Voi minkä teit, Mirja

Ent. äänestäjäsi

Tietäisitpä kuinka paljon olen yrittänyt vakuuttaa kavereilleni vasemmalla ja oikealla että olet edistyksellinen ja nykyaikainen keskustalainen ja vakavasti otettava poliitikko. Murskasit kaiken työni tänään paljastamalla todellisen minäsi. Et kannata tasa-arvoa ja se on nyky-Suomessa sellainen leima, että tuskin pääset siitä koskaan eroon.

16

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äänsesti

      mirkku ei oo lesbo
      ootko sinä homo vai lesbo?

      • Tee niin tai ...

        Ei lepakko ei, mutta taitaa vaalipiirinsä laaja lestadiolaisuus vaikuttaa eli kukapa äänestäjistään luopuisi mokoman tasa-arvon takia.


    • son vakta

      Lestat nykii narusta mirkku painelee nappulaa

    • Ennen oli paremmin

      Niinhän sitä aikanaan vastustettiin myös kovasti naisten äänioikeutta ja kas nythän Suomessa on jopa naiskansanedustajia, kuten Mirja. Näin se maailma menee eteenpäin, mutta aina joukkoon mahtuu muutama "vanhan hyvän ajan"-edustaja, joka sitten ei olisi saanutkaan äänestää silloin oikein vanhaan hyvään aikaan. Mutta, mutta eduskuntavaalit lähenee ja Pohjois-Pohjanmaa on vanhan hyvän ajan aluetta.

      • bmn3

        No naisilta vois evätä sen äänioikeuden. Nainen vaietkoon seurakunnassa ja muualla.


    • justjoo*

      Ihan oikein hän äänesti! Siitä iso kiitos hänelle!

      • lätyn läpytystä

        Ihan mielenkiintoista, että eri puolueissa ammatiltaan olevat poliisit äänestivät kansalaisaloitetta vastaan. En usko , että kenellään heistä homofobia, vaan ovat kentällä nähneet ja kuulleet liian paljon. Menkööt ihmiset naimisiin, vaikka joulupukin kanssa, muta se turhanpäiväinen kouhkaaminen saisi loppua.


    • Helppo ratkaisu

      Minä kait en enää äänestä Mirjaa,se on mun tapa reagoida tällaseen edustajaan.Sehän voi hakea saarnajaksi lestoille.

    • tsap2

      Tulee vielä monet vaalit joissa pitää osata äänestää tasa-arvoa ja uusiutumista edistäviä henkilöitä.

      Ei tämä tähän lopu. Pimiän voimat koittaa joka käänteesä ottaa niskalenkkiä.

    • en ole homo

      Ei ole poliittista tulevaisuutta niillä jotka äänesti tasa arvoa vastaan - tämä äänestys kyllä muistetaan ja jää historiaan.

      • ekp2

        voi Mirkku-raukka,kyllä kortisto kutsuu muutaman kuukauden päästä..miten nuori ihminen voi olla noin jälkeen jäänyt nykyajan kehityksestä?


    • OK Mirja ääniä tulee

      Ent. äänestäjäsi

      Et kannata tasa-arvoa ja se on nyky-Suomessa sellainen leima, että tuskin pääset siitä koskaan eroon.



      Mirja on paljon fiksumpi kuin esim. muutamat piispat, joiden pitäisi olla palkattuja "piruntorjujia", mutta ovat kaikkea muuta. Jatka Mirja vaan järkevillä päätöksilläsi.

    • näin on

      "voi Mirkku-raukka,kyllä kortisto kutsuu muutaman kuukauden päästä..miten nuori ihminen voi olla noin jälkeen jäänyt nykyajan kehityksestä?"
      Kyllä meijän täytyy kehittyä, mutta Raamattua emme voi päivittää joka vuosikymmenellä ja joka päivä. Sen sana on ja pyssyy!! Tai sitten sitä vois kutsua satukirjaksi ja semmosenahan osa sitä tieten pitääkin. Jos Mirja nyt menetti teijän joittenki ääniä, niin saman verran niitä ropisee toisaalta lissää. Mua Mirjan kannattajana ei huoleta yhtään. Toisaalta, jos hän olisi äänestänyt toisin, niin siitä huolimatta olisin häntä äänestänyt jatkossakin. Eihän tämä nyt niin maata kaatava asia ole ja en tuu koskaan löytämään ehdokasta, jonka kanssa olisin 100%:sti samaa mieltä. Jos sitä vaatisin, niin pysyisin äänestyspäivinä poissa uurnilta.

    • Yllätyin

      Uskomaton töpingi nuoria äänestäjiä kosiskelevalta edustajalta. Taitaa tulla paluu opeksi taas.

    • Ihmisoikeuskysymys

      Vihreät kannattaa tasa- ja ihmisarvoa myös kiusatuille ja pilkatuille homoseksuaaleille - varma valinta nykyaikaiselle kristitylle ihmiselle jota eivät lestat ja ennakkoluulot määräile. Muistakaa tämä äänestyskopissa.

    • konstitmonet

      Kummakos tuo ku on kepulainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe