa pahoinvoinnin takia), sokerirasitukseen joudun rv 26, koska esikoisen aikana oli paastoarvo rajalla=(
Muuten raskaus sujunu todella hyvin...

Äänestä
  • Eikö ole myös lohduttavaa että paino putoaa. Siinä innostusta siihen kun vauva kotona jne., että painoa voisi ehkä pudottaa. Eikä sen kummempaa ku ruokavaliolla. Sitä huomaa syövänsä odotusaikana terveellisemmin kun öklöttää rasvainen jne,ja sit laihtuu.. Itse olen myös hieman ylipainoinen ja Rv 12, paino pudonnut 4kiloa. Kun vaan saisi sitten joskus niskasta itteään kiinni ja pysyvästi ruokatottumukset kuriin! Liikun 3-5 kertaa viikossa, mutta paha tapa mässäillä perään.

    Äänestä

Minulla kolmas raskaus, kaikissa ollut reilusti ylipainoa. Kaksi ekaa meni loistavasti ilman muita harmeja kuin pahoinvointi. Tämänhetkinen on mennyt muuten hyvin lukuunottamatta alussa ollutta eteisistukan vuotamista, pahoinvointia on vieläkin vaikka kohta alkaa rv 28, sokerirasitustestissä oli arvot pari pykälää yli sallitun joten ilmeisesti minulla on raskausdiabetes ja joudun lisätutkimuksiin. Onpahan tuota jo ikääkin tullut lisää sitten viime raskauden ja vanhuus ei tule yksin ;)
Muuten kaikki on mennyt hyvin.

Äänestä

No mulla on menossa rv 6 ja mulla on kaikki viellä ihan hyvin.
Sitä ajattelin kysellä että milloin se pahoinvointi alkaa, kun mulla tää on viellä näin alussa niin kaikki tieto olin tervettullutta!
Miten meidän kokoisiin suhtaudutaan neuvolassa?
Aletaanko siellä paasaamaan miten pitäis syödä "oikein"... tai jotain muuta..?

tv.kasu

Äänestä
  • Ei se pahoinvointi ala välttämättä ollenkaan kaikilla, joten vaikea sanoa milloin sen sinulla pitäis alkaa kun voit olla yksi niistä onnellisista joita se ei edes vaivaa.
    Luulisin että noilla viikoilla pitäis jo jonkinlaista yökötystä olla jos on ollakseen.

    Meillä ainakin neuvolassa ylipainoon on suhtauduttu tosi hienosti, eikä mitään paasausta ole ollut, tosin on puhuttu ruokavaliosta ja siitä mitä kannattaa syödä ja mitä ei ihan senkin vuoksi ettei ylimääräisiä kiloja tule enää lisää, ja siten voisi mahdollisesti välttää myös raskausdiabeteksen. Se tosin voi tulla laihoillekin odottajille, mutta ylipaino lisää aina riskiä.

    Suhtautuminen riippuu paljon tietysti neuvolan tädistäkin...heitäkin kun on moneen junaan mutta toivotaan että sinunkin kohdallesi osuisi asiallinen tapaus eikä tuomiopäivän julistaja, raskauden aikana ei todellakaan suositella laihduttamista, joten tuskin siitä kukaan alkaa paasaamaan ja syyllistämään.:)

    Äänestä

..reilusti ylipainoinen odottaja=)
Ja neljäs lapsi tulossa...rv 34 3. Painoo ei ole tullut yhtään lisää..mikä on hinoa..syön kaksi lämmintä ruokaa päivässä,mitkään rasvaiset eivät maistu..paastoverensokeri oli juuri rajoilla...
Alkuraskaudessa oli verenvuottoo 5viikko...ja muutakin hässäkkää...mut hyvin on jatko mennyt..toivottavasti jatkuukin..
Vauva kasvaa..vähän liikaakin lekurin mielestä...rv32 oli jo 2100g ..
Supisteluja on ollut rv 20 lähtien...liikkeet tunsin 17 viikolla...
Joten päivä kerrallaan jatketaan=)

Äänestä

Ylipainoa on jonkun verran (painoindeksi 28 raskauden alussa), tosin olen pitkä ja "isoluinen" eivätkä kilot ole tuottaneet ongelmia aikaisemminkaan.

Nyt rv 23 ja 4 kg, eli ihan normaalisti. Kolmeen viikkoon paino ei ole noussut lainkaan. Ristiselkä on ruvennut hieman vaivaamaan, tapahtuu myös hoikille mutta luulen ylipainon vaikuttavan asiaan. Muuten olo on mikä mainioin! Sokerirasitustestiin joudun automaattisesti rv 26.

Liikkeet tunsin jo rv 16-17, jolloin vauvamahakin alkoi näkymään. Mies tunsi liikkeet pari viikkoa myöhemmin.

Vatsa on kasvanut kivasti eikä takapuoli ole juurikaan levinnyt - ainakaan omasta mielestäni! =D Äitiysvaatteita on ollut helppo löytää, ja nautin shoppailusta paljon enemmän nyt kun ongelmana ei ole housujen kireät vyötäröt! =D

Äänestä

minä nyt sitten puhun painostani. aloin odottamaan ekaani ja painoni oli 106kg, paino ei noussut ekaan puoleen vuoteen juuri mitään. sitten lopussa kertyi nestettä niin paljon että laitoksella olin rv 37 121.2kg. kotiin lähdin 116kiloisena ja arvatkaa harmittiko kun se paino ei jäänytkään synnäriin. no nyt on 4kk synnytyksestä ja paino tippunut 21kg synnytykseen menosta. hyvä vauhti oli päällänsä, ajattelin nyt ne kilot karisee tässä touhutessa, muttaa iik, taas alkoi oksettamaan ja menkatkin on myöhässä. testi kertoi että ylipainoa taas tiedossa. olen raskaana :)

tsemeä kaikille pullukoille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aino kirjoitti:

Hei.

Onko täällä muita ylipainoisia tulevia äitejä? Miten on raskaus sujunut?
Mulla on viikko 16 alkamassa juuri ja olen melko reilusti ylipainoinen. Raskaus on sujunut hyvin (varsinkin nyt kun pahoinvointi loppui).
Sydänääniä en ole vielä neuvolassa kuullut (liekö syynä tämä isompi maha...)Mutta yksityisellä ultarassa vkolla 12 kaikki oli hyvin.
Kertokaa miten teillä muilla menee...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu