A8 Hintaromahdus Saksassa

Talviautoa vähän katselin saksanmaalta ja näyttää että paikallinen vuosimaksu on romahduttanut A8 4x4 hintoja oikein kunnolla, 10ke saa reilu 100tkm ajettuja.

2004-2006 A8 Audissa ei pitäs käsittääkseni olla VW konsernin nykyisiä ongelmia DSG:n ja moottorin TSI osalta quatro on aitoa 4x4 tavaraa.

Onko kellään kokemuksia noita, kori on alumiinia joten ei ruoste raiskaa ja paino pysyy kurissa.

Hinnat alkaen 8ke ja veroineen näyttää että alta 20ke olisi 300hv 4x4 pihassa, ei paha minusta enää ?
10229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Mitäää vittuu, mersu missä ei oo ruskeeta värii alustassa!

Äänestä
  • Kerrotko mitä kuvasta pitäisi ymmärtää, minusta ko firman sivulla ei ollut yhtäkään Audi A8 autoa ja Mersun pohja kiilteli puhtautta ilman tietoakaan korroosiosta ?

    Äänestä

Sinun pitää ymmärtää se kirjoitus kuvien alla, kun kehuit alumiinista koria. Se menee näin:

"Autossa on paljon alumiinirakenteita, jotka eivät ruostu mutta hapettuvat kyllä suolakylvyissä. Alumiinirakenteiden korjaaminen on todella paljon hankalampaa ja kalliimpaa kuin normaalien teräsrakenteiden, joten niiden suojaus todellakin kannattaa!"

Äänestä

Eihän se paha hinta ole, mutta mietitkö käyttökustannuksia tai korjauskustannuksia? Itseäni ainakin mietityttäisi jos laatiikko, neliveto, tms leviää. Saksassa tollaset autot on saanu kovaa kyytiä. MIkään auto ei kestä kovaa ajoa ikuisesti, ja korjaaminen sitten maksaa. Siitä kertoo myös halpa hinta. Hinta kertoo myös sen ettei tuollaisille autoille ole Saksassa markkinoita. Todennäköisesti ei edes myydä saksalaisille, vaan pelkästään vientiin. Tästä oli juttua jossain autolehdessä taannoin...

Äänestä

Sitäkö tuon luokan autot eivät kestä, että huippupintaisilla maanteillä ajetaan 160 km/h tuntinopeuksia paikasta toiseen ja kilometrit karttuvat nopeasti.

Jos niissä on jotain kiihdyttämiseen tehtyjä viritelmiä, niin sitten jätä. Nuo autot ovat loistoautoja, mutta mitään halpaa niiden ylläpitäminen ei ole.

Äänestä
  • tuollaisten autojen omistaminen Saksassa yleensä kaatuukin, ne kun ovat merkkiliikkeissä usein Suomeakin suuremmat eikä saksalainen ole sellaisiin tottunut. On melkoisen varmaa että Audin, Bmw:n ja Mercedeksen kalleimmat mallit ovat käytettyinä todellinen kankkulan kaivo sellaiselle joka ei osaa itse autolle mitään tehdä. Jos haluaa kuitenkin nauttia kestävästä ja vanhanakin toimivasta edustustason autosta, varmin valinta on Lexus LS tai GS malli. Niistä ei ole juuri huonoa kuulunut mistään päin maailmaa.

    Äänestä

Kymmenen vuotta vanhasta A6 2,8 Quattro Automaatista ml 120 000km maksoin 1800e verot 5000e yht. 6800e. Bensaa vie ihan Simonaan, mutta mitäpä siitä. Kaikki varusteet, mitä tuolloin on saanut tehtaalta sis. tähän autoon.

Äänestä

Paskapuhetta. Mulla 1994vuoden A8, alua sekin. Ei mitään ongelmaa, ollut vuodesta 1996 suomessa, ja kilsoja yli 400tkm. Ei ole suojattu koskaan, ei ruostetta tai korroosiota! En usko että uudemmatkaan alukorit on sen huonompia.

Äänestä

"Ei ruostetta tai korroosiota!"

No eihän se alumiini ruostukkaan, vaan hapettuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


300hv_4x4 kirjoitti:

Talviautoa vähän katselin saksanmaalta ja näyttää että paikallinen vuosimaksu on romahduttanut A8 4x4 hintoja oikein kunnolla, 10ke saa reilu 100tkm ajettuja.

2004-2006 A8 Audissa ei pitäs käsittääkseni olla VW konsernin nykyisiä ongelmia DSG:n ja moottorin TSI osalta quatro on aitoa 4x4 tavaraa.

Onko kellään kokemuksia noita, kori on alumiinia joten ei ruoste raiskaa ja paino pysyy kurissa.

Hinnat alkaen 8ke ja veroineen näyttää että alta 20ke olisi 300hv 4x4 pihassa, ei paha minusta enää ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu