Mokkula Tablettiin

ikä

Minnulla on Saunal.mokkula läppärissä, voinko käyttää sitä tabletissa? onko tableteissa edes usb aukkoa? jos ei niin meneekö mokkulan sirukortti tablettiin/ voiko sitä käyttää siinä, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa.

8

4389

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laukija 6

      Jos tabletissa on SIM:korttipaikka käy sama SIM-kortti siihen ilman mitään asetuksia muuttamatta.Nettitikulle ei taida olla monessakaan viellä ajureita. Minulla on monta laitetta ja ratkaisin ongelman hommaamalla langattoman reitittimen. Kaikki koneet toimii sillä ja voi ottaa pienuutensa takia mukaan minne vaan. Tilaa Saunalahden nettikaupasta, joko kertamaksulla jotain 140-180€ tai vähittäin 5€/kk

      • ei saunalahdelta

        Ei kannata tilata mitään laitetta/mokkulaa saunalahdelta. Ne ovat operaattori lukittuja ja niissä on elisa/saunalahden omat firmwaret, joissa on nopeuksia rajoitettu.

        Suosittelen itsekin esimerkiksi reititintä johon voit tökätä nykyisen usb mokkulan tai sitten sitä wlan mokkulaa, jossa on akku. Telewellin reitittimet ovat hyviä ja wlan mokkuloista kehun esimerkiksi dna:n myymää sierraa, johon käy minkätahansa operaattorin kortti.


    • sit se pelaa

      Sano irti se mokkula liittymä, ja ota tilelle puhelinliittymä jossa datasiirto mukana, ja sitten vaan puhelimesta wlan jako päälle, ja niin toimii tabletti ja läppärikin, ja tietysti myös puhelin menee nettiin. Hinnat alk. 2.90€/kk

      • ikä

        Olen norm. n.12-14h netissä/ vrk kärsiikö puheli/ akku siitä vai kannattaako pitää puhelin liittymä ja netti erikseen?
        ja kannattaako ottaa 3g vai 4g netti puhelimeen, tuo 3g on paljon halvempi?


    • Puhelimen akku ainakin kuluu nopeasti jos nettiä jatkuvasti käyttää. 4G:ssä varsinkin jos data liikkuu nopeasti, niin puhelin alkaa lämpenemään nopeammin.

      Jos 4G-puhelin on käytössä niin 4G-netti kannattaa ottaa. 3G-puhelin ei voi hyödyntää 4G-nopeuksia, joten sitten kannattaa ottaa 3G-netti.

      Tabletteja on kahdenlaisia, toiseen menee sim-kortti ja toisessa on vain pelkkä wi-fi. Saunalahden verkkokaupasta voi ostaa 4G-reitittimen, johon voi laittaa sim-kortin. Reititin jakaa tällöin yhteyden tietokoneelle/puhelimelle/tabletilla käyttämällä vain 1 liittymää.

      Jarkko / Palstatiimi
      https://palsta.elisa.fi

    • ikä

      meneekö mokkulan sirukortti tablettiin (siis voiko mokkulan sisältä ottaa sen sirukortin ja laittaa tabletin sisälle, kun jossain olen lukenut, että myyvät sirukortteja tabletteihin)/ voiko sitä käyttää siinä /onko joissakin tableteissa usb porttia, johon ton mokkulan sais pukattua, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa?
      Kotona on mokkula reitittimessä ja sitäkautta yhteys läppäriin, mutta en halua ottaa niitä reissuun/sähköverkottomaan paikkaan(retittimelle vissiin tarvii sen töpselin metsässäkin), vaan sen takia haeskelen tabletilla yhteyttä internettiin.
      Kiinnostaa kyllä tuo netti-yhteys myös puhelimella wlanin kautta läppäriin,(ei ole tällä hetkellä netti puhelinta) kaiketi jos rajattoman 3g yhteyden puhelimeen ottaa saunalahdelta ja käyttäis wlanin kautta läppäriä, luulisin sen olevan yhtä nopea kun mun 3g mokkula saunalahdelta?

      • Liittymissä ero....

        Mokkulan SIM-kortti käy tablettiin, varmistat vaan että se on oikean kokoinen (nykyisin osa puhelimista ja tableteista käyttää pienempiä miniSIM ja microSIM kortteja).

        Tabletteihin kaupitellaan LIITTYMIÄ jotka on tarkoitettu vain nettikäyttöön ja puhelut eivät onnistu tai maksavat järjettömästi, se SIM-kortti itsessään ei eroa mitenkään.

        Puhelimen kanssa ongelmaksi tulee puhelimen akun kesto, akku tyhjenee nopeasti vähänkin aktiivisemmalla netin käytöllä jos jaat puhelimen netin. Yksi vaihtoehto on omalla akulla oleva mobiilireititin, normaalisti nuo ovat aika kalliita mutta esim. Saunalahden prepaid-perhenetti paketissa saat Huawein E5220 mobiilireitittimen ja paketti maksaa 49€ (ollut pitkään tarjouksessa 39€). Tuossa prepaid-perhenetissä on liittymä mukana sisältäen kuukauden rajatonta nettikäyttöä joka kannattaa hyödyntää, senjälkeen voi käyttää toista liittymää koska tuo Huawein ei ole lukittu vaan toimii kaikilla liittymillä.


    • ikä

      Kiitos neuvvoista kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      137
      2485
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      358
      1929
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1587
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1413
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1330
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1193
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      917
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      107
      879
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      762
    Aihe