Omat aurinkovarjot saa viedä rannalle

Huvittavaa showta

12

1186

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 28x...

      Kohta siellä on taasen samanlainen show käynnissä kuin ennenkin. Uskon että varjoja tullaan vuokraamaan, kuka helskatti niitä nyt sellaisia ostaa? Sama juttu aurinkotuolien kanssa. Mistä ne kytät tietävät onko se tuolisi oma, kaverin tai löydetty? Ei ne ehdi joka tyyppiä siellä kyttäämään.

      Lakihan oli sinänsä selkeä; harmaan talouden kitkeminen. Se nyt vain istuu thaikkukansassa niin sitkeästi ettei sen poisto pysyvästi ole mahdollista.

      Nopea puhdistus oli helppo sotilaallinen operaatio, toiminnan jatkuva seuraaminen tulee olemaan täysin mahdotonta. Kansa on työteliästä ja sillä on nälkä melkein joka päivä...

    • ei voi kun nauraa

      Tulee varmaan hauska näky kun ihmiset kantelee aurinkovarjoja ja tuoleja pitkin Phukettia rannalle.

    • hommatko hanskassa?

      Ei pidä paikkaansa, että omia aurinkovarjoja ja petejä saisi vapaasti viedä rannoille, koska ainakin eilen poliisi vahvistettuna armeijalla kävi takavarikoimassa niitä rannoilta turisteilta. Siellä on alla olevan nettilehden mukaan ollut melkoisia välikohtauksia rannalla kun on tultu varjoja poistamaan. Tilanne tuntuu nyt karanneen kaikkien hallinnasta pahasti, kun jotkut viranomaiset sanovat että saa viedä ja toiset sitten menevät kuitenkin takavarikoimaan niitä jopa aseet mukanaan.


      http://phuketwan.com/tourism/thailands-government-strip-councils-control-phukets-beaches-21456/

      http://phuketwan.com/tourism/angry-confrontation-council-phuket-beach-seizes-tourists-umbrellas-21454/

    • 28x...

      Kiitos raportista!

      On todellakin mielenkiintoista seurata mitä nyt oikein tapahtuu.
      Tuntuu naurettavalta jo ajatuskin ettei jonkun maan armeijalla ole muuta tekemistä kuin vahtia turistien tuoleja ja varjoja rynnäkkökiväärien kanssa.

      Eihän tämä voi olla vaikuttamatta paikan turismivirtaan.
      Mitäpä jos joku rohkelikko haastaisi Thaimaan valtion tuolinsa ja / tai varjonsa varastamisesta?

      Seuraava vaihe varmaankin on että rannat eristetään tiestä Nato- piikkilangalla. Sillä tavalla saadaan itsepäiset turistit näppärästi karkoitettua.

      Tuskin tämä nyt on Thaimaan tarkoitus mutta mitä tästä pitäisi ajatella?

      Luojan kiitos ettei Pattayalla olla ryhdytty mokomaan. Pelkäävät varmaankin mellakoita. Me Pattiskundit osaamme kyllä painia kyttien kanssa.

    • Onnnenpotku

      Noni varjot ja tuolit parvekkeelta kasaan ja matkalaukkuun. Siellä ne männöö juhlamokan ja kalsarien kanssa perille.

    • http://www.thephuket

      Gen Pachara: It won't happen again.

      He was commenting after investigating the confusing incident on Surin Beach on Friday (November 28) when there were angry scenes as tourists were told to take down their umbrellas by a combination of OrBorTor and Marine Office officials, police and Army officers.

      Gen Pachara said that after questioning police officers from Cherng Talay he learned that the Marine Office wanted to check and measure the area after some local residents filed a complaint stating that the area under the pine trees along the top of the beach was privately owned, and no public land.

      The crowd of uniforms conducting the survey found that tourists’ sunbeds and umbrellas were obstructing the survey, he explained, so tourists were asked to move them out of the way for the time being.

      But communication, it seems, was not the best, resulting in disgruntled tourists – believing they were being told not to bring umbrellas, chairs and sunbeds onto the beach – becoming involved in angry scenes with the assorted officials.

      “It’s okay for people to put up their umbrellas on the beach, as long as it not for business purposes,” Gen Pachara said. “I can assure you that that this type of incident will never happen again.”

      Quite why the army were involved in the incident has not been explained; on Thursday last week Vice-Admiral Sayan Prasongsamrej, commander of the Royal Thai Navy Third Area Command, stated categorically, “The Navy’s Third Area Command now has sole responsibility for Phuket. No other arm of the military has responsibility.”

    • http://www.phuketgaz
    • 1 pvä

      Ja nyt oli eilisessä Phuket Gazette lehedessä maininta, että muu kaupustelu, poislukien aurinkovarjojen myyjät, on kielletty. Eli nyt alkaa varjot pikkuhiljaa palaamaan rannoille.

      • syvä niiaus

        Kiitos tiedosta.


    • tuulimuulit ääliöt

      Niinse vaan on vaikea suomimuulin ymmärtää muiden maiden sääntöjä, ja lakeja . Ollaan vaan kuin mulllit laitumella, että kyllä meidän pitää saada teherä niinkuin me halutaan , saaatana . Ollaanhan me sentään suuria valkoisia etuoikeutettuja . Koittakaa nyt tuulipuvut vähän taas mennä pimeeseen miettimään . Joka maassa on omat lait ja säännöt . Ääliöt

    • nohohhoijaa1

      En taida toipua tästä... jouduin tosiaan investoimaan omaan varjoon 250 bahtia eli jopa noin 6 euroa, joka tekee parin viikon lomalla noin 0,42 euroa/ päivässä! Eikä tässä vielä kaikki, jouduin kantamaan sitä korttelin hotellilta rannalle näppärästi kasaan menevänä. Ja varjo jäi Phukettiin, kun ei mahtunut matkalaukkuun. EI ENÄÄ KOSKAAN THAIMAASEEN! Kauheeta riistoa!! Näen vieläkin painajaisia, vaikka etelän kohteissa varjovuokra päivältä on enemmän kuin varjo Phuketissa maksaa ja varjoja saa joka kaupasta ja katumyyjältä. Kuka korvaa terapian, kysyn vaan!

      • etälääkärisi vastaa

        KANSANELÄKELAITOS korvaa. B-lomakkeen täyttämällä ja hyväksyttämällä, siirrytään lomakkeelle VD-17, jolla voidaan tilata uudet lentoliput (Pattayalle), jossa seslonkit varjoineen yhä löytyvät.

        Paskiksen yritykset rekisteröityneet eivätkä yritä omia rantaa kuten Phukessa yrittivät.

        Huonona puolena on vain se, että kerran Paskiksella käyneenä et enää Phukeen halua mennä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1285
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      654
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      114
      449
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      427
    18. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      30
      419
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe