saa ihmisen ymmärtämään että rakastaminen ei ole toisen kahlitsemista ja tukahduttamista?Ei rakastaminen ole sitä että ohjaillaan toista omien mielihalujen mukaan....se on toisen tahdon tuhoamista....ja omistushalukkuutta!
Miten
124141441231423
18253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jotkut eivät tajua edes sitä että rakastettua ei petetä, ei satuteta, ei loukata eikä haukuta. Sellainen on vielä pahempaa.
Puhumalla?
Rakkaus on alati toisen huomioon ottamista ja kompromisseja. Muuten tuo sinun rakkautesi on pelkkää itserakkautta.
pelehtiä hänen kustannuksellaan vai miten tuo on ymmärrettävissä? millaista sinun rakkaus on häneen nähden ja hänen silmin katsottuna?
ei tuo ihan normaalilta kuulosta.
Harmi että olet kohdannut tuollaisen ihmisen. Tuollainen suhde voi olla vaikea tai jopa tuhoava. Mieti tarkkaan kannattaako jatkaa.
Tunnen pareja, joilla on yhteisestä sopimuksesta aika tiukat rajat siinä mikä on parisuhteessa sopivaa. Sitten tunnen myös pareja, joilla on aika löyhät rajat. Ratkaisevaa on, että molemmilla on samanlainen näkemys asiasta. Mutta olen huomannut, että nuo tiukoilla rajoilla suhteessa olevat ovat ne kaikkein sopuisimmat pariskunnat.
Minusta tuo on sikäli eri asia, että kahlitseminen ja ohjailu on yksisuuntaista, tapahtuu aina saman ihmisen toimesta ja syö toisen halun viettää aikaa koko henkilön kanssa.
Olen jostain kuullut neuvon ja mietinnän aiheen: kohteletko kumppaniasi samoin kuin työtovereitasi ja ystäviäsi? Pitäisi kohdella ainakin yhtä hyvin. Entä kuinka moni sietää kumppaniltaan sellaista käytöstä ja kohtelua mitä ei muilta ihmisiltä sietäisi? Tutkimusten mukaan useat ihmiset ja ennenkaikkea naiset. Kunnes tulee se lopullinen niitti.
Moni myös sallii itselleen enemmän kuin kumppanille sallisi.
Halusin olla yhteydessä koska tykkäsin, jos se oli kahlitsemista ja tukahduttamista,
pyydän anteeksi.
En osannut ajatella että pidit sitä tahtosi tuhoamisena ja omistushaluna.
En yritä yhteyttä enää.
Hyvää adventin aikaa.
Joillakin ihmisillä on kumma käsitys tykkäämisestä=Miksi siihen tarvitaan kymmeniä ihmisiä?Miksi se pitää osoittaa hirveällä ihmislaumalla se tykkääminen?Mua ainakin häiritsisi että jos joku tykkäis,niin se ilmenis kokonaisen ihmislauman huomiontarpeena!
Onko sulla joku issue sosiaalista mediaa (fb, insta yms.) kohtaan kenties?
Me olimme vain me kaksi, ei muita.
tuntemattomien ihmisten kohdalle kymmenet ihmiset ??
Tuntemattomatkin osaa olla uteliaita!
Etkö ymmärrä!Usutit tunteilullasi kaikenmaailman uteliaat kimppuuni.......Ja kaikenlisäksi et osaa puhua tunteistasi.......se vasta rasittavaa onkin!
ja lisäksi vihaan uteliaita ihmisiä yli kaiken!