Olemme menossa tänään koirani kanssa eläinlääkäriin, epäilen nenäpunkkia. Luin jostain, että nenäpunkin oireisiin määrättävä lääke on suhteellisen kallis. Minkähän hintaiseksi tulee tällainen eläinlääkärireissu nenäpunkkilääkitys?? Onko kokemuksia??
nenäpunkin hoitokustannukset
12
25602
Vastaukset
- wiipi
Meillä hinnaksi tuli 50€, hintaan sisälty lääke, 4 tablettia. Koiralle 1 tab/viikko. Oli pieni tabletti ja sai menee hyvin ruuan seassa.
- simpukka
Siis.. Mun koira ei saanu tabletteja, sillä oli pinnallinen antibiootti joka tepsii kaikkiin muihinkin sisäloisiin, makso n.25e toinen annettiin eläinlääkärissä, toisen tuubin sai kotiin, oli helppo laittaa koiran niskaan.
- suokki
Tuskin se mikään antibiootti oli. Varmaankin Stronghold niminen valmiste, jota käytetään ulko-ja sisäloisten (ei heisimato)sekä myös nenäpunkin häätöön.
- Minde
että millä tavalla nenäpunkki näkyy?? Siis miten koira oireilee jos sillä on sellainen punkki?
- Suokki
Minde kirjoitti:
että millä tavalla nenäpunkki näkyy?? Siis miten koira oireilee jos sillä on sellainen punkki?
Tyypillisiä oireita on niiskutus,"takaperoinen aivastelu"ns.inverted sneeze,nenän rohina. Ötökkä tarttuu suorassa kontaktissa koirasta toiseen. Joskus punkin voi nähdäkin esim.sierainaukolla. Se on vaalea n,0,7-1,5mm kokoinen, elää siis koiran nenäontelossa.Se voidaan todeta limakalvonäytteestä mut ei ole mikään helppo juttu. Varminta on hoitaa oireiden perusteella.
- Sadi
Nenäpunkin häätöön voidaan käyttää Stronghold-nimistä liosta joka valellaan niskaan tai sitten Ivomec-nimistä injektiota.
Jos koirasi on colliesukuinen tai on sekarotuinen ja epäillään että, koirassasi saattaa olla osa collieta, ei injektio vaihtoehtoa voi käyttää.
Oman eläinlääkärini mukaan ivermektiini-injektio (ivomec/animec) toimii paremmin nenäpunkin häätämiseen ja on halvempi kuin Stronghold-valmiste. - Jemina
Itse kävin eilen hakemassa Stronghold kuurin Veljeni mopsille ja omalle kultsulle, Hintaa tuli yhteensä 37.50 €.
- Kleini
Täällä tuli eläinlääkäri kustannuksiks 120 e joista 7 e oli antibiootti nenäpunkkien aiheuttavan tulehuksen vuoksi. 37,49 makso milbemaxin loishäätö
- viheliäinenvitsaus
Jos perheessä on useampi koira niin kaikki koirat tulisi hoitaa samanaikaisesti ettei hoito menisi hukkaan. Nenäpunkki on varmasti myös muissa koirissa vaikkei oireita olisikaan ja siten tartunta leviää uudestaan. Samoin tulisi hoitaa myös kaverikoirat. Koirakontakteja tulisi välttää sillä punkki tarttuu helposti eli ei treeneihin eikä koirapuistoihin.
- Harmitusta
Sekin vielä että kaikkien kuonotuttavuuksien pitäisi pitää riittävä karanteeni yhtäaikaisesti. Joillain koirilla ei oireile juuri mitenkään, joillain rajummin. Meillä hoito maksoi reilut 130 e/ kerta: eläinlääkäri maksu, stronghold, antibiootti. Tämä pari kertaa sekä myös nukutus ja nielun tutkiminen, en edes jaksa laskea paljonko. Todella helposti tarttuva.
- helluvaa
Meillä keskikokoiselle koiralle hinnaksi tuli 32€. Lääke Interceptor vet 6 tablettia. Eli 1 tabletti kerran viikossa,, kuuri kesti siis 6 viikkoa. Hain lääkkeet vastaanotolta, joten ei tullut eläinlääkärikukuja.
- potentiaalinenasiakas
Missä onnistuu noin joustavasti? Saisivat meistä uudet asiakkaat. Meillä tullut järkyn kalliiksi kaikkine eläinlääkäri kuluneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2086659Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2904583"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423595Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1133420Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m673405Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492876Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2582590Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941