http://www.ts.fi/teemat/auto ja liikenne/200492/Moni auto tarjoaa kayttajilleen pakkastalvella kylmaa kyytia
fabian sisko..
fabian sisko..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Näitä osssin nickillä tehtyjä postauksia on jo niin paljon, että tuskin yksi ja sama mies on ehtinyt niitä kaikkia tänne suoltaa....
osssss=VW viat
Vääristelemätöntä asiaa.
Osssssilla on ruosteinen Tunturi. Se on vaan vääntänyt sen Tunturi sanan Touraniksi
Olisko syytä kirjottaa tuohon psyykkistä avaukseen?
Koville tempoo VW autoilu?
Vikoja on paljon mutta niiden ei saa antaa hallita...
Merkillistä henkilöön menevää parjaamista. Onko maahantuojalla jokin vanha Brezneviläinen organisaatio, missä on vain yksi totuus, se valtion totuus.
Jos lehden mukaan automalli on surkean kylmä ja lämmityslaite todella tehoton, niin eikö pitäisi keskittää voimia ongelman ratkaisemiseen eikä parjaamiseen.
Ehdottaisin sähköpumpun kytkemistä lämmitysjärjestelmään TSI-moottorin ja lämppärin kennon väliin, niin saisi ainakin lämpimän veden virtaamaan.
JOs taas lämppärin kenno on alimittainen, niin siihen pitäisi maahantuojan reagoida pikimmiten ja ilmoitella tehtaalle vakavasta ongelmasta.
Kohdista valituksesi VW Groupin suunnitteluryhmälle. Parannusehdotuksesihan oli jo sitäpaitsi tuossa artikkelissa jo esitetty.
Voi voi. Kyseisessä artikkelissa mainittu PTC-lämmitysvastus on asennettu ainakin TSI 1.2-moottoriin jo alkaen 11/2011. Omassa autossa se on ja toimii. EN voi siis väittää Octaviaa "kylmäksi jääkaapiksi", koska se sitä ole. Maantieajossa jopa lian kuuma, kun pakkasella kuumaa puhaltaa, vaikka olisi 18-graadia valittuna. Päivittäisessä 4-5 km työmatkalla tuo lisälämppäri tarjoaa nopeasti lämmintä, vaikka moottori ei todellakaan ehdi lämmetä.
Hyvin sivuutit lyhyen ajon?
OSSSIII on sekaisin. Lyhyessä ajossa se ptc alkaa lämmittää heti. Juuri 4-5 km työmatkalla. Tästähän oli kysymys. Pitemmällä matkalla on liian kuuma...
Naisilla muuten paljon kia.hyundai ja tojotaa..
Taitavat pitää kuumista talviautoista.
Kukas tuon uskoo ennenkuin autobild tai jokin muu lehti tekee uuden lämpiävyys testin?
Siperialaisille, jossa kuitenkin ajetaan turkki päällä ja karvareuhka korvilla. Riittää kun kuski on tuulensuojassa. Ja parempi vaan että lattioille vuotanut vesi pysyy jäässä.
Tsi autot on todella kylmiä kovilla pakkasilla.tuo ptc härpäke on yhtä tyhjän kanssa.ei edes helpota huurre ongelmaankaan saati sitten lämmitä.
Ihan sama mitä jullinjuntti "ptc-härpäkkeestä" on mieltä. Aloituksessa luukutetussa artikkelissahan sitä kuitenkin tarjotaan relevanttina ratkaisuna vähäistä hukkalämpöä tuottaviin moottoreihin. Jullinjuntin mielestä se tietysti toimii kaikissa muissa auotmerkeissä paitis vaggineissa. Selvä se...
Turha tässä on analysoida, mikä käytännön vaikutus ptc-elementillä on. Jullinjuntilla ei ole asiasta mitään todellista tietoa. Eikä kokemusta.
Mikä on kova pakkanen? -15 C? - 30 C?
PTC-vastus on 2 kilowattia. Kyllä se tuulilasia aika hyvin lämmittää. Ja lämpöä alkaa tulla heti liikkeelle lähdettyä. Oliko muuta marisemista?
kylmä huojuva sikakiikku idästä
http://murobbs.plaza.fi/autot-ja-muut-moottoriajoneuvot/878330-volkswagen-tsi-moottorien-ongelmat-ja-asiakkaiden-kusettaminen-45.html
täyttä skeidaa koko tsi.uusissa tsi koneissa ainoa asia mikä lämpenee on öljyt ja turbo.palavat paskaksi alta aikayksikön.öljyt karrella jo kymppitonnis ja turbo täyttä skeidaa jo alta sadantonnin.
Tsi koneinen auto on hyvä talvella, voit ottaa kotoa pakastimen pois käytöstä ja siirtää hirvenlihat tsi kotteroon. Ei muuten lihat sula ennen kevättä. Hyvä pointti oli myös aikaisemmalla kirjoittajalla, sisään vuotaneet vedet pysyvät jäässä. Muistat vaan siirtää jääkuutiot pois lattialta ennen kevättä, jos auton moottori sattuu pysymään kasassa kevääseen asti.
V'tuttaako metsämiestä? Keskity sinä vain siihen, ettet ammu ihmisiä hirvenä.
Siinä sitten menee se kaasupoljin jäälattialla poikki...
Hmm... Tuo nykyinen fabia ompelukoneen kokoisella kolmemukisella dieselillä lämpeää käsittämättömän nopeasti, nollakeleillä pukkaa haaleaa jo reilun kilometrin jälkeen. Viimeiset kymmenenvuotta ja (omaan autoon)puolimiljoonaa kilometriä työmatkasukkulassani on ollut eberi kuten tuohonkin oli tarkoitus asentaa vaan ny en o varma onko tarvista.
Mites ne autolehtien testit kertoo ihan muuta?
Noo, mitäs ne kertoo? Eikös ne yleensä valehtele Volkkarin maksettua kaikki kulut sun muut?
Kiesiturkki ja rukkaset välttämättömiä skeida julleille.kannattaa myös keula tulkitä kunnolla ettei huohotin ja ahtoputket jäädy skeidassa.muuten taas kone uusissa
Ja ennenhän niistä konserniromuista jäätyi vaan huohotin ja öljyt pihalle. Saksassa hajosi tuhansia moottoreita tuollaisen vekkulin ilmiön takia.
Hauska kattoa volkkari- ja skeida-immeisiä kun ovat toppakelkkahaalareissaan ja karvalakeissaan itä-lootissaan.
T-paitakelit samaan aikaan pohjoismaisella laatu-autolla huristellessa.
Tulis ankara talvi ettei tarviis noita ankeita kippoja kyykyttää liikenteessä.Eivät tarkenis noil ajella
Äläs puhu ajattelemattomia, jos tulis vielä todella kylmää, niin millä sinäkin saisit sen tojon kotteron edes käyntiin, saatikka sitten ,että liikeelle, täysin mahdoton yhtälö pakkaset tojo.
Kyllä oli taas skeidat vaikeuksissa aamulla.Eipä noita näkynyt kuin pari ja voi pojat miten oli sämylöissä ikkunat huurus.rukkaset ja karvareuhka näky olevan julleilla päällänsä.
Kyllä oli taas tojot vaikeuksissa aamulla.Eipä noita näkynyt kuin pari ja voi pojat miten oli sämylöissä ikkunat huurus.rukkaset ja karvareuhka näky olevan tojojulleilla päällänsä.