Kirkkoherra

Heteromiesten

Eipä tarvitse valita uutta kirkkoherraa eläköityvän tilalle.
Eronneita kirkosta jo niin paljon Haukiputaalla ettei ole pappia vara palkata.

10v sisällä jo ongelmana mitä raunioituvalle kirkolle tehdään.

5

403

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä mieltä

      Kaiken takana tämä sukupuolineutraali avioliitto. Toinen puoli erosi ensin, kun ei pääse naimisiin ja toinen puoli nyt, kun toiset pääsevät naimisiin. Avioliitosta ei kyllä kannattas puhua heijän kohalla, koska sillon mennään liian pitkälle. Kaikki muut vielä pitkin hampain hyväksyn, mutta nimeksi voitais laittaa, jos ei nyt ihan sukupuuttolaki, niin vaikkapa parisuhdelaki. Eikä kirkollista vihkimistä! Sitte eroan minäkin, jos siihen mennään. En kyllä ihmettele ollenkaan, että joitakin otti nuo arkkipiispan hehkutukset niin paljon päähän, että äkkiä koneelle ja kirkosta veks. Tais saaha pahempaa jälkeä aikuseksi, kuin Räsänen! Onkohan tuo eroaminen tehty liian helpoksi, kun näyttäis, että ainakin niistä osa on tehty hetken mielijohteessa!? Kuuluupa heitä tuttavapiiriinikin, jotka eroavat ja kohta taas liitytään.

    • Viljamio

      Eroakirkosta.fi sivulla oli ihan laskuri paljonko säästää kun jättää tämän satukerhon jäsenyyden. Summa oli niin iso ettei enään tarvinnut asiaa pohtia.

      Kiitos 53 vuoden satukerhon jäsenyydestä.

    • tätä mieltä

      Pysy pois sitte tuolta kirkostaki, äläkä vaa missää tappauksesa käy kuluttamasa sielä penkkejä. Ja sano ommaisille, ettei sun hauvalle tarvi papin tulla satuilemaan. Oon nähäny senki ihimeen, että kirkosta eronneen hautajaisiin pyyetään pappi!!

    • Mielipide tämäkin

      Kirkosta eronnut ei välttämättä ole eronnut Jumalasta, ja voi edelleen uskoa kuten ev.lut kirkko opettaa. Ne on nämä lieveilmiöt kirkon sisällä, jotka aiheuttaa ristiriidan uskomisen ja kirkkoon kuulumisen suhteen. Aiemmin eron syynä on voinut olla esim. homovastaisuus, ekumeniavastaisuus, juoppo työntekijä joka saa vain jatkaa ja jatkaa... jne jne

    • Jaakob 2.

      Hautauksen ja papin saa vaikkei kirkkoon kuuluisi, se on kirkon henki.
      Tai on ollut, nykyisin kirkko on yksi tuulimylly.

      Kaikesta sitä vapaaehtoisesti on maksanut, eroakirkosta . fi, ratkaisu ongelmaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 72
      1366
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe