salmonella ja broileri?

Riva

Kysynpä vielä täältäkin.
Helsingissä on eläinkauppa josta saa raakoja broilerin siipiä,eilen heräsi kiihkeä keskustelu siitä, että on vaarallista syöttää siipiä koiralle salmonella vaaran takia.
Osaako kukaan kertoa ketään broileri kasvattajaa,että voisin kysyä asiaa suoraan asiantuntijalta.

5

810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tieto

      löytyy EELAsta tai eläinlääkäriltä.
      Tietenkään kukaan alkutuottaja ei sahaa omaa oksaansa ja kehu runsaalla salmonellalla eli sen puutteella. Omavalvontaohjelmat tiloilla ja eläinlääkärien tarkastukset pitää tilanteen hallinnassa. Itse en kuitenkaan syöttäisi kypsentämätöntä lintua kotieläimelle.

    • töpsö

      Ainahan on olemassa riski, joka kuitenkin on tässä tapauksessa aika minimaalinen. Suomen salmonellatilanne on niin hyvä, käytännössä 0 %, että olemme jopa saaneet EU:lta erityisluvan pitää tiukempaa valvontaa (mm. kananmunien tuonti kielletty). Siipikarjatiloilta otetaan säännöllisin väliajoin salmonellanäyte, ja jos poikkeavaa havaitaan, toimenpiteisiin ryhdytään heti (siipikarja tuhotaan, tila desinfioidaan...). Lisäksi monista salmonellalajeista vain pari on vaarallisia.

      Mutta olisivatko nuo siivet voineet olla ulkomailta peräisin? Monissa muissa maissa salmonella on ryöstäytynyt niin pahasti käsistä, että sitä ei enää edes yritetä vastustaa. Jos haluaa olla täysin varma, niin paras kypsentää.

    • pasi

      moikka!!!!mulla on broilereita ja jos ne on kotimaisia niin niissä ei ole salmonellaa...

    • Ella Salmon

      Suomessa tehdään salmonellatutkimukset kaikista broilerinkasvatuseristä ja vain muutamasta löytyy vuosittain salmonellaa. Yleensä lähes poikkeuksetta salmonellaerät tuhotaan.

      Asiasta löytyy virallista faktaa esim. Eläinlääkintä- ja elintarviketutkimuslaitos EELAn vuosikertomuksista jotka on nähtävillä myös netissä.

    • Riva

      Asia vaivasi minua niin paljon että otin yhteyttä Atriaan,jonka siipiä meillä syötetään. Vastaus oli että voi syöttää huoletta raakana,salmonella vaaraa ei ole.
      Ja nimenomaan kyseessä on kotimainen broilerin liha,ulkomaista en syöttäisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      303
      11669
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      144
      7146
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      104
      5962
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      42
      5309
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      53
      4399
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4289
    7. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3621
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      62
      3618
    9. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3238
    10. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3145
    Aihe