Kyselisin ihan että millaisia tukia alaikäisen 17vuotiaan on mahdollista saada. Haluaisin muuttaa omaan yksiöön Helsinkiin sillä kouluni on Helsingissä. Asun vantaalla. Isäni on työtön ja äidilläni hyvin huono palkka. Eli onko mahdollista saada asumistukea tai toimeentulotukea? Tai muuta vastaavaa tukea. Jos on miten minun tulisi toimia? Kiitos jo etukäteen!!
Alaikäisen tuet
10
280
Vastaukset
- äiti.ihminen
Oletko koulussa? Perustoimeentuulosi on silloin jonkinlainen opintotuki. ?
- infoinfo
Alaikäisten 2.asteen koulua käyvän ei ole pakko nostaa opintolainaa. Sossu ei voi velvoittaa siihen eikä Kela. Ensisijainen rahoittaja sun asumiselle on omat vanhemmat. Lisäksi jos koulussasi on ilmainen asuntola josta voit saada paikan, et saa asumislisää opintorahaan.
Jos asuntolaa ei ole ja sun vanhempien vuositulot jäävät alle Kelan asettaman normin, voit saada opintorahan lisäksi asumislisää ja toimeentulotukea.
Kelan avustukset ko. tilanteissa ja tulorajat löytyy www.kela.fi ja opiskelijat. Sossun normit yhden ihmisen taloudelle löytyy vaikkapa googlaamalla.
- 13+18
Aika harva vuokranantaja solmii vuokrasopimuksen alaikäisen kanssa. Ehkä jokin kimppakämppä voi löytyä, mutta epäilen mahdollisuuksiasi saada oma vuokrayksiö Helsingistä varsinkin kun vanhempasi ovat vähävaraisia ja joutuisit itse vuokran maksamaan.
Sossu ei maksa perustoimeentulotukea sinulle erikseen, mutta sossu huomioi perheesi toimeentulotukilaskelmassa sinulle perusosan menona.
Ainoa tuki minkä voit saada on opintotuki ja siihen kuuluva asumislisä sekä opintolaina.
Minusta sinulla on 2 vaihtoehtoa:
1. Hommaat jonkin duunin mistä tienaa sen 600-1000e/kk ja sitten muutat johonkin kommuuniin/kimppakämppään jossa maksat huoneestasi vuokraa jotain 200-400e/kk
2. Kärvistelet kotona siihen saakka kunnes olet 18v ja sitten laitat kaupungin/vvo/sato jne. vuokra-asuntofirmoihin hakemuksen johon liität todistukseksi jonkin vanhempiesi allekirjoittaman lapun josta käy ilmi se että välit kotona ovat kireät ja sinun on pakko muuttaa omaan asuntoosi. Oma kämppä järjestyy jostain (ei välttämättä sieltä Helsingin keskustasta, eikä edes Helsingistä, mutta jostain pk-seudulta kuitenkin) ja sitten saat vuokraan toimeentulotukea.- Samakuinaloittaja
Minulla olisi myös mahdollista muuttaa yhdessä kaverini kanssa olisiko tämä helpompaa? Ja jos on jo kämppä tiedossa tuttavalta saisiko tukia helpommin?
- 2+3
Samakuinaloittaja kirjoitti:
Minulla olisi myös mahdollista muuttaa yhdessä kaverini kanssa olisiko tämä helpompaa? Ja jos on jo kämppä tiedossa tuttavalta saisiko tukia helpommin?
Voit saada siihen kämppään, olipa se sitten kaverisi tai jonkin muun tuttavasi asunto vain opiskelijan asumislisää. Et muita tukia. Lopun vuokrasta voit kattaa opintolainalla tai menemällä töihin. Sossusta tai kelasta et muuta tukea asuntoosi saa niin kauan kuin olet alle 18.
- tgertgre
Kyllä alaikäisen paikka on kotona vanhempien vahtivien silmien alla.
Toinen vaihtoehto voi olla jokin asuntolatyyppinen ratkaisu, jossa saa asua ilmaiseksi arki-illat ja sitten viikonlopuksi kotiin.
Ei ole mitään syytä miksi yhteiskunta alkaisi sinulle asunnon tarjoamaan Helsingistä vain siksi että mieli tekee. Se että vanhemmat vituttaa tai muuten rajoittaa nuoren elämisestä ei ole pätevä syy asunnolle.
Teeppä kuule näin: opiskele ammatti, hanki työpaikka.
Sen jälkeen hanki tulotasoasi vastaava asunto. Esimerkiksi jos tienaat palkkaa 1500 ekee kuussa käteen, voit ottaa vuokra-asunnon, jonka vuokra on noin 6-700 euroa, näin sinulle jää rahaa myös muihin kuin asumisen kuluihin.
Jos palkka jää 1000€/kk, on parempi sinnitellä vanhempien luona tai sitten pitää löytää alle 500 euron asunto (mistä sellaisen löytää Helsingistä?). - Petu...
Asumistukea saat varmasti, todennäköisesti myös toimeentulotukea.
Lue:
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/Ahv_alaikainen.php
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/alaikainen.php
http://www.toimeentulotuki.net/2009/ttt-18v.php- Petu...
Laitoin tuonne sivuilleni vielä tietoa alaikäisen perusosan määrästä. Eli yksin asuvalle alaikäiselle pitää maksaa aikuisen perusosa.
http://toimeentulotuki.net/sosiaalitoimisto/alle18v_perusosa.php
- SossuTäti
Asumistukea voit saada jos vuokrasopimus on sinun nimissäsi.
Toimeentulotukea voit saada jos vanhempasi saavat sitä. Jos vanhemmillasi ei ole tulojen perusteella oikeutta toimeentulotukeen, et myöskään sinä sitä saa sillä alle 18v lapsen vanhemmilla on elatusvelvollisuus alaikäisiä lapsia kohtaan vaikka nämä asuisivat eri osoitteessa. Jos vanhempasi saavat toimeentulotukea, silloin myös sinäkin voit sitä saada koska vähävaraisilla vanhemmilla ei voida katsoa olevan kykyä elättää eri taloidessa asuvaa alaikäistä lastaan joka on itse vuokravastuussa.- Petu...
Hyvä "SossuTäti", olet väärässä.
Ratkaisevaa ei ole se saavatko lapsen vanhemmat toimeentulotukea vaan se onko heillä kykyä vastata lapsensa elatuksesta.
http://finlex.fi/fi/oikeus/kho/vuosikirjat/2011/201103373?search[type]=pika&search[pika]=alaikäinen and toimeentulotuki
Ja kuten päätöksestä voidaan todeta niin elleivät vanhemmat maksa lapsen kuluja niin sossun ne pitäisi maksaa ja hakea sitten takaisinperintää - noin toimien toimitaan lain hengen mukaisesti, ja perustuslain mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085