Sukupuolineutraali avioliittolaki

18103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Järkyttävää. Vielä kamalampaa oli KARIN riemullinen esiintyminen tapahtuneen kauheuden jälkeen. Eikö hänen kuuluisi olla Sanan palvelijana paremminkin huolissansa? Ketä hän oikein palvoo?

Äänestä
  • Veikkaan, että arkkipiispa Kari Mäkinen on vapaamuurari.

    VAPAAMUURARIT PALVOVAT SAATANAA!

    Vapaamuurareille valehdellaan

    Vapaamuurareille kerrotaan tietoa vapaamuurareiden "totuudesta" aina sen mukaan missä asteessa he ovat. Korkeimman asteen vapaamuurareille opetetaan, että alemmille asteille ei saa opettaa koko totuttaa, vaan heille tulee antaa se vaikutelma että heille kerrotaan koko ajan totuutta vapaamuurariudesta ja sen opeista. 30 asteesta ylöspäin vapaamuurareille kerrotaan, että Lucifer on hyvä ja Adonai on paha. Adonai on hepreaksi yksi Raamatun Jumalan nimistä. Itse asiassa saatanalliset henkivallat eksyttävät ja valehtelevat vapaamuurareille Luciferista ja Adonaista.

    Manly P. Hall The Lost Keys of Freemasonry (s. 48): “Kun vapaamuurari ymmärtää, että avain soturiuteen on elävän voimanlähteen oikea käyttöönotto, hän on oppinut tuntemaan vapaamuurariuden salat. Luciferin voimavarat ovat hänen käsissään".

    Vapaamuurarius opettaa lopulta jäsenillään, että saatana on hyvä ja oikea ja todellinen Jumala on paha. Tässäkin kohtaa tulee esille se kuinka saatanalliset henkivallat ohjaavat vapaamuurareita vääristäen totuuden tehden synnistä hyvän ja Jumalan totuudesta pahan. Tästä tulee myös se esille kuinka vapaamuurarius on Raamatullista uskoa vastaan, mutta hyväksyy muut uskomukset ja uskot. Vapaamuurarit koittavat tuhota ja hävittää Raamatullisen uskon uskottelemalla, että he uskovat Raamatun Jumalaan, vaikka kieltävät uskon Raamatun Jumalaan ylemmillä asteilla ja palvovat ja palvelevat tietoisesti saatanaa.

    Tämä on aina ollut saatanan tahto, eli eksyttää ihmisiä luulemaan Jumalan tahtoa pahaksi sekä tehdä synnistä hyvä asia. Tässä kohden saatana eksyttää vapaamuurareita kuten kaikkia muitakin ihmisiä vääristäen hyvän Jumalan sekä saatanan todelliset luonteet ja tahdon.

    Korkeimmilla asteilla vapaamuurarit vannovat verivalan etteivät paljasta vapaamuuraritoverien salaisuuksia, jotka voivat sisältää jopa murhan tai maanpetoksen salaamisen.

    Äänestä

Todella järkyttävää huomata, miten nyky-kristillisyydessä ei tunneta Jeesuksen opetuksia lähimmäisen rakkaudesta. Suurimmat vihapuheet, loan heitto, loukkaukset ja totaalisesti toisten ihmisoikeuksien polkeminen on tullut kristillisiltä ihmisiltä. Raamatulla ollaan hakattu päähän ja uskonnolla ammuttu. Jos uskonto olisi ase, valtava määrä ihmisiä olisi jo kuollut.

Kohta sitten selitellään, että uskonto ei ole paha mutta ihmiset ovat pahoja.

Äänestä

SRK:lla on merkittävä rooli lain läpimenolle.

Järkyttävät hoitokokoukset ja pedofiilien "suojelu" ovat aiheuttaneet suomalaisissa
uuden ajattelutavan. Jokainen asia, missä ollaan erimieltä kuin SRK, on oikein.

Ehkä siis SRK ajoikin uutta avioliittolakia Suomeen :)

Äänestä
  • Aika kaukaa haettua.

    Äänestä

Ihmeellistä kuinka suurella paatoksella täällä vastustetaan ihmisten tasa-arvoisen kohtelun toteutumista. Hyväksykää nyt se, että homoja on. Hekin ovat ihmisiä: rakastuvat, rakastavat, haluavat sitoutua. Syrjivien rakenteiden ja eriarvoistavien rakenteiden poistaminen on yhteiskunnasta on kehitystä, välittämistä, rakkautta näitä erilaisen seksuaalisen suuntauksen omaavia ihmisiä kohtaan. Keneltä teiltä se on pois?

Äänestä
  • EN tarkoita tätä ketjua, vaan tätä palstaa.

    Äänestä

  • mie vain1 kirjoitti:

    EN tarkoita tätä ketjua, vaan tätä palstaa.

    Syntiä tekevät Jumalan luomat ihmiset.

    Juopot juopottelevat.
    Homot homostelevat.
    Kleptot varastelevat.
    Pedofiilit kiduttavat lapsia.
    Jne.
    Samanlaisia sairaita, joiden vaan pitäisi jaksaa hillitä tautinsa.

    Äänestä

Vanhollislestadiolaiset tuomitsevat kaikki muut kadotukseen vuodesta toiseen aikomattakaan tehdä asiasta parannusta tai luopua tästä rakkaasta "vain me" -opista.(Ei synneistä pienin: älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi )

Se opetus jos jokin luo syrjintää, raja-aitoja, ahdistusta, ulkopuolisuutta, väärää syyllisyyttä. Se on joskus paljon väkivaltaisempaa yksilön elämälle kuin kahden vakiintumaan pyrkivän aikuisen suhde (homopari, joka haluaa naimisiin). Syntikin on niin suhteellista. Mistäs tiedät kumpi on Jumalalle suurempi synti?

Äänestä
  • itse uskon, että rakkaus on Jumalasta. Kaikki rakkaus. Aito välittäminen ja huolenpito. Rakkaus on lahja. Mikään ei oo niin hienoa, kun tulla nähdyksi ja arvostetuksi rakastetuksi omana kokonaisena, aitona itsenään.

    Jos joku löytää elämänkumppanikseen samaa sukupuolta olevan ihmisen, niin hyvä niin. Vähän vähemmän yksinäisyyttä, vähän vähemmän erillisyyttä ja vähän vähemmän pahoinvointia. Mikään ei oo niin ahdistavaa kuin olla yksin. Paitsi todella ahdistavaa on se, että oma seksuaalinen suuntaus nähdään vääränä ja tuomittavana. Omassa mielessä koettu rakkaus tuomitaan - ja siitä puhutaan halvasti, paheksuen. Eikö se ole rumaa ja väärin?

    Miksi ihmiset lähestyy homojen rakkautta helpommin sukupuolielämän kautta kuin heteroiden rakkautta. Itse en kannata irtosuhteita, mutta tasa-arvoinen avioliittolaki kuulostaa minusta lupaavalta.

    Äänestä

  • Vanhoillislestadiolaiset eivät tuomitse ketään kadotukseen vaan sinä tuomitsit juuri vanhoillislestadiolaisen uskonnon vapauden. Olette oikeita ihmisvihaajia.

    Maailmassa on tuhansia uskontoja, en tunne yhtään uskontokuntaa joka hyväksyisi kaikki muut, kuten vaikka hindut.

    Uskontojen ominaisuus on olla jotakin mieltä. Olisi typerää olla jotakin mieltä, jos helpompiakin teitä olisi.


    Itse en usko uskonnolliseen uskoon siltä osin, että se joku pelastuksen ehto olisi. Sellaista ehtoa ei ole, koska ei ole uhkaakaan.
    Tottakai silti rukoilen, koska se helpottaa ja apua myös saa, jostakin mystisestä ja järjelle käsittämättömästä lähteestä. Vain mielikuvitus on rajana. Sen ulkopuolella ei ole rajaa lainkaan.

    Äänestä

  • Häpeä ihmisvihaaja kirjoitti:

    Vanhoillislestadiolaiset eivät tuomitse ketään kadotukseen vaan sinä tuomitsit juuri vanhoillislestadiolaisen uskonnon vapauden. Olette oikeita ihmisvihaajia.

    Maailmassa on tuhansia uskontoja, en tunne yhtään uskontokuntaa joka hyväksyisi kaikki muut, kuten vaikka hindut.

    Uskontojen ominaisuus on olla jotakin mieltä. Olisi typerää olla jotakin mieltä, jos helpompiakin teitä olisi.


    Itse en usko uskonnolliseen uskoon siltä osin, että se joku pelastuksen ehto olisi. Sellaista ehtoa ei ole, koska ei ole uhkaakaan.
    Tottakai silti rukoilen, koska se helpottaa ja apua myös saa, jostakin mystisestä ja järjelle käsittämättömästä lähteestä. Vain mielikuvitus on rajana. Sen ulkopuolella ei ole rajaa lainkaan.

    En todellakaan häpeä. Olen lähtenyt lestadiolaisuudesta ja saanut tuta tuon rajakohdan. Rajan, jonka väärällä puolella ei ole pelastusta. Kaikki lestadiolaiset eivät enää edes tervehdi minua vastaan tullessa, mikä on saanut itseni tuntemaan huonommuutta ja täydellistä kelpaamattomuutta heidän silmissään. Useimmat toki edelleen ovat ystävällisä, mutta uskonnosta puhuttaessa törmään aina tuohon rajaan. En myöskään mahtunut lestadiolaisuuden sisäpuolelle, koska äitiyteni rajat tulivat vastaan.

    Ulkopuolelle joutuneena kärsin liikkeen ekslusiivisesta opetuksesta, vaikka uskonkin hyvään ja armolliseen Jumalaan. Miksi nimität minua ihmisvihaajaksi, kun kerron vain siitä pahasta olosta, mitä koen tämän joukon laidoilla eläessäni. Olen kuullut aivan liian monta saarnaa, missä on korostettu että vain tässä joukossa pelastuu. Mitä olen ymmärtänyt väärin?

    Äänestä

  • Häpeä ihmisvihaaja kirjoitti:

    Vanhoillislestadiolaiset eivät tuomitse ketään kadotukseen vaan sinä tuomitsit juuri vanhoillislestadiolaisen uskonnon vapauden. Olette oikeita ihmisvihaajia.

    Maailmassa on tuhansia uskontoja, en tunne yhtään uskontokuntaa joka hyväksyisi kaikki muut, kuten vaikka hindut.

    Uskontojen ominaisuus on olla jotakin mieltä. Olisi typerää olla jotakin mieltä, jos helpompiakin teitä olisi.


    Itse en usko uskonnolliseen uskoon siltä osin, että se joku pelastuksen ehto olisi. Sellaista ehtoa ei ole, koska ei ole uhkaakaan.
    Tottakai silti rukoilen, koska se helpottaa ja apua myös saa, jostakin mystisestä ja järjelle käsittämättömästä lähteestä. Vain mielikuvitus on rajana. Sen ulkopuolella ei ole rajaa lainkaan.

    Hämmästelen, miksi leimaat minut ihmisvihaajaksi, vaikka mielipiteeni pohjautuu omakohtaisesti koettuun kipeään asiaan. Vaikka et halua kuulla liikkeestäsi ikävää, nurjaa puolta, sen väkivaltaisuus näyttäytyy siinä kohdassa, kun et enää mahdu mukaan. Silloin sinun varallesi löytyy käsitteitä kuten "hengellisesti kuollut, eksynyt, lihava lammas, pimentynyt, luopio, omavahurskas, kadotuksen lapsi, sielunvihollisen oma, synnin orja." Nämä käsitteet on varattu minulle ja minun kaltaisilleni. Tahtomattani minun elämääni tarkastellaan näiden käsitteiden kautta. Ja minulle näissä kuuluu tuomitseva ääni, se on minun kokemukseni.
    Kirjoitit, että "Itse en usko uskonnolliseen uskoon siltä osin, että se joku pelastuksen ehto olisi. "Tässä asiassa ajattelen kanssasi samalla tavalla. Mutta tämä ei ole lestadiolaisuuden virallista opetusta. Hyvin usein puheissa on korostettu seurakuntayhteyttä. Jos ei ole (vl)-seurakuntaa äitinä maan päällä, ei ole isää Jumalaa taivaassakaan. Myös synninpäästö ja oikea elämäntapa (vl-opin mukainen) uskon hedelmänä vaaditaan elävään uskoon.

    Jos joutuu elämään arkea ihmisten kanssa, jotka eivät hyväksy erilaista uskoa Jumalalle kelpaavana, eivätkä usein ole valmiita edes kuulemaan toisenlaista uskon kokemusta ja antamaan sille täyttä arvoa. Silloin on oikeutettua kokea kipua, ahdistusta ja nimetä se hengellisen väkivallan kokemukseksi. Se on minun kokemukseni. Saat olla erimieltä.

    Äänestä

  • 45678 kirjoitti:

    En todellakaan häpeä. Olen lähtenyt lestadiolaisuudesta ja saanut tuta tuon rajakohdan. Rajan, jonka väärällä puolella ei ole pelastusta. Kaikki lestadiolaiset eivät enää edes tervehdi minua vastaan tullessa, mikä on saanut itseni tuntemaan huonommuutta ja täydellistä kelpaamattomuutta heidän silmissään. Useimmat toki edelleen ovat ystävällisä, mutta uskonnosta puhuttaessa törmään aina tuohon rajaan. En myöskään mahtunut lestadiolaisuuden sisäpuolelle, koska äitiyteni rajat tulivat vastaan.

    Ulkopuolelle joutuneena kärsin liikkeen ekslusiivisesta opetuksesta, vaikka uskonkin hyvään ja armolliseen Jumalaan. Miksi nimität minua ihmisvihaajaksi, kun kerron vain siitä pahasta olosta, mitä koen tämän joukon laidoilla eläessäni. Olen kuullut aivan liian monta saarnaa, missä on korostettu että vain tässä joukossa pelastuu. Mitä olen ymmärtänyt väärin?

    Kaiken. Paikkasi on sairaalassa. Eihän tosta tuu yhtää mittää eloa.

    Äänestä

  • mie vain1 kirjoitti:

    Hämmästelen, miksi leimaat minut ihmisvihaajaksi, vaikka mielipiteeni pohjautuu omakohtaisesti koettuun kipeään asiaan. Vaikka et halua kuulla liikkeestäsi ikävää, nurjaa puolta, sen väkivaltaisuus näyttäytyy siinä kohdassa, kun et enää mahdu mukaan. Silloin sinun varallesi löytyy käsitteitä kuten "hengellisesti kuollut, eksynyt, lihava lammas, pimentynyt, luopio, omavahurskas, kadotuksen lapsi, sielunvihollisen oma, synnin orja." Nämä käsitteet on varattu minulle ja minun kaltaisilleni. Tahtomattani minun elämääni tarkastellaan näiden käsitteiden kautta. Ja minulle näissä kuuluu tuomitseva ääni, se on minun kokemukseni.
    Kirjoitit, että "Itse en usko uskonnolliseen uskoon siltä osin, että se joku pelastuksen ehto olisi. "Tässä asiassa ajattelen kanssasi samalla tavalla. Mutta tämä ei ole lestadiolaisuuden virallista opetusta. Hyvin usein puheissa on korostettu seurakuntayhteyttä. Jos ei ole (vl)-seurakuntaa äitinä maan päällä, ei ole isää Jumalaa taivaassakaan. Myös synninpäästö ja oikea elämäntapa (vl-opin mukainen) uskon hedelmänä vaaditaan elävään uskoon.

    Jos joutuu elämään arkea ihmisten kanssa, jotka eivät hyväksy erilaista uskoa Jumalalle kelpaavana, eivätkä usein ole valmiita edes kuulemaan toisenlaista uskon kokemusta ja antamaan sille täyttä arvoa. Silloin on oikeutettua kokea kipua, ahdistusta ja nimetä se hengellisen väkivallan kokemukseksi. Se on minun kokemukseni. Saat olla erimieltä.

    >>>Hämmästelen, miksi leimaat minut ihmisvihaajaksi, vaikka mielipiteeni pohjautuu omakohtaisesti koettuun kipeään asiaan.>>>

    Sinä väität sairaudessasi liikkeen tuomitsevan sinut helveteihin, joka on absurdia, mutta väite on kuitenkin vakava ja todellisuudessa se olisi rikos. Häpeä!

    Todellisuudessa kyseessä on "normi" uskonnollinen Raamatun tulkinta polusta täällä maanpäällä ja polun vaikutuksesta tuonpuoleisessa. Vain mielisairas ihminen pitää Raamatun tulkintaa (yksi miljoonista) sen tulkitsijan kadotustuomiona.
    Mieti sekunti, että miksi minä en pidä, vaikka minäkin kuulin lapsena ne sanat!? Mieti, mieti ja mieti. Miksi minua naurattaa ne edelleen. :D



    >>Vaikka et halua kuulla liikkeestäsi ikävää>>

    Tuo kommentti vahvistaa vakavat harhasi. Näet minutkin liikkeesi peikkona. Eikö ala jo takautuvasti raksuttaa siellä aivopestyissä nystyröissäsi?



    >>Silloin sinun varallesi löytyy käsitteitä kuten "hengellisesti kuollut, eksynyt, lihava lammas, pimentynyt, luopio, omavahurskas, kadotuksen lapsi, sielunvihollisen oma, synnin orja.">>>

    Tietäkääs pimu hei, että reaktiosi noihin kertoo tasan vain SINUSTA! Jos et usko, niin käy läpi se psykoterapia, jota uskon sinulle tarjotun, mutta aivopestynä et kykene kuulemaan psykiatrisi neuvoa, tai sitten tilasi on niin vakava, ettei se toimi. En voi tietää.


    Minua kuitenkin hymyilyttää nuo peikot ja sielunviholliset. Kuulin niistä lapsena seuroissa ja purskahtelin nauruun kun kuvittelin miltä lusiferus näyttää. Ja usein vieressä istuneen, nyt jo edesmenneen äitinikin pokka petti, kun kikattelin Oulun tuomiokirkon penkkien välissä.



    >>Nämä käsitteet on varattu minulle ja minun kaltaisilleni. Tahtomattani minun elämääni tarkastellaan näiden käsitteiden kautta. Ja minulle näissä kuuluu tuomitseva ääni, se on minun kokemukseni.>>>

    Sinä saat niihin apua kun antaudut hoitoon. Joskus auttaa jopa se kun etsii välillä vierasta sänkyseuraa. Uskomatonta mutta totta, vaihtelu virkistää. Sinun pitäisi virkistäytyä. Ei muiden, vaan sinun eikä varsinkaan sen sinulle satuja kertoneen puhujaveljen. Hänellä on omat juttunsa.



    >> Mutta tämä ei ole lestadiolaisuuden virallista opetusta.>>>

    Miksi sen pitää olla sinulle lestadiolaisen virallista opetusta? Tarvitkos sä mitään opetusta? Mielenrauhaa sä kaipaat ja parhaiten ja nopeiten sen saat kun opettelet nauramaan.

    Äänestä

¤¤¤¤ Ihmeellistä kuinka suurella paatoksella täällä vastustetaan ihmisten tasa-arvoisen kohtelun toteutumista. Hyväksykää nyt se, että homoja on. Hekin ovat ihmisiä: rakastuvat, rakastavat, haluavat sitoutua. Syrjivien rakenteiden ja eriarvoistavien rakenteiden poistaminen on yhteiskunnasta on kehitystä, välittämistä, rakkautta näitä erilaisen seksuaalisen suuntauksen omaavia ihmisiä kohtaan. Keneltä teiltä se on pois? ¤¤¤¤

Tasa-arvoista kohtelua? Tarviiko minun vielä hyväksyä tasa-arvoisen kohtelun totetumisen vuoksi myös kaikenlaisten varkaiden rötökset, samoin kuin tapot ja murhaamiset eriarvoistavien rakenteiden poistamisen nimissä? Mihin tämä maailma on menossa?

Äänestä
  • Jokaisen yksilön oikeus valita kumppani: kenen kanssa haluaa elämänsä elää ja asuntonsa neliöt, hellyydenosoituksensa ja sisimmät ajatuksensa jakaa on tasa-arvoa.

    Murhaaminen ja tappaminen ei edistä tasa-arvoa. Siinä on uhri, kärsijä. Ei kahden ihmisen vapaata tahtoa ja sitoutumista.

    Keneltä sinä haluaisit saada luvan omiin sydämesi tunteisiin. Eiköhän se Pajalan Lydia ihan itse sydämmeessään tiedä, ketä rakastaa. Omaksi onneksesi(oletus) kuulut sukupuoliselta suuntaukseltasi yleisempään ja hyväksytympään ryhmään, eikä sinun tarvitse kärsiä vääränlaisuudesta. Ollos onnellinen vaan omasta kohdastas. Mutta suo onni muillekin. Ja uskonnonvapauskin sinulla on, mutta niin on myös muilla.

    Äänestä

Varoitus vieraista opeista

3 Makedoniaan lähtiessäni kehotin sinua jäämään Efesokseen, jotta kieltäisit siellä eräitä levittämästä vieraita oppeja [Ap. t. 20:1]
4 ja harrastamasta taruja ja noita loputtomia sukuluetteloita. Ne johtavat vain turhiin tutkisteluihin eivätkä palvele Jumalan suunnitelmaa, joka avautuu vain uskolle. [1. Tim. 4:7, 1. Tim. 6:20; 2. Tim. 2:16; Tit. 1:14, Tit. 3:9]
5 Kehotuksemme päämääränä on rakkaus, joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta. [Mark. 12:31 ]
6 Eräät ovat eksyneet tästä pois ja ruvenneet jaarittelemaan joutavia.
7 He haluavat esiintyä lainopettajina, vaikka eivät itsekään ymmärrä, mitä puhuvat ja mitä niin varmasti väittävät.
8 Me tiedämme, että laki on hyvä, jos sitä käytetään lain tarkoituksen mukaisesti. [Room. 7:12]
9 Eihän lakia ole säädetty kunnon ihmisten takia, vaan lain ja järjestyksen rikkojien, jumalattomien ja syntisten, rienaajien ja pyhänhäpäisijöiden, isän- ja äidinmurhaajien, tappajien, [2. Moos. 21:12,15,16; 3. Moos. 18:22, 3. Moos. 19:11,12]
10 siveettömien, miesten kanssa makaavien miesten, ihmisten sieppaajien, valehtelijoiden, valapattojen ja ylipäänsä kaikkien sellaisten takia, jotka toimivat vastoin tervettä oppia. [1. Tim. 6:3; 2. Tim. 4:3; Tit. 1:9, Tit. 2:1]
11 Näin sanoo iäti ylistettävän Jumalan kirkkautta julistava evankeliumi, joka on minulle uskottu.


Eksyttävät opetukset

1 Pyhä Henki sanoo selvästi, että viimeisinä aikoina jotkut luopuvat uskosta ja alkavat seurata eksyttäviä henkiä ja pahojen henkien opetuksia. [Matt. 24:23,24; 2. Tim. 3:13; 2. Piet. 3:3,4; 1. Joh. 2:18]
2 He luottavat tekopyhiin valehtelijoihin, joiden omassatunnossa on polttomerkki.
3 Nämä kieltävät menemästä naimisiin ja syömästä ruokia, jotka Jumala on luonut sitä varten, että ne, jotka tuntevat ja uskovat totuuden, nauttisivat niitä ja kiittäisivät Jumalaa. [1. Moos. 9:3; Mark. 7:19; Room. 14:6; Kol. 2:20,21]
4 Kaikki, minkä Jumala on luonut, on hyvää, eikä siitä tarvitse hylätä mitään, kun se otetaan kiittäen vastaan. [1. Moos. 1:31 | 1. Kor. 10:30]
5 Jumalan sana ja rukous pyhittävät sen. [Mark. 6:41; Ap. t. 27:35]

Lopunajan ihmiset
1 Sinun on tiedettävä, että viimeisinä päivinä koittavat vaikeat ajat. [1. Tim. 4:1; 2. Piet. 2:1, 2. Piet. 3:3; Juud. 1:18]
2 Silloin ihmiset rakastavat vain itseään ja rahaa, he ovat rehenteleviä ja pöyhkeitä, he herjaavat ja ovat vanhemmilleen tottelemattomia. He ovat kiittämättömiä, jumalattomia, [Room. 1:29-32]
3 rakkaudettomia, leppymättömiä, panettelevia, väkivaltaisia ja raakoja, kaiken hyvän vihollisia,
4 petollisia, häikäilemättömiä ja järjettömiä. He rakastavat enemmän nautintoja kuin Jumalaa,
5 he ovat ulkonaisesti hurskaita mutta kieltävät uskon voiman. Karta sellaisia! [1. Kor. 4:20; Ef. 1:19,20; Kol. 1:11; 1. Tess. 1:5 | Room. 16:17 ]
6 Nämä näet tunkeutuvat koteihin ja kietovat valtaansa syntien rasittamia, monenlaisten oikkujensa riepottelemia naisparkoja, [Tit. 1:11]
7 jotka ovat aina alttiita uusille opetuksille mutta eivät voi koskaan päästä selville totuudesta.
8 Niin kuin Jannes ja Jambres* vastustivat Moosesta, niin tuollaiset villitsijät vastustavat totuutta. He ovat menettäneet järkensä, ja heidän uskonsa on kelvoton. [2. Moos. 7:11:ssä mainitut Mooseksen vastustajat olivat juutalaisen perinteen mukaan nimeltään Jannes ja Jambres.][2. Moos. 7:11,12]
9 Mutta kauan he eivät menesty, sillä heidän järjettömyytensä paljastuu pian kaikille, kuten noille kahdellekin kävi. [2. Moos. 8:14,15]

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kehitystä kirjoitti:

Hienosti läpi!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288785732809.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu