Suodatinogelma (ko?)

12+12

Minulla on kohtuu tuore n 240-260 l akvaario. Vesiarvot ovat hyvät. Kalat ja kasvit voivat hyvin,kasveja paljon. Pohjana hiekka, siellä kierteisiä.

Luin, että suodatinta ei saisi kovin usein puhdistaa. Minä kuitenkin vuoroviikoin joudun ne putsaamaan. Minulla siis kaksi sisäsuodatinta, jotka ainakin pakkauksen mukaan riittäisivät kummatkin 300 litran akvaarioon, että teho pitäisi olla hyvä. Lisäksi ilmapumppu mutta se taitaa olla vain sisustuksellinen ilman varsinaista hyötyä.

Suodattimet vain lakkaavat kierrättämästä vetta ja kun huuhtelen ne, ovat täynnä jotakin mömmöä.

Ruokin mielestäni kohtuudella ja vaihdan vettä viikon tai kahden välein. Kaloja: parvet tetroja, platyjä ja milliksiä, muutama monninen ja rihmakalapariskunta ja helmipartamnni.

Mikä neuvoksi? Haittaako noin tiuha puhdistusväli. Mittaan vesiarvot viikottain ja asteikon mukaan ovat kaikki reilusti ok-puolella. Aluksi mittasin päivittäin, eikä mitään muuta heilahdusta ole, kuin ph-arvon nousu (näyttää tippatestillä enemmän kuin liuskalla)

6

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aspidoras

      ilmeisesti on sisäsuodatin,tuon kokoiseen akvaarioon olisi järkevämpää hankkia ulkosuodatin ja suodattimen ilmoitettu teho olisi huvä väh kolminkertaistaa akvaarion kokoon nähden.ulkosuodattimen etuna on mm että siihen voi asentaa hanan jolla säädellä vedenkiertoa.Eli sinulla on akvaarion kokoon nähden liian pieni suodatn ja se tukkeutuu nopeasti.puhdistusväli on ehkä liiankin lyhyt,parempi putsata ennen kuin tukkeutuu,toivottavasti sait jostain neuvoista kiinni :)

    • sdjnffjhuj

      Sisäsuodattimen voi putsata useamminkin mutta biologistasuodatinta ei kannata turhan useasti putsata. Mitä vesiarvomittausia olet tehnyt. Mitkä tulokset ovat kun ne ovat hyvät.

      • alkup.

        Tippatestit ja liuskat normaalissa. Sitä tarkoittaa ok. Ei nitriittiä tai nitraattia. Ph 7.4.kh 8. Gh 5.oliko niitä muita. Lämpö 25


    • sdjnffjhuj

      Olishan se pitänyt tietää kun vesiarvot on hyvät niin silloin ne on normaalit :)

      Mutta mutta......kysymykseen jo vastasinkin. Sisäsuodattimien tiuha puhdistusväli ei haittaa mitään. Sisäsuodattimet ovat lähinnä roskan ja pas..n kerääjiä ja ne pitääkin putsata useasti.

    • jos ei äsken tullu perilleasti no ostahan muutama leväbarbi!

    • 12+12

      Miksi minun pitäisi ostaa muutama leväbarbi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      233
      6931
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3586
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3278
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3038
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2723
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2623
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2348
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2104
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      54
      1841
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      89
      1767
    Aihe