Mokkula Tablettiin

ikä

Minnulla on Saunal.mokkula läppärissä, voinko käyttää sitä tabletissa? onko tableteissa edes usb aukkoa? jos ei niin meneekö mokkulan sirukortti tablettiin/ voiko sitä käyttää siinä, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa.

8

4805

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laukija 6

      Jos tabletissa on SIM:korttipaikka käy sama SIM-kortti siihen ilman mitään asetuksia muuttamatta.Nettitikulle ei taida olla monessakaan viellä ajureita. Minulla on monta laitetta ja ratkaisin ongelman hommaamalla langattoman reitittimen. Kaikki koneet toimii sillä ja voi ottaa pienuutensa takia mukaan minne vaan. Tilaa Saunalahden nettikaupasta, joko kertamaksulla jotain 140-180€ tai vähittäin 5€/kk

      • ei saunalahdelta

        Ei kannata tilata mitään laitetta/mokkulaa saunalahdelta. Ne ovat operaattori lukittuja ja niissä on elisa/saunalahden omat firmwaret, joissa on nopeuksia rajoitettu.

        Suosittelen itsekin esimerkiksi reititintä johon voit tökätä nykyisen usb mokkulan tai sitten sitä wlan mokkulaa, jossa on akku. Telewellin reitittimet ovat hyviä ja wlan mokkuloista kehun esimerkiksi dna:n myymää sierraa, johon käy minkätahansa operaattorin kortti.


    • sit se pelaa

      Sano irti se mokkula liittymä, ja ota tilelle puhelinliittymä jossa datasiirto mukana, ja sitten vaan puhelimesta wlan jako päälle, ja niin toimii tabletti ja läppärikin, ja tietysti myös puhelin menee nettiin. Hinnat alk. 2.90€/kk

      • ikä

        Olen norm. n.12-14h netissä/ vrk kärsiikö puheli/ akku siitä vai kannattaako pitää puhelin liittymä ja netti erikseen?
        ja kannattaako ottaa 3g vai 4g netti puhelimeen, tuo 3g on paljon halvempi?


    • Puhelimen akku ainakin kuluu nopeasti jos nettiä jatkuvasti käyttää. 4G:ssä varsinkin jos data liikkuu nopeasti, niin puhelin alkaa lämpenemään nopeammin.

      Jos 4G-puhelin on käytössä niin 4G-netti kannattaa ottaa. 3G-puhelin ei voi hyödyntää 4G-nopeuksia, joten sitten kannattaa ottaa 3G-netti.

      Tabletteja on kahdenlaisia, toiseen menee sim-kortti ja toisessa on vain pelkkä wi-fi. Saunalahden verkkokaupasta voi ostaa 4G-reitittimen, johon voi laittaa sim-kortin. Reititin jakaa tällöin yhteyden tietokoneelle/puhelimelle/tabletilla käyttämällä vain 1 liittymää.

      Jarkko / Palstatiimi
      https://palsta.elisa.fi

    • ikä

      meneekö mokkulan sirukortti tablettiin (siis voiko mokkulan sisältä ottaa sen sirukortin ja laittaa tabletin sisälle, kun jossain olen lukenut, että myyvät sirukortteja tabletteihin)/ voiko sitä käyttää siinä /onko joissakin tableteissa usb porttia, johon ton mokkulan sais pukattua, ajatellen sitä että lähden reissuun tabletin kanssa?
      Kotona on mokkula reitittimessä ja sitäkautta yhteys läppäriin, mutta en halua ottaa niitä reissuun/sähköverkottomaan paikkaan(retittimelle vissiin tarvii sen töpselin metsässäkin), vaan sen takia haeskelen tabletilla yhteyttä internettiin.
      Kiinnostaa kyllä tuo netti-yhteys myös puhelimella wlanin kautta läppäriin,(ei ole tällä hetkellä netti puhelinta) kaiketi jos rajattoman 3g yhteyden puhelimeen ottaa saunalahdelta ja käyttäis wlanin kautta läppäriä, luulisin sen olevan yhtä nopea kun mun 3g mokkula saunalahdelta?

      • Liittymissä ero....

        Mokkulan SIM-kortti käy tablettiin, varmistat vaan että se on oikean kokoinen (nykyisin osa puhelimista ja tableteista käyttää pienempiä miniSIM ja microSIM kortteja).

        Tabletteihin kaupitellaan LIITTYMIÄ jotka on tarkoitettu vain nettikäyttöön ja puhelut eivät onnistu tai maksavat järjettömästi, se SIM-kortti itsessään ei eroa mitenkään.

        Puhelimen kanssa ongelmaksi tulee puhelimen akun kesto, akku tyhjenee nopeasti vähänkin aktiivisemmalla netin käytöllä jos jaat puhelimen netin. Yksi vaihtoehto on omalla akulla oleva mobiilireititin, normaalisti nuo ovat aika kalliita mutta esim. Saunalahden prepaid-perhenetti paketissa saat Huawein E5220 mobiilireitittimen ja paketti maksaa 49€ (ollut pitkään tarjouksessa 39€). Tuossa prepaid-perhenetissä on liittymä mukana sisältäen kuukauden rajatonta nettikäyttöä joka kannattaa hyödyntää, senjälkeen voi käyttää toista liittymää koska tuo Huawein ei ole lukittu vaan toimii kaikilla liittymillä.


    • ikä

      Kiitos neuvvoista kaikille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      45
      1465
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      182
      1171
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      105
      1127
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      69
      825
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      57
      812
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      771
    7. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      741
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      724
    9. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      651
      687
    10. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      679
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      637
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      622
    13. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      9
      605
    14. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      598
    15. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      593
    16. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      575
    17. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      561
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      553
    19. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      56
      534
    20. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      32
      534
    Aihe