TEILLE KUSIPÄILLE

Juoskaa vaan päin punasia LIIKENNEvaloja ,pimeässä,vesisateessa ja älkää vaan missään nimessä pukeutuko muuhun ,kun sysimustaan asuun! Kiva on sitten loppuelämä viettää rullatuolissa jos sattuu sellanen joulu käymään,et jäätte henkiin!!
699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Omahan se on valinta, mä en mitään heijastimia tartte mutta en aio kuolla auton eteen yms, en mä nyt niin tyhmä ole että kävelin auton alle.

Äänestä
  • Suomen lainsäädäntö velvoittaa heijastimen käyttöön. Jalankulkijan on pimeän aikana tiellä liikkuessaan yleensä käytettävä asianmukaista heijastinta.

    Yleensä = tavallisesti, useimmiten, yleisesti

    Poikkseustilanteessa toimitaan eri tavalla kuin yleensä.

    Äänestä

  • Laki velvoittaa kirjoitti:

    Suomen lainsäädäntö velvoittaa heijastimen käyttöön. Jalankulkijan on pimeän aikana tiellä liikkuessaan yleensä käytettävä asianmukaista heijastinta.

    Yleensä = tavallisesti, useimmiten, yleisesti

    Poikkseustilanteessa toimitaan eri tavalla kuin yleensä.

    Ei velvoita. Lainsäädännössä sana "yleensä" tarkoittaa että kyse on suosituksesta.

    Polkupyöräilijöiden "kypäräpakkokin" on tosiasiassa vain suositus, jota ei pitäisi lakiin edes kirjata.

    Se miksi suositukset on kirjattu lakiin johtuu siitä, että suositusta halutaan kohdella pakkona ja suositus halutaan myöhemmin muuttaa pakoksi.

    http://www.iltalehti.fi/autot/2014103118796832_ae.shtml

    Äänestä

Siellä ulkopu8olella :=))

Äänestä

Rullatuolissa tämä elämä menee muutenkin. Pyörätuoliin jos pääsisi, kasvais ainakin haba. Ellei joudu sähkökäyttöiseen pyörätuoliin. Sähkötuolikin olis kiva

Äänestä

Asiaa muuten, mutta pään sisältö on kyllä autoilijoillakin samaa tavaraa. Ei aina mee ihan putkeen oma käyttäytyminen ihmislajilla noin yleensäkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hillot riittää kirjoitti:

Juoskaa vaan päin punasia LIIKENNEvaloja ,pimeässä,vesisateessa ja älkää vaan missään nimessä pukeutuko muuhun ,kun sysimustaan asuun! Kiva on sitten loppuelämä viettää rullatuolissa jos sattuu sellanen joulu käymään,et jäätte henkiin!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu