Jos hankin kameraan akkukahvan, voinko käyttää akkua kameran akkupaikassa ja sen lisäksi akkukahvassa? Vaiko vain akkukahvassa?
Akku ja akkukahva
3
169
Vastaukset
Et maininnut mikä kamera on kyseessä.
Käytössäni on D7100:n ja siinä EN-EL15 akku. Akkukahvassa näin ollen käytetään tietysti sammaa tyyppiä.
Akut voi olla kamerassa ja akkukahvassa samaan aikaan.
Virtalähteen käyttöjärjestys pitää ensin asettaa kohdalleen.
Valikosta: Menu sen kynän kohdalta. Mukautetut asetukset> d Kuvaus/näyttö> Virtalähteiden järjestys d13, kohdasta valitaan käyttääkö kamera ensin kamerassa vai akkukahvasssa olevia akkuja tai paristoja.
Jos akkukahvassa käytetään AA paristoja/akkuja pitää d12 kohdassa laittaa asetukset vastaamaan AA paristojen/akkujen tyyppiä esim. alkali, Ni-MH, tai litium, että kamera toimisi odotetusti.
Toivottavasti näitä tietoja voit käyttää hyödyksesi.
Käyttöohjekirjaan kannatta tutustua.- gerngj
Riippuu kamerasta ja akkukahvasta.
Monet akkukahvat pistää kontaktiulokkeen kameran akkukoteloon, eikä sinne siten sovi enää akku. Silloin myös paristokotelon kansi poistetaan. Itse kahvaan niitä sitten menee yleensä kaksi, tai kasa tavallisia AA paristoja.
Pitäisi tietää kamera, ennen kuin voi antaa oikean vastauksen. - Monitoimipystykuvaus
Eipä olisi järkeä jos ei sillä käyttöön saisi vähintään yhtä lisä akkua tai vaikkapa
AA kokoisia ladattavia?
Mitä merkitystä sillä on onko toinen akuista kamerassa vai perässä?
Voi olla että kahvan/kameran liitoksen tukevuuteen se vaikuttaa.
Nykyään on joihinkin kameroihin saatavissa myös nk."tehoakkukahvoja"
joitten kapasiteetti on moninkertainen tavanomaiseen verrattuna.
En tiedä onko "monitoimiperä" nykyään oikeampi ilmaus kun akku -tai
pystykuvauskahva, koska se mahdollistaa paljon muutakin kun lisävirran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873217
- 622917
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322435- 802273
- 742179
- 952026
- 121616
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan191593Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301440Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j321423