Millaisesta langasta ne kannattaa neuloa? Ohutta vai paksua?
Tekisi niin mieli neuloa jostain kaupan ihanasta uutuuslangasta :)
Mistä langasta parhaat villasukat?
11
7819
Vastaukset
- verkkofan
Se on sinun itsesi päätettävä, mihin lähtöön sukkia tarvitset. Ihan ohuita villaisia sukkia saa kaupastakin. Villalankaa on saatavilla eripaksuisena. Ajan päälle ei kannata tehdä niin isoa työtä mistään sekoitelangoista.
- pelkät villasukat
Anteeksi nyt vain, mutta onko sukat iso työ? Ehkä villatakki on sitten mahdoton tehtävä.
Ja toisekseen pelkästä villalangasta ei mielestäni kannata tehdä sukkia. Ne eivät kestä kovin kauaa edes pelkkinä yösukkina. Siinä pitää olla jotain tekokuitua mukana. Tosin lämmittävyys hiukan kärsii. Ja mitä tarkoittaa sekoitelanka? Onko siinä silloin tekokuitua mukana. Eli juuri päin vastoin kuin itse ajattelen, mistä langasta se pitää olla.
- neuloja
Teen aina kestävät villasukat 7 veljestä -langasta. Se on kestävää ja vähän paksumpaa kuin saman valmistajan Nalle -lanka, joka on ohuempaa, mutta yhtä kestävää kuin edellinenkin. Sukista tulee myös lämpöiset ja langat ovat konepestävää villasekoitetta. Laadukasta ja kotimaista !
- sukat
Äitini liki 80v. 5 lapsen 12 lapsenlapsen ja 3 lapsenlapsenlapsen, äiti, mummi ja isomummi, kutoo sukat ja useinmiten lapasetkin 7-veljestä langasta. Niitä on tullut tehtyä varmasti vuosien aikana muillekkin kuin edellä mainituille jälkeläisille, varmasti satoja. Äitini teki viimeksi parit armeijan harmaat villasukat pojalleni joka kohta niitä tarvitsee.
Pienenä vinkkinä kerron että hän kutoo usein ohuesta angora- tai vastaavasta langasta lapasiin vuoret. Poimii silmukat resorin juuresta ja kutoo vain lapasen osan ja peukalon.
7-veljestä lanka on kulutusta kestävää. Nalle-lanka sopii kuulema lapasiin paremmin.
Itse poikkean helsingin Lauttasaaren tehtaan myymälässä äidille lankoja ostelemassa ja muutenkin pidän kulkiessa silmät auki tarjousten suhteen.
Koko poppoolla on niin paljon sukkia ja lapasia että riittää pitkäksiaikaa vielä senkin jälkeen kun äiti ei enään syystä tsi toisesta kudo. Kiitos ihanalle äidille ja mummille.
- Idaisoäiti
Kyllä noista tulee kestävimmät ja parhaat villasukat ja niitä voi vielä koneessakin pestä parhaita lankoja ne on.
Nalle lanka onhiukkasen ohuempaa joten mieti miten paksut haluat tehdä valitse senmukaan sitten lanka
Iloisia kutomishetkiä.
Voithan tehdä vaikka villasukkahousuja ja villahaalareita noista ja puseroita neuletakkeja ym .Itse olen tehnyt monenlaiset neuleet noista edellä mainistuista langoista .
Molemmat langat on myös riittoisia ja niissä on upeasti värejä mistä valita - talvikki
onhan olemassa esim janne ja maija langat 85% villaa ja regia lanka 75% villaa saat raidat samaan hintaan koska ei nykypäivänä "kukaan" tarvitse paksuja sukkia
- ansku
hei, olen intohimoinen sukkien neuloja, teen kaikenkokoisia.Yleensä teen n.5o-60 paria vuodessa,myyn joulumyyjäisissä.Ostan aina tarjouksesta, näin keväällä on paljon tarjouksia kun myymälät haluavat päästä eroon villalangoista.Itselläni on tällä hetkellä 52 kerää 7- veljestä sekä 46 kerää nallea. myös muita lankoja löytyy,lapasiin yms. Toivottavasti neulekärpänen puree sinuun,hyviä neulontahetkiä.
- Anonyymi
www.sukat.com :ista löydät paksuja ja ohuita villasukkia. Tilaa sukat kätevästi netistä postilaatikkoosi!
- Anonyymi
Regia ja Austermann Step, löytyy ohutta ja paksua lankaa.
- Anonyymi
Kokemuksen mukaan villa on kyllä lämmintä ja mukavaa, mutta ei kestä yhtään mitään. Sukulaisnaiset kutoneet muutamia ja kestoikä pari viikkoa. Enkä minä edes kävele paljoa, melkein 80 v ukko.
Ainut kestävä materiaali on pitkäkuituinen nailon eli polyamidi, mutta se on liian hyvänä poistettu koska tavoite on tehdä roskaa rahantulon varmistamiseksi. Ostin joskus 1960 -luvulla 4 paria pitkävartisia urheilusukkia (jalkapallosukkia?). Kalliita olivat silloin pers´aukiselle opiskelijalle. Käytin niitä alkuvuosikymmenet talvisukkina, lämpimät olivat eikä tarvinnut toisia lisäksi. Sitten ympärivuotisina. Kun sukilla oli ikää yli 50 vuotta, alkoivat kulua puhki. Olivat parhaita sukkia, mitä on koskaan tehty! Myöhemminkin oli täysnailonisia samoja, mutta kudottu lyhyistä kuiduista joten eivät kestäneet. Nyt niitäkään ei saa mistään. Saaneeko edes lankaa?
Nykysukat tehdään puuvillasta ja lumpusta, jolle on annettu hieno nimitys: sekoite. Se ei kestä mitään, mutta parempaa et saa mistään. Puuvilla on kaikista kehnointa sukkamateriaalia: kun kastuu, niin ei kuivu melkein millään ja märkänä on kylmä. Ja eihän se kestäkään mitään. Kestoikä kokemuksen mukaan 2 pv - 2 kk. Törkeätä luonnonvarojen tuhlausta, mutta eihän se kiinnosta ainakaan kuluttajaviranomaisia niinkuin ei niitä kiinnosta muukaan huijaus. Lieneekö syynä korruptio vai mikä? Suomihan on yksi piilokorruption suurvalta muitten vastaavien joukossa. - Anonyymi
Seiskaveikka ja Nalle eivät ole kovin laadukkaita, nyppyyntyvät pian. Meidän lähipiiri pitää ohuista villasukista ja Opalilta, Austermanilta sekä Dropsilta löytyy hyviä sukkalankoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit705818KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2444617Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202568Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei282493Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT841511Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro111393- 961315
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1281296seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa981208Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu191171