Uusi porinmatti vs. kiertoilmatakka

xxx*

Olemme hiljattain muuttaneet omakotitaloon, jossa kellarikerroksen alkuperäinen porinmatti on jossain vaiheessa vaihdettu pieneen "nakkitakkaan" (Kastorin Kuusamo).

Haluaisimme lämmittää taloa myös puulla ja juuri tämä tulisijan paikka olisi mielestämme ideaali, koska tila on talon kylmin. Yläkerrassa on varaava takka, mutta myös aina lämmin. Aiempaa kokemusta ei juurikaan ole, joten uuden tulisijan valinta tuntuu hankalalta. Pohdimme olisiko fiksumpaa laittaa tilaan uusi porinmatti tai joku nykyaikainen kiertoilmatakka? Tilassa ei oleskella paljoa, eli kiertoilmatakan nopeus puhuu puolestaan, mutta lämmön säilyminen olisi myös tärkeää. Oman haasteensa antaa myös tilan pienuus, ihan hurjasti porinmattia suurempaa tulisijaa ei kohtaan voida laittaa.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kamiina

      Porinmatti on ainakin tekokas lämmönlähde, ja pieni, edullinen ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      499
      2365
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1383
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1330
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      95
      1232
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1218
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1088
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      974
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      900
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      841
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      780
    Aihe