I20 usb portin jälkiasennus

654321

Oma autoni on 2014 I20 pelkällä aux-portilla. Hankin I20 käytetyn usb/aux portin. Luin netistä että vaihto onnistuisi helposti (kaikki autossa valmiina), mutta en saanut usb-porttia toimimaan. Onko mahdollista että vaihto onnistuu vain vanhemmissa malleissa? Itsellä soittimessa ei ole aux nappia vaan media nappi (en ole varma pitäisikö tällä kytkea usb toimimaan) - ja media nappia kun painaa usb-tikku kytkettynä tulee teksti "no media".
Auton aux-liittimen takana on liitin johon tulee 8 johtoa (eli johdotus on varmaan sama kuin usb-mallissa?). Mutta onko soittimessa jotain eroa (näyttää netissä katsottuna aivan samalta kuin usb-mallikin)? Usb tikussa pitäisi palaa käytettäessä ledi, mutta edes se ei nyt syty.
Onko kenelläkään ideoita usb käytöstä tai tietoa itse portin asennuksesta?

7

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hynyhönö

      Käy merkkihuollossa katsomassa pinnijärjestys. Usb-pulikka toimii ja tunnistetaan automaattisesti.

    • Hynyyn vaihtanut

      Netissä liikkuvien juttujen mukaan se i20 olisi tarkka tikun oikeasta formatoinnista ja jopa valmistajasta. En ihan jälkimmäiseen usko. Itse alustin jonkun no-name 8GB tikun FAT32:een ja kopsasin sitten muutaman mp3-albumin. Lähti kyllä heti pelittämään, tikkuun syttyi se valokin. En muista oliko ihan plug and play, mutta sillä media-nappulalla valitaan myös bluetooth-toisto ja ilman muistitikkua tulee tosiaan teksti "no media". Ntfs ei ole tuettu formaatti. Tuo mun kulkupeli on tuore Go! -versio ja usb-portti kuului varustukseen.

      • elvistä

        Ei tarvitse formatoida. Kopioin läppäristä musaa Sandiskin 32:lle ix35:een tökkäsin tikun ix35:n porttiin ja toimii heti. Näyttää kappalelistat eri hakemistoista.


    • hynnö

      Tuossa ko,mallissa kannattaa USB-portin tilalle vaihtaa veräjä niin rupeaa toimimaan.

    • usbiurpot

      No voi herranjestas, siirtykää nyt hyvät ihmiset 2010-luvulle, bt päälle ja spotify soimaan...

    • 654321

      Jatkoin taas talven jälkeen usb-portin asentelua. Onko kenelläkään tietoa voiko/täytyykö radion piilotetusta menusta muuttaa jotain että usb.n saa toimimaan. Nyt usb.hen ei tule edes virtaa (usbitikun ledi ei syty).
      Menuun pitäisi päästä sammuttamalla radio (virrat päällä) ja painamalla heti 1 6. Tämä onnistuukin ja näyttää version. Alamenuihin pitäisi päästä nyt 1...6 näppäimillä. Itsellä ainoa näppäin josta jotain tapahtuu on tune. Alamenuihin pääsin muutaman kerran tune-näppäimen jälkeen numeroilla (ensin en millään ja sitten pääsin 3-4 kertaa ja nyt taas en sitten millään). Onko 2014 malliin joku eri jippo miten piilotettuihin menuihin pääsee? Huomasin menuissa myös jotain bluetoothista vaikka omassa autossa ei sitä ole. Voiko olla mahdollista että sieltä voikin laittaa BT päälle?

    • Stume

      Tein itse saman lisäyksen 2014 I20 Hyundaihin ja sama ongelma kuin ketjun aloittajalla. Johdotus on paikoillaan ja usb liittimeen tulee virta. Voin siis ladata puhelinta mutta usb tikku ei tunnistu ja media nappia painamalla radio sanoo "no media". Tulin samaan johtopäätökseen että jossain salavalikossa on pakko olla valinta usb tuen päälle laittamiseksi. Kun vain keksisi millä näppäinyhdistelmällä semmoiseen valikkoon löytää...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2561
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      88
      1496
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      841
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      838
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe