Mitäs mieltä homoliitoista Suomessa?

Miten tuumataan?

On ollut kovat rähinät Suomessa tästä asiasta.

Onko täällä ketään, joka olisi vastaan homoliittoja?

Huom! Vastatkaa vain ne jotka ovat "vastaan".

8

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se menee

      Jos ev.lut. kirkko ei halua vihkiä samaa sukupuolta olevia henkilöitä avioliittoon, on se täysin sen kirkon oma asia, ei muiden.
      Valtion on vihittävä samaa sukupuolta olevat avioliittoon mikäli enemmistö kansasta vaatii avioliittolakiin sellaisen muutoksen.

    • Eivät vihi

      Katolinen ja ortodoksinen kirkko eivät vihi.
      Hyvä niin.

      • Ranssittimies

        Eikä tarvihe vihkkii. Nykyajan papit on tekopappija, mukamas "ajassa". Onhan se kun akatkin on jo piispoja, ni aikoihin eletty. Onneksi ortodoksipuolella vielä mennään vanhan liiton mukaan.
        Leipäpapit vissiin vihkkii kohta mitä vain lehdistö ehottaa. Koska kaikki muu, mikä on normaalia, ei ole normaalia, vai mitenkä se oli?


    • ei_mulla_muuta
    • oikeatisätäidit

      Olen sitä mieltä että avioliitto on naisen ja miehen liitto ja lapsilla on oltava oikea äiti ja oikea isä.
      (Joo nyt tulee sitten esimerkkejä sopimattomista vanhemmista, ei silti oo mikään puolustus. Homo/lespo"avioliitot" ovat väärin, niin se vain on.)

      Kävin katsomassa kansalaisaloitetta ja aion todella täyttää sen. On mahdollisuus myös ei-sähköisesti "Jos sinulla ei ole mahdollisuutta tunnistautua sähköisesti, voit tehdä kannatusilmoituksen tulostettavalla esitäytetyllä lomakkeella."

      Itävalta on kai ainoa Euroopan maista, joka kieltää homo/lespo"avioliiton".
      Toivottavasti Suomesta tulee toinen valtio!

      Ruotsinsuomalaisten ääniä tarvitaan!

    • nojooeitäältä

      No joo.
      Ruotsinsuomalaiset on sellaista porukkaa, jotka myötäilevät ruotsalaisia arvoja.
      Eikös ole myös niin, että suuri osa homoja muutti Ruotsiin?

      Turha kai täältä kysellä takapuoleen laittajille estoja?

    • vastustaja

      Kyllä tavallinen maalaisjärkikin sanoo että homoliitot on väärin..Eri asia on sitten jos lapset on jo aikuisia ja muuttaneet kotoaan niin ei heitä ainakaan koulukiusata sen takia..Ja silloinkin jonkin näköinen sambo liitto ilman vihkimisiä

    • Saasanoavapaassamaassa

      http://www.etvk.fi/yhdistyneiden-kansakuntien-ihmisoikeusneuvosto-puoltaa-perinteista-perhemallia/

      http://bwanajoe.blogspot.fi/2010/04/jonas-gardell-loi-panteistisen.html
      Jonas Gardell loi panteistisen Jeesuksen


      Jeesus tuskin tunnistaisi itseänsä Jonas Gardellin uutuuskirjasta. Christ Pantocrator - ikoni. Kuva Wikipediasta.

      Tässä vielä mielipide Gardellista.
      Tää Jonas Gardellhan on nykyisin Ruotsissa jonkinlainen "ikoni". Peruskoulussa pakotetaan lapset lukemaan hänen "härskejä" kirjojaan...
      Tää aviosiippa Levengood on myös toinen "ikoni" (kun ollaan vapaassa maassa ja saa olla mitä mieltä haluaa, niin sanon että "en oo ikinä sietänyt tätä siirappi-Levengoodia"


      Joel Kontinen

      Jonas Gardellin hiljattain ilmestynyt kirja Jeesuksesta (Om Jesus) on ehtinyt herättää huomiota niin Ruotsissa kuin nyt myös Suomessa.

      Vaikka Gardell ei olekaan opiskellut teologiaa, Lundin yliopisto myönsi hänelle kunniatohtorin arvon - koska hän kirjoittaa niin paljon Jeesuksesta.

      Mutta Gardellin Jeesus ei ole kristinuskon Kristus. Kirjailijana ja koomikkona tunnettu Gardell hahmottaa uutuuskirjassaan Jeesuksen, joka on heikkojen ystävä ja puolustaja. Tähän saakka hänen teesinsä kuulostaa aidolta ja oikealta.

      Jeesus ilmoitti ohjelmanjulistuksessaan:

      ”Herran henki on minun ylläni, sillä hän on voidellut minut. Hän on lähettänyt minut ilmoittamaan köyhille hyvän sanoman, julistamaan vangituille vapautusta ja sokeille näkönsä saamista, päästämään sorretut vapauteen.” (Luuk. 4:18).

      Gardell, joka tunnustaa avoimesti olevansa homoseksuaali, on kuitenkin ymmärtänyt Jeesuksen laupeudellisuuden täysin väärin. Kun Jeesus armahti aviorikoksesta syytetyn naisen, Hän sanoi: ”Mene, äläkä enää tee syntiä” (Joh. 8:11). Tämä jae ja kertomus, johon se sisältyy, tosin puuttuvat joistain varhaisista Uuden testamentin käsikirjoituksista, mutta se ei tarkoita sitä, että ne eivät voisi olla aitoja. Jakson kuvaus vastaa täysin sitä, mitä evankeliumit kertovat Jeesuksesta.

      Jonas Gardell tarjoaa uuden tulkinnan evankeliumista. Se ei kuitenkaan ole millään tavoin omaperäinen, koska jo ensimmäisellä vuosisadalla esimerkiksi gnostilaisten oli vaikea ymmärtää, miten Jeesuksella saattoi olla mitään tekemistä Vanhan testamentin Jumalan kanssa. Gardell uskoo, että vallanhaluinen ja patriarkaalinen kirkko vääristi käsityksemme Jeesuksesta.

      Tällainen tulkinta ei perustu Uuden testamentin eksegeettiseen tutkimukseen vaan haluun korostaa Jeesuksen inhimillisiä ominaisuuksia Hänen jumaluutensa kustannuksella. Kristillinen kirkko on Paavalin ajoista lähtien opettanut, että Jeesus oli sekä ihminen että Jumala. Ajatus on ilmaistu selvästi niin Filippiläiskirjeessä (2:5-8) kuin myös Johanneksen evankeliumin ensimmäisessä luvussa.

      Jeesuksen olemuksesta kiisteltiin kuitenkin pitkään alkukirkossa. Vuonna 431 Efesoksen kirkolliskokous viimein vahvisti sen, mitä jo Paavali oli opettanut, että Kristus oli samalla sekä Jumala että ihminen.

      Gardellin varsin panteistinen (”Jumala ja kaikkeus ovat yhtä”) tulkinta kristinuskon olemuksesta on yritys häivyttää Jeesuksen jumaluus, eikä se siis ole kristillinen vaan kuuluu harhaoppien kategoriaan.

      Lähteet:

      Salminen, Kari. 2010. Ei Kristukselle, kyllä Jeesukselle. Aamulehti 3.4., B28.

      Wahlstedt, Pekka. 2010. Jumalan valtakunta on maan päällä. Helsingin Sanomat 2.4. http://www.hs.fi/kirjat/artikkeli/Jumalan valtakunta on maan päällä/HS20100402SI1KU028ld

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5832
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3953
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3889
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3584
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2467
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2204
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2111
    9. 33
      2049
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      443
      1812
    Aihe