Minnulla on Saunal.mokkula läppärissä, voinko käyttää sitä tabletissa? onko tableteissa edes usb aukkoa? jos ei niin meneekö mokkulan sirukortti tablettiin/ voiko sitä käyttää siinä, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa.
Vastaukset 8
- laukija 6
Jos tabletissa on SIM:korttipaikka käy sama SIM-kortti siihen ilman mitään asetuksia muuttamatta.Nettitikulle ei taida olla monessakaan viellä ajureita. Minulla on monta laitetta ja ratkaisin ongelman hommaamalla langattoman reitittimen. Kaikki koneet toimii sillä ja voi ottaa pienuutensa takia mukaan minne vaan. Tilaa Saunalahden nettikaupasta, joko kertamaksulla jotain 140-180€ tai vähittäin 5€/kk
- ei saunalahdelta
Ei kannata tilata mitään laitetta/mokkulaa saunalahdelta. Ne ovat operaattori lukittuja ja niissä on elisa/saunalahden omat firmwaret, joissa on nopeuksia rajoitettu.
Suosittelen itsekin esimerkiksi reititintä johon voit tökätä nykyisen usb mokkulan tai sitten sitä wlan mokkulaa, jossa on akku. Telewellin reitittimet ovat hyviä ja wlan mokkuloista kehun esimerkiksi dna:n myymää sierraa, johon käy minkätahansa operaattorin kortti.
- sit se pelaa
Sano irti se mokkula liittymä, ja ota tilelle puhelinliittymä jossa datasiirto mukana, ja sitten vaan puhelimesta wlan jako päälle, ja niin toimii tabletti ja läppärikin, ja tietysti myös puhelin menee nettiin. Hinnat alk. 2.90€/kk
- ikä
Olen norm. n.12-14h netissä/ vrk kärsiikö puheli/ akku siitä vai kannattaako pitää puhelin liittymä ja netti erikseen?
ja kannattaako ottaa 3g vai 4g netti puhelimeen, tuo 3g on paljon halvempi?
Puhelimen akku ainakin kuluu nopeasti jos nettiä jatkuvasti käyttää. 4G:ssä varsinkin jos data liikkuu nopeasti, niin puhelin alkaa lämpenemään nopeammin.
Jos 4G-puhelin on käytössä niin 4G-netti kannattaa ottaa. 3G-puhelin ei voi hyödyntää 4G-nopeuksia, joten sitten kannattaa ottaa 3G-netti.
Tabletteja on kahdenlaisia, toiseen menee sim-kortti ja toisessa on vain pelkkä wi-fi. Saunalahden verkkokaupasta voi ostaa 4G-reitittimen, johon voi laittaa sim-kortin. Reititin jakaa tällöin yhteyden tietokoneelle/puhelimelle/tabletilla käyttämällä vain 1 liittymää.
Jarkko / Palstatiimi
https://palsta.elisa.fi- ikä
meneekö mokkulan sirukortti tablettiin (siis voiko mokkulan sisältä ottaa sen sirukortin ja laittaa tabletin sisälle, kun jossain olen lukenut, että myyvät sirukortteja tabletteihin)/ voiko sitä käyttää siinä /onko joissakin tableteissa usb porttia, johon ton mokkulan sais pukattua, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa?
Kotona on mokkula reitittimessä ja sitäkautta yhteys läppäriin, mutta en halua ottaa niitä reissuun/sähköverkottomaan paikkaan(retittimelle vissiin tarvii sen töpselin metsässäkin), vaan sen takia haeskelen tabletilla yhteyttä internettiin.
Kiinnostaa kyllä tuo netti-yhteys myös puhelimella wlanin kautta läppäriin,(ei ole tällä hetkellä netti puhelinta) kaiketi jos rajattoman 3g yhteyden puhelimeen ottaa saunalahdelta ja käyttäis wlanin kautta läppäriä, luulisin sen olevan yhtä nopea kun mun 3g mokkula saunalahdelta?- Liittymissä ero....
Mokkulan SIM-kortti käy tablettiin, varmistat vaan että se on oikean kokoinen (nykyisin osa puhelimista ja tableteista käyttää pienempiä miniSIM ja microSIM kortteja).
Tabletteihin kaupitellaan LIITTYMIÄ jotka on tarkoitettu vain nettikäyttöön ja puhelut eivät onnistu tai maksavat järjettömästi, se SIM-kortti itsessään ei eroa mitenkään.
Puhelimen kanssa ongelmaksi tulee puhelimen akun kesto, akku tyhjenee nopeasti vähänkin aktiivisemmalla netin käytöllä jos jaat puhelimen netin. Yksi vaihtoehto on omalla akulla oleva mobiilireititin, normaalisti nuo ovat aika kalliita mutta esim. Saunalahden prepaid-perhenetti paketissa saat Huawein E5220 mobiilireitittimen ja paketti maksaa 49€ (ollut pitkään tarjouksessa 39€). Tuossa prepaid-perhenetissä on liittymä mukana sisältäen kuukauden rajatonta nettikäyttöä joka kannattaa hyödyntää, senjälkeen voi käyttää toista liittymää koska tuo Huawein ei ole lukittu vaan toimii kaikilla liittymillä.
- ikä
Kiitos neuvvoista kaikille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei171214Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331151- 641120
- 109979
- 86957
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.61954Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94917Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev180864- 78789
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66751- 40713
- 70616
- 98608
- 57604
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....46586- 39564
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15083558- 60534
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi292495- 47478