Mikä objektiivi etelän matkalla?

Yksivainnnn

Ajattelin jos yhdellä objektiivilla pärjäisi koko reissun. Mutta ei mitään suttuzoomia sillä sitten ois sama ottaa pelkkä pokkari mukaan.

Oisko 16-85 joku järki? Sais maisemia ja ihmisiä?

20

264

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaksikymmentäneljän

      24-70

      • sdfsdfs

        Minulla DX-runko. Tuolla 24:llä ei taida saada vielä kovin hyviä maisemakuvia?


      • Canonisti minäkin
        sdfsdfs kirjoitti:

        Minulla DX-runko. Tuolla 24:llä ei taida saada vielä kovin hyviä maisemakuvia?

        Kaksnelonen on ihan hyvä maisemakuvauksessa monasti. Itselläni oli pitkään croppirungossa matkasettinä 16 mm ja 50 mm. Ihan hyvä kombinaatio muuten, mutta 16 mm oli valovoimaltaan vain f/2.8.

        Nykyään setti muodostuu kolmesta primesta 14 mm, 35 mm ja 60 mm. Pääosa kuvista tulee otettua kolmevitosella, jonkin verran 14 millisellä.


    • Olen tuollaisena matkayleisobjektiivina käyttänyt Nikkorin 18 - 200 mm VR optiikkaa. Sen kuva ei ole välttämättä yhtä terävä ja erottelukykyinen joka pituudeltaan kuin prime joka on vain sen mittainen mutta ihan kelpo jälkeä se tekee mielestäni. Laitan tähän alle osoitteen nettialbumiini jossa suuri osa jos ei suurin osa on kuvattu juuri tuolla putkella.

      https://picasaweb.google.com/Tapani.Niittyaro/EuroopanKiertoa2009AroundEurope2009#

      Nämä kuvat (n. 2Mpix) eivät anna täyttä kuvaa asiasta mutta saat siitä vihjeitä miten se vorkkii kun puhutaan täysHD tason kuvasta. Ihan siellä pikselitason kuvissakin se antaa eri pituuksilla kohtuullista jälkeä enkä siihen turistiputkena ole pettynyt kertaakaan.

      Jossain sisäkuvissa tosin kaipaisin hieman lisää kuvakulmaa mutta siihen on paras lääke hankkia täyden kennon runko ja siihen sitten laajakulmazoomi. Silloin 18 mm on jo aika leveä. Kropillahan se vastaa täyden kennon 18 9mm eli 27mm pituutta.

      • ziziziziziziz

        Kropillehan voit ostaa myös laajakulmaisen linssin. Esim. Tokina 11-16, Samyang 14mm, Sigma 10-20mm jne. On taatusti laajaa kropillakin. Ei siihen täyskennoista tarvitse.


    • Mikä ettei

      Kun ei sutut kelpaa, niin eipä äkkiä tule mieleen muuta optisesti hyvää zoomia Nikonin DX kennoiseen kuin tuo mainitsemasi, ja joka käy maisemiin ja moneen muuhun kuvaamiseen oikein hyvin. Osta pois.

      • Dx unohtunut

        Kyllä on heikossa nikonin dx zoomit. Pimeitä 18-x löytyy vaikka mitä, mutta siihen jääki. Täyskennoiselle löytyy myös vaikka kuin. Kilpailijat tossa mielessä edellä.

        Alkuvuonna julkaistanee jo d7200 kun s7100 jo kohta 2v vanha ja canonikin julkaisi uuden juuri. Toiv samassa julkaisussa tulisi pari uutta dx lasia. Vaikka vakaajalliset 16-85 f4 ja 16-50 f2.8.


    • Nikonero

      Itse lähdössä perheen kanssa matkalle ja kroppirungon paras matkaseura on sigma 18-250 OS. Ilta- ja yöhommiin mukana nikonin 200€ superzoomi 35-70 2.8

    • Nikonero

      Siis tuo Nikoneron paketti runkoineen painaa 2kg ja lasinvaihdolle on tarvis max 2* vuorokaudessa useinpina päivinä ei kertaakaan.

    • Suosittelen!

      - - - - -



      "16-85"

      http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/377-nikkor_1685_3556vr


      Neljää tähteä optisesta laadusta saa etsiä Photozonen rankingista.

      "Despite some shortcomings the Nikkor AF-S 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR DX is probably still the best DX standard zoom lens in Nikon mount to date"


      Pimee 24-70 ja 70-200/2.8 ja 50 1.4 settin verrattuna mutta piirrossa ei valittamista pl. vääristymät laajispäässä.


      Suosittelen!

      - - - - -

    • kaksin kaunehimpi

      DX:
      Jos itse lähtisin reissun yhden lasin kanssa, olisi vaihtoehdot sigma 18-35/1,8 tai nikon 35/1,8.

      Laajista jäisin kyllä kaipaamaan, kuten vaikka ketjussa mainittua sigma tai tokinaa.

      • Canonisti minäkin

        Tuo Nikonin f/1.8 35 mm on halpa jo optisesti ihan ok, joten se toimii ihan hyvin matkakuvauksissa.


      • kaksin kaunehimpi
        Canonisti minäkin kirjoitti:

        Tuo Nikonin f/1.8 35 mm on halpa jo optisesti ihan ok, joten se toimii ihan hyvin matkakuvauksissa.

        Tuo sigman zuumi pätkii tuon kiinteän ja muutaman muunkin kuvanlaadussa.
        Matkalla sen paino voi olla tosin ongelma jolloin 35/1,8 on omiaan.

        Hintaan en ota kantaa ennen kuin kroppiin saa kiinteäpolttovälisen 18/1,8 lasin.


    • Niko(ti)nisti

      Nikkorin 18-200 yleislasiksi ja 35/1.8 sisäkuvaukseen.
      D300 runko.

      • Pimeä kuvaaja

        Noillahan sitä minäkin ajelen. Runko aikaisemmin D3100 ja pari viimeistä vuotta D7000. DX-formaatissa meinaan pysytellä.

        18–200-miillisen zoomin laatu riittää minun turistiotoksiini vallan mainiosti, kuvatkoot hiustenhalkojat prime-laseilla ja nakelkoot minun puolestani ”sutut” roskikseen kun sitä rahaa on kuin roskaa!

        Viime etelänreissulle muutama viikko sitten kelpuutin pikkulaukkuun kolmanneksi Nikkorin 10–24-millisen laajiszoomin. En nähnyt järkeä koko repullisen raahaamisessa ja jatkuvassa lasienvaihtorumbassa.

        1014 otoksessa riittää toki karsimista! Osa niistä on otettu pokkarilla (Canon S100).


      • Canonisti minäkin
        Pimeä kuvaaja kirjoitti:

        Noillahan sitä minäkin ajelen. Runko aikaisemmin D3100 ja pari viimeistä vuotta D7000. DX-formaatissa meinaan pysytellä.

        18–200-miillisen zoomin laatu riittää minun turistiotoksiini vallan mainiosti, kuvatkoot hiustenhalkojat prime-laseilla ja nakelkoot minun puolestani ”sutut” roskikseen kun sitä rahaa on kuin roskaa!

        Viime etelänreissulle muutama viikko sitten kelpuutin pikkulaukkuun kolmanneksi Nikkorin 10–24-millisen laajiszoomin. En nähnyt järkeä koko repullisen raahaamisessa ja jatkuvassa lasienvaihtorumbassa.

        1014 otoksessa riittää toki karsimista! Osa niistä on otettu pokkarilla (Canon S100).

        http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/633-nikkor182003556vrii

        Tuolla 18 - 200 mm objektiivilla ei tee kyllä yhtään mitään. Jo mainittu kolmevitonen on ihan ok.


      • Pimeä kuvaaja
        Canonisti minäkin kirjoitti:

        http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/633-nikkor182003556vrii

        Tuolla 18 - 200 mm objektiivilla ei tee kyllä yhtään mitään. Jo mainittu kolmevitonen on ihan ok.

        Tällä palstalla tiedetään jo vallan hyvin, että sinä et tee zoomeilla yhtikäs mitään. Minä taas olen oikein tyytyväinen omaan 18–200 VR -Nikkoriini. Pidän sitä D7000:n nokalla varmaankin yhtä paljon kuin neljää muuta Nikkoriani yhteensä.

        On hauskaa, että moni muukin tykkää Nikonin 18–200:sta, muiden muassa blogisti Ken Rockwell:

        http://www.kenrockwell.com/nikon/18200/18200-performance.htm


    • Nikon 18-200mm VR
    • PetriAAAAA

      DX runkoon Sigma 17-70mm 2.8-4.0 uudempi C sarja lasi, hintalaatusuhde loistava ja juuri oikean kokoinen lasi tehokkaalla vakaajalla. Keskeltä hyvin terävä, reunoilta hieman pehmeneen, mutta vain n. 450€

      • Sigman laatu parantunut

        Komppaan tota Sigman 17-70/2,8-4. Itellä oli toi sama ennen kuin ostin "täyskennoisen". Hinta laatusuhde loistava. Terävyys aivan uskomaton varsinkin keskeltä. Pärjännyt testeissäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1145
    2. 67
      1035
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      823
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      716
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      686
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      624
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      508
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      467
    Aihe