Ostin Jyväskylän toimipisteestä itselleni "mokkulan" vuodeksi vuosi sitten.
Varmistin myyjältä, että sopimuksen voi purkaa vuoden kuluttua. Myös sopimuksessa oli voimassaoloaika vuosi. Jostain syystä myyjä halusi printata sopimuksen vielä puhtaaksi kauppatilanteessa. Nyt viedessäni mokkulaa liikkeeseen takaisin ilmoitti toinen myyjä, että sopimusta ei voi purkaa. Sopimus olikin muuttunut kaksivuotiseksi uudelleen "printtauksessa". Eivät kuulema tee yksivuotisia sopimuksia.
Olin allekirjoittanut tämän kaksivuotisen sopimuksen hyvässä uskossa lukematta tekstejä uudelleen.
Mitä tällaisessa tapauksessa voisi tehdä?
Koen tulleni huijatuksi... tai todella tyhmäksi....
Elisa - hyvä kauppiastapa?
2
158
Vastaukset
- Olisiko reilua purkaa?
Varmaan olet vanhempi henkilö, koska vielä uskot ihmisiin. TAI Elisaan.
Hei Tyhmäkö ooon...,
ikävä kuulla kokemuksestasi Mobiililaajakaistan sopimuksen kanssa! Äkkiseltään kuulostaa siltä, että nettitikun luottokauppasopimuksen kestoksi on valittu 12 kuukautta eli maksuaika laitteelle on vuosi. Itse liittymäsopimus on 24kk määräaikainen, mikäli liittymälle on lisätty kampanja.
Voimme tarkasta tilanteesi, jos kirjaudut Palstalle osoitteessa palsta.elisa.fi ja lähetät asiakastietosi minulle profiilistani elisa.to/kukkatippa yksityisviestillä. :)
Laura / Palstatiimi
http://palsta.elisa.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176329Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3806142Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695970Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121241
- 1861085
- 59887