Joudun kyynel silmässä viettämään isänpäiväsunnuntaita, kun lapseni viettävät sitä isänsä ja hänen uuden naisensa kanssa. Mitä olisin voinut tehdä toisin, ettei näin olisi? Miettikää äidit: Perhe ja parisuhde ovat elämänvirrassa loppupelissä kuitenkin se tärkein asia! Vaalikaa niitä! Ja miettikää vielä kerran, jos suunnittelette avioeroa!!!!!
ÄIDIT,HUOM!
4
1156
Vastaukset
- yh-äiti
Minä olisin sinuna onnellinen, että lasten isä haluaa olla lastensa kanssa. Itse olen ainakin tosi onnellinen, että minun 4-vuotias tyttäreni on maailman tärkein asia isälleen. Sekä hänen uudelle puolisolleen. Parempi kaksi rauhallista kotia ja onnelliset vanhemmat kuin rikkonainen ja onneton koti. Lapsi vaistoaa onnettoman vanhemman, minun vaistosi ainakin.
- ...jos ymmärtäisit
tilanteen, sillä lapselle on tärkeää, että on isä ja äiti, vaikka teillä olisikin uudet puolisot. kaikki isät eivät edes halua tavata lapsiaan!
elämä on vaikeaa, mutta sen kanssa on pakko oppia elämään =) - tytyli
Hienoa et lapsesi viettää isän luona sehän se tärkeintä et he saavat olla isänkaa tärkeänä hetkenä kun isänpäivänä.Eipä siinä mitään voi tehdä ku hyväksyy vain mullakin tuli silloin ihan yllätyksenä et ylivuos sit hän oli löytänyt uuden...mut nyt olen tottunut ajatukseen ja en ole jäänyt syyttelee itseäni tästä asiasta vaikka paha olo välillä vaivaa vieläkin...mut tää on elämää ja joutuu näemmä hyväksyy ja sopeutuu kaikenlaiseen!!!
- etä-äiti
Ymmärrän tunteesikin. Toivon vain, että pääsisit tuosta katkeruuden mielestä - yritä ajatella lapsia ensi-sijaisesti. Olisi varmaan isälle vielä kamalampaa viettää isäinpäivää, niin ettei saisi olla lastensa kanssa. Niitäkin isiä on paljon. Kuitenkin jokaisella lapsella on vain se yksi isä ja yksi äiti.
Vaikka vaikeaa onkin vieläkin, jokaisena isäinpäivän hankin lasteni kanssa lahjan isälleen ja leivomme kakun, jonka toimitan heille isäinpäiväksi. Mielestäni ,minun tehtävä on tukea lapsia kiinnittymään uuteen perheeseensä. En sano, että se tuskatta onnistuu. Uuden vaimon tehtävä ei mielestäni ole leipoa isäinpäivä-kakkua. Lapsille on tärkeää, että minä ja äiti-puoli tulemme edes näin toimeen.
Meillä oli äitienpäivän kanssa alkuun enemmän ongelmia... Viimeksi eivät edes käyneet. Kortti tuli postissa, 2 km päästä. Se oli ollut lapsillekin vaikeaa... Exäni uusi vaimo, kutsui minut kahville sitten viikolla, kun oli tajunnut...
Avioeroja kannattaa tosiaan miettiä. Mutta aina ei ole vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi383672Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal273229- 682871
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak882710- 351748
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801680- 281507
- 191497
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231474- 281468