Isoäidit? Isoisä salaa lapsensa ja lapsenlapsensa vaimoltaan.

isovan

Se ei onnistuisi, jos joku muu saisi tietää lapsesta ja lapsenlapsista. Isoisän tahto tuntuu olevan, että lapsen oikeudet sivuutetaan ja hän saa elää sopuisasti vaimonsa kanssa. Sama siivuuttaminen tapahtui jo kun äiti yksin kantoi lapsesta vastuun.

Annetaanko miehen mennä ensiksi hautaan ja sitten vasta kerrotaan vaimolle, jos elää pidempään? Vai onko parempi paljastaa tämä mahdollisimman pikaisesti usemmalle sukulaiselle jo miehen eläessä? Ihan vaimonkin vuoksi tieto ensiksi hänelle? Että ehtisi tutustua usempaan sukulaiseen ja ei tarvitsisi suojella ketään tältä tiedolta? Teidän sukupolvelta tieto isyydestä ei välittynyt heti, vaan lapsi joutui vaatimaan oikeuksiaan saada tietää. Meni aikaa kasvaa asian kanssa ja kerätä rohkeutta olla yhteydessä. Yhteydenpito jää vähiin, kun se on tehtävä salassa.

Vaimo on tietämätön lastensa sisaruspuolesta ja että miehellään on enemmänkin lapsenlapsia (mies oli siis uskoton). Toinen nainen salasi myös (joutui toisen asemaan miehen valehdeltua olevansa vapaa ja lapsia syntyi samoihin aikoihin molemmille naisille). Totuuden paljastuttua nainen kantoi yksin vastuun lapsesta, eikä pitänyt yhteyttä mieheen.

Syntyneen, nyt jo aikuisen lapsen ja hänen lastensa oikeus kuulua sukuun? Kenen tulisi tietää lapsista isoisän lisäksi, silloin kun isoisällä ei ole kanttia paljastaa totuutta itse?

3

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hätäset vesipäät

      Tämän vuoksi olisi parempi mennä ensin naimisiin ja vasta sitten tehdä lapsia, koska kaksinnaiminen on Suomessa rangaistava teko.

    • Turhaa salailua

      Perinnönjaossa se viimeistään selviää.
      Sukuselvityksessä mainitaan kaikki lapset.

      • julki vain kaikki!!!

        Selviää kyllä jos mies on tunnustanut lapsensa ja isyys on merkitty virallisiin papereihin.

        Lapsella on oikeus isäänsä ja sukuunsa, joten ap. laita asia vireille heti, saa lapsi perintöasiansa kuntoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5710
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4264
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      97
      1886
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1435
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1137
    6. 47
      1122
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      979
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      802
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      753
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      715
    Aihe