ÄIDIT,HUOM!

Joudun kyynel silmässä viettämään isänpäiväsunnuntaita, kun lapseni viettävät sitä isänsä ja hänen uuden naisensa kanssa. Mitä olisin voinut tehdä toisin, ettei näin olisi? Miettikää äidit: Perhe ja parisuhde ovat elämänvirrassa loppupelissä kuitenkin se tärkein asia! Vaalikaa niitä! Ja miettikää vielä kerran, jos suunnittelette avioeroa!!!!!
41165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minä olisin sinuna onnellinen, että lasten isä haluaa olla lastensa kanssa. Itse olen ainakin tosi onnellinen, että minun 4-vuotias tyttäreni on maailman tärkein asia isälleen. Sekä hänen uudelle puolisolleen. Parempi kaksi rauhallista kotia ja onnelliset vanhemmat kuin rikkonainen ja onneton koti. Lapsi vaistoaa onnettoman vanhemman, minun vaistosi ainakin.

Äänestä

tilanteen, sillä lapselle on tärkeää, että on isä ja äiti, vaikka teillä olisikin uudet puolisot. kaikki isät eivät edes halua tavata lapsiaan!
elämä on vaikeaa, mutta sen kanssa on pakko oppia elämään =)

Äänestä

Hienoa et lapsesi viettää isän luona sehän se tärkeintä et he saavat olla isänkaa tärkeänä hetkenä kun isänpäivänä.Eipä siinä mitään voi tehdä ku hyväksyy vain mullakin tuli silloin ihan yllätyksenä et ylivuos sit hän oli löytänyt uuden...mut nyt olen tottunut ajatukseen ja en ole jäänyt syyttelee itseäni tästä asiasta vaikka paha olo välillä vaivaa vieläkin...mut tää on elämää ja joutuu näemmä hyväksyy ja sopeutuu kaikenlaiseen!!!

Äänestä

Ymmärrän tunteesikin. Toivon vain, että pääsisit tuosta katkeruuden mielestä - yritä ajatella lapsia ensi-sijaisesti. Olisi varmaan isälle vielä kamalampaa viettää isäinpäivää, niin ettei saisi olla lastensa kanssa. Niitäkin isiä on paljon. Kuitenkin jokaisella lapsella on vain se yksi isä ja yksi äiti.

Vaikka vaikeaa onkin vieläkin, jokaisena isäinpäivän hankin lasteni kanssa lahjan isälleen ja leivomme kakun, jonka toimitan heille isäinpäiväksi. Mielestäni ,minun tehtävä on tukea lapsia kiinnittymään uuteen perheeseensä. En sano, että se tuskatta onnistuu. Uuden vaimon tehtävä ei mielestäni ole leipoa isäinpäivä-kakkua. Lapsille on tärkeää, että minä ja äiti-puoli tulemme edes näin toimeen.

Meillä oli äitienpäivän kanssa alkuun enemmän ongelmia... Viimeksi eivät edes käyneet. Kortti tuli postissa, 2 km päästä. Se oli ollut lapsillekin vaikeaa... Exäni uusi vaimo, kutsui minut kahville sitten viikolla, kun oli tajunnut...

Avioeroja kannattaa tosiaan miettiä. Mutta aina ei ole vaihtoehtoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miettikää! kirjoitti:

Joudun kyynel silmässä viettämään isänpäiväsunnuntaita, kun lapseni viettävät sitä isänsä ja hänen uuden naisensa kanssa. Mitä olisin voinut tehdä toisin, ettei näin olisi? Miettikää äidit: Perhe ja parisuhde ovat elämänvirrassa loppupelissä kuitenkin se tärkein asia! Vaalikaa niitä! Ja miettikää vielä kerran, jos suunnittelette avioeroa!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu