epilepsiaa(ko)?

huolestunut..

Hei. Eilen kaverillani join kolme olutta ja yhden viinashotin, en ollut humalassa. Yhtäkkiä alavatsaan alkoi sattua tosi paljon ja sanoin kaverilleni että lähden nukkumaan, mutta kun olin kävelemässä eteiseen alkoi kamala huimaus, jouduin kävelemään nopeasti sohvalle levätäkseni mutta en päässyt, vaan horjahdin lattialle ja yritin nousta mutta en päässyt, kaveri ihmetteli miten mä silleen horjahdin ja nosti mut sohvalle lepäämään. Kaveri sanoi että olin vain tuijottanut ihmeissäni kun olin kaatunut. Muistan tapahtuneen hyvin. Tästä on jo muutama kuukausi aikaa kun olin joskus juonut suuret määrät alkoholia ja olin silloin aivan humalassa (nyt en ollut ollenkaan), olin vessassa kaatunut, ja siitä en muista mitään muuta kuin sen että heräsin sieltä vessan lattialta. Kolmas kerta on se kun olin juonut muutaman kaljan, n. 6. Veljellä ollessani käteni alkoi yhtäkkiä tärisemään kun seisoin, tiedostin tilanteen mutta en pystynyt hallitsemaan käden liikkeitä. Kohtaus kesti vain muutaman sekunnin ja veli ja minä oltiin sen jälkeen ihan ihmeissäni mitä se oli. Onkohan nää jotain epileptisiä kohtauksia vai jotain muuta? oon tosi huolissani. Tänään ollut tosi heikko ja väsynyt olo, ja maha on hiukan kipeä. Sormeakin on tänään nykinyt välillä :/

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ceda

      Hei!
      Epilepsiaa vai ei - sitä on erittäin hankala tietää pelkän kuvauksen avulla. Hyvä juttu kuitenkin, että uskallat nostaa mieltäsi painavan jutun esille ja olet alkanut selvittää tilannetta. Miltä itsestäsi on tuntunut näiden tapahtumien aikana? Onko ollut mahdollista "Olen kokenut tämän tilanteen ennenkin, tahdon pois?"-tyyppistä dejavu-tuntemusta? Ne nimittäin ovat tyypillisiä paikallisalkuisille poissaolokohtauksille, joissa ei ole kouristuksia - tajunta vain hetkesi heikkenee / ei ole kunnossa. Myös huimaus on yksi ennakkotuntemus. Muistikatkokset kohtauksen aikana ovat yleisiä - itselläni on näin.

      Sinun tapauksissasi alkoholi voi varmasti myös olla selittävä tekijä, sitä ei käy kiistäminen. Toisin sanoen alkoholi vaikuttaa aivojen toimintaan ja saattaa saada aikaiseksi kuvatunkaltaisiakin omituisia olotiloja. Neuvoni: varaa aika lääkäriltä, jolle kerrot tilanteestasi, jotta saat lääketieteellisen vastauksen.

    • tarkista se

      Yksittäisiä epi-kohtauksia voi tulla kenelle tahansa, etenkin alkoholin vaikutuksesta. Jos tuntuu että oireita on turhan paljon ja huolestuttaa, suosittelen lääkäriä. Voi olla kyse jostain ihan muustakin, mutta hyvä varmistaa mikä se on, ennen kuin tulee mahdollisesti joku suurempi kohtaus (jos nyt sellainen edes koskaan tulee, toivottavasti ei).

      Minulla myös tulee kuukausittain hormonaalisesta toiminnasta johtuvia tajunnanhämärtymiskohtauksia, jolloin tunnen kun se on tulossa (olen jo oppinut tunnistamaan sen) ja ehdin istumaan alas, ja kohtaus kestää mielestäni muutaman sekunnin mutta todellisuudessa se kestää pidempään, jonka aikana en muista yhtään mitään. Kykynen puhumaan epäselvästi ja ymmärrän mitä minulle puhutaan mutta keskustelua on turha odottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3508
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      85
      1526
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1259
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1222
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      971
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      953
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      832
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      91
      788
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      745
    Aihe