Mokkula Tablettiin

ikä

Minnulla on Saunal.mokkula läppärissä, voinko käyttää sitä tabletissa? onko tableteissa edes usb aukkoa? jos ei niin meneekö mokkulan sirukortti tablettiin/ voiko sitä käyttää siinä, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa.

8

4808

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laukija 6

      Jos tabletissa on SIM:korttipaikka käy sama SIM-kortti siihen ilman mitään asetuksia muuttamatta.Nettitikulle ei taida olla monessakaan viellä ajureita. Minulla on monta laitetta ja ratkaisin ongelman hommaamalla langattoman reitittimen. Kaikki koneet toimii sillä ja voi ottaa pienuutensa takia mukaan minne vaan. Tilaa Saunalahden nettikaupasta, joko kertamaksulla jotain 140-180€ tai vähittäin 5€/kk

      • ei saunalahdelta

        Ei kannata tilata mitään laitetta/mokkulaa saunalahdelta. Ne ovat operaattori lukittuja ja niissä on elisa/saunalahden omat firmwaret, joissa on nopeuksia rajoitettu.

        Suosittelen itsekin esimerkiksi reititintä johon voit tökätä nykyisen usb mokkulan tai sitten sitä wlan mokkulaa, jossa on akku. Telewellin reitittimet ovat hyviä ja wlan mokkuloista kehun esimerkiksi dna:n myymää sierraa, johon käy minkätahansa operaattorin kortti.


    • sit se pelaa

      Sano irti se mokkula liittymä, ja ota tilelle puhelinliittymä jossa datasiirto mukana, ja sitten vaan puhelimesta wlan jako päälle, ja niin toimii tabletti ja läppärikin, ja tietysti myös puhelin menee nettiin. Hinnat alk. 2.90€/kk

      • ikä

        Olen norm. n.12-14h netissä/ vrk kärsiikö puheli/ akku siitä vai kannattaako pitää puhelin liittymä ja netti erikseen?
        ja kannattaako ottaa 3g vai 4g netti puhelimeen, tuo 3g on paljon halvempi?


    • Puhelimen akku ainakin kuluu nopeasti jos nettiä jatkuvasti käyttää. 4G:ssä varsinkin jos data liikkuu nopeasti, niin puhelin alkaa lämpenemään nopeammin.

      Jos 4G-puhelin on käytössä niin 4G-netti kannattaa ottaa. 3G-puhelin ei voi hyödyntää 4G-nopeuksia, joten sitten kannattaa ottaa 3G-netti.

      Tabletteja on kahdenlaisia, toiseen menee sim-kortti ja toisessa on vain pelkkä wi-fi. Saunalahden verkkokaupasta voi ostaa 4G-reitittimen, johon voi laittaa sim-kortin. Reititin jakaa tällöin yhteyden tietokoneelle/puhelimelle/tabletilla käyttämällä vain 1 liittymää.

      Jarkko / Palstatiimi
      https://palsta.elisa.fi

    • ikä

      meneekö mokkulan sirukortti tablettiin (siis voiko mokkulan sisältä ottaa sen sirukortin ja laittaa tabletin sisälle, kun jossain olen lukenut, että myyvät sirukortteja tabletteihin)/ voiko sitä käyttää siinä /onko joissakin tableteissa usb porttia, johon ton mokkulan sais pukattua, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa?
      Kotona on mokkula reitittimessä ja sitäkautta yhteys läppäriin, mutta en halua ottaa niitä reissuun/sähköverkottomaan paikkaan(retittimelle vissiin tarvii sen töpselin metsässäkin), vaan sen takia haeskelen tabletilla yhteyttä internettiin.
      Kiinnostaa kyllä tuo netti-yhteys myös puhelimella wlanin kautta läppäriin,(ei ole tällä hetkellä netti puhelinta) kaiketi jos rajattoman 3g yhteyden puhelimeen ottaa saunalahdelta ja käyttäis wlanin kautta läppäriä, luulisin sen olevan yhtä nopea kun mun 3g mokkula saunalahdelta?

      • Liittymissä ero....

        Mokkulan SIM-kortti käy tablettiin, varmistat vaan että se on oikean kokoinen (nykyisin osa puhelimista ja tableteista käyttää pienempiä miniSIM ja microSIM kortteja).

        Tabletteihin kaupitellaan LIITTYMIÄ jotka on tarkoitettu vain nettikäyttöön ja puhelut eivät onnistu tai maksavat järjettömästi, se SIM-kortti itsessään ei eroa mitenkään.

        Puhelimen kanssa ongelmaksi tulee puhelimen akun kesto, akku tyhjenee nopeasti vähänkin aktiivisemmalla netin käytöllä jos jaat puhelimen netin. Yksi vaihtoehto on omalla akulla oleva mobiilireititin, normaalisti nuo ovat aika kalliita mutta esim. Saunalahden prepaid-perhenetti paketissa saat Huawein E5220 mobiilireitittimen ja paketti maksaa 49€ (ollut pitkään tarjouksessa 39€). Tuossa prepaid-perhenetissä on liittymä mukana sisältäen kuukauden rajatonta nettikäyttöä joka kannattaa hyödyntää, senjälkeen voi käyttää toista liittymää koska tuo Huawein ei ole lukittu vaan toimii kaikilla liittymillä.


    • ikä

      Kiitos neuvvoista kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1205
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      59
      1140
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      901
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      103
      854
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      757
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      225
      667
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      208
      662
    8. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      658
    9. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      107
      657
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      592
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      271
      531
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      508
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      7
      469
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      454
    16. 33
      439
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      430
    18. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      147
      395
    20. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      41
      393
    Aihe