maanis-depressiivisyys

Mopo karkasi

Osaako kukaan arvioida millainen on tilanne jos on vaikeakin maanis-depressiivinen sairaus? Palstalla on arveltu tätä liittyväksi surmiin mutta minä en tiedä aiheesta hyvin ja voisiko joku kommentoida ihan yleisellä tasolla tuota sairautta?? Kiinnostava ilmiö yleensäkin

Mitä muuten tarkoittaa värikäs persoona teidän mielestänne?

Ajatuksia?

7

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ManiaKene

      Arvoisa nimimerkki "Mopo karkasi" (onpas muuten vauhdikkaan hallitsematon nimimerkki sinulla!) miksi sinä kyselet tällaisia asioita täällä keskustelupalstalla? Tuskin kovinkaan moni kyseistä sairautta poteva henkilö haluaa täällä avautua sinulle tuntemuksistaan tämän sairauden tiimoilta. Luulisin näin, vaan en mee takuuseen. Googleta sana maanis-johnnydeppressiivinen niin saat tietoa asiasta. Mutta jos et jaksa/viitsi tehdä niin, sanottakoon lyhyesti että maanisessa vaiheessa kova meno on päällä ja kun depressiivinen vaihde menee päälle, niin vauhti pysähtyy kuin seinään, ylämäkeä kun seuraa aina alamäki! Tasaista ei ole niinkuin pohjanmaalla meno.
      Mitä tulee värikkäisiin ihmisiin, en ole nähnyt muita kuin täysin maanisen, ruskeakarvaisen peltohiiren, joka jahtaa minua aina iltaisin arkisin klo 19.16-22.34 ja viikonloppuisin klo 15.45-19.10. Minulla on kyllä henkinen rotanloukku olemassa mielessäni, johon sen aion joskus pyydystää.

    • etsi tietosi

      Tarpeeksi vaikea sairaus. Netistä löytyy tietoa. On siinä omaisillakin kestämistä. Nostan hattua tän yhden raukan miehelle että on kestänyt tällaisessa liitossa.
      Ilkeävät täällä vielä miestä syyllistää.

    • ????

      Eikö oikea palsta olisi?

      Suomi24 / Terveys / Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys / Yleistä mielenterveydestä

    • GiPolaarinen

      Sairaudesta on eri variaatioita:

      1. Vakava masennus: ruuan laitto tahtoo olla einesten lämmittämistä ja päivän urakka voi olla roskiksen vienti. Tunneköyhyys. Välinpitämättömyys. Seksi ei kiinnosta. Jos nyt hyvää puolta etsii niin ei jaksa mennä kapakkaan tai Alkoon - ei ainakaan usein eli varsin raitistava sairaus. Alkoholi pahentaa tätä - kunnon känni pahentaa masennusta noin muutaman päivän ajan. Tästä on minulla kokemusta. Jos saa töitä tai muuten kunnolla rahaa niin masennus loppuu samana päivänä -> liikaa sairaslomalla tai varhaiseläkkeellä masennusdiagnoosin saaneita. Lääkkeet eivät auta yhtään.

      2. Keskivaikea masennus: yleisempi - voi tehdä työtäkin. Esim. Juice Leskiselle oli diagnisoitu keskivaikea masennus. Ei ole kokemusta tästä lievemmästä muodosta.

      3. Agitoitunut eli kiihtynyt masennus. Keskittymisvaikeudet - keskittyä voi ehkä 15-30 minuuttia kerrallaan. Elokuvien katsominen ei ehkä onnistu vaan jotain hömppäviihdettä. Jos polttaa niin voi mennä useampi tupakki tunnissa. Istuminen tietsikan ääressä lyhytjännitteistä - täytyy pomppia vartin-puolen tunnin välein kävelyllä. Lukeminen ei onnistu - sanomalehdistä otsikot taikka pikku-uutiset. Tästä myös omakohtaisia kokemuksia. Ohimenevä - vaihtuu jompaan kumpaan edellisistä.

      4. Maniaan liittyy realiteettien pettäminen (suurusharhat, suhteellisuuden taju vinksallaan, ei realiteeteissa esim. kaveri koki kolibrikirjanmerkkinsä tonnien arvoiseksi) tai "karnevaalitunnelma" kännissä jolloin palaa rahaa. Mania lisää Jälkimmäisestä on kokemusta. Mania lisää työtehoa ellei mene överiksi - työnarkomania taikka muille ihmisille vittuilu so. "neuvominen". Mania voi viedä pakkohoitoon kuten erään, joka jakoi seteleitä kouraan mustalaisille -> suljetulle. Alkoholi joko laukaisee manian tai pahentaa sitä. Deprakine (yleisimpiä lääkkeitä mielialan vaihteluun ei auta). Mania poistuu/alenee jos kohtaa vaikeuksia - esim. tipahtaa ylemmästä luokasta alempaan keskiluokkaan tai tipahtaa keskiluokasta työttömäksi. Manialla on siis sekä hyviä että huonoja puolia.

    • värikästä

      TASA-ARVOINEN HOMOLESBO.

    • Hymykuopatt

      Valon määrä vaikuttaa, noissa Gipolaari jutuissa paljon. Täytyy olla tarkkana, ettei syksy yllätä.

    • ällöttää

      mutta älkää uskoko ainakaan iltalehden juttuja. heti sunnuntaiaamuna haukkana vaanimassa haastateltavia eivätkä tarkastaneet että surmatalon yläkerran rouva edes puhuu oikeasta naapurista kun sanoi että nuorehko nainen vaikka olikin heidän toinen naapurinsa. en tajua miksi naapurin edes pitää lausuntoja lehdelle antaa ellei tunne naapureitaan.pyytäisinkin iltalehden toimittajia edes tarkastamaan puhuuko haastateltava oikeasta naapurista. Nytpähän tietää että ainakaan tämän lehden juttuihin ei ole uskomista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      105
      6358
    2. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      222
      3575
    3. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      18
      3405
    4. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      66
      3328
    5. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      33
      2721
    6. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2555
    7. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2524
    8. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      28
      2373
    9. Onko 172cm lyhyt?

      Pitääkö miehen olla pidempi kuin 172cm?
      Sinkut
      274
      2181
    10. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1786
    Aihe