Uteliaisuudesta kokeilin tuota antabuksen toimivuutta. Kerrotaan että pitäs tulla ihan kauhee olo, tyyliin naama punaseks, sydän tykyttää, yrjö lentää jne...
Varovasti otin lonkeroa muutaman ryypyn. Sitten taas lisää, kunnes olin juonut koko pöntön. Sitten toisen ja kolmannen, kunnes neljännen jälkeen alkoi tulla sellanen tunkkainen olo. Ikäänkuin nuhakuume jossa on 38 astetta kuumetta ja nokka tukossa. Mutta ei mitään sen kummempaa. Sinä iltana vedin kännit ihan normaalisti eikä antabus sitä todellakaan estänyt.
Mistähän moinen johtuu? Onko muita?
Varovasti otin lonkeroa muutaman ryypyn. Sitten taas lisää, kunnes olin juonut koko pöntön. Sitten toisen ja kolmannen, kunnes neljännen jälkeen alkoi tulla sellanen tunkkainen olo. Ikäänkuin nuhakuume jossa on 38 astetta kuumetta ja nokka tukossa. Mutta ei mitään sen kummempaa. Sinä iltana vedin kännit ihan normaalisti eikä antabus sitä todellakaan estänyt.
Mistähän moinen johtuu? Onko muita?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Otitko varmasti antabuksen oikein? Oletko ottanut säänöllisesti, tarpeeksi suuria määriä jne.?
Mikäli näin on niin varmasti yksilöllinen piirre. Toisilla antabusreaktio on voimakkaampi, toisilla ei meinaa edes tuntua pahemmin... Vähän sama kuin jotkut rauhoittavat. Toiset menee esim. kolmesta Ketipinor- tai Levozintabletista ihan koomaan, itse en ole saanut aina unta vielä noillakaan.
Ei kyllä kannata antabuskuurilla ryypätä, voi olla haitallista mm. maksalle eikä aja asiaansa eli alkosta vieroittumista. Alkoholismiin on olemassa muitakin lääkkeitä, mm. sellainen lääke joka vie juomisesta sen ilon pois, ei tuu kunnolla humalaan eikä saa mielihyvää. Kysy lääkäriltä..
Minulle on määrätty yksi antabus pilleri aamuisin, veteen sekoitettuna. Joka päivä sen otin.
Ei mullakaan kunnolla. Katkasin putken ja vedin pai viikkoa kaksi antabusta aamuisin. Sitten alkoi taas janottaa. Kaksi päivää taukoa ja ihan ilman ongelmia kalja meni alas ja samalle maistui ja vaikutti.
Nyt pidän taukoa ihan ilman tuota lääkettä. Jos joskus jouluna sitten taas.
Mihin te antabusta tarvitsette, ei juomista lääkityksillä lopeteta vaan tahdon voimalla. Jos ei sitä tahtoa löydy niin kannattaa jatkaa juomista. Antabus tosiaan vaikkei samanaikaisesti joisikaan rasittaa erittäin paljon maksaa sekä suolistoa.
Voi harmi, jouduit juomaan lonkeroa vaikka kalliit estolääkkeet oli hankittu.
Kyllä lääkeyhtiö pitäisi saada vastuuseen tapahtuneesta, ja saatkin näin tapahtumaan kunhan ensin reklamoit antabus-reseptin kirjoittanutta lääkäriä vastaan. Lääkärillä on viime kädessä vastuu sinun juomisestasi, koska olet ilmoittanut hänelle tarvitsevasi viinan juonnin estolääkitystä.
Rohkeasti vaan uudestaan lääkärin pakeille, ja kerrot hänelle tapahtuneesta huijauksesta. Lääkäri ottaa sitten yhteyttä lääkefirmaan, ja viimekädessä kansainväliseen lääketuomioistuimeen (IEMCA), joka voi antaa asiassa päätöksen hyväksesi.
Mihinkä tämä maailma on menossa, kun ei enään viinan juonnin estolääkkeisiinkään voi luottaa.
Voimia sinulle
En tiedä, miten teillä Suomessa, muutta kuulin täällä Ruotsissa, että ennen kuin Antabus-lääkitykseen suostutaan, on potilaalta otettava EKG. Sekoitus;alkoholi, Antabus ja rytmihäiriöt ovat vaarallinen yhdistelmä.
Toivoisin, että olisit tosissasi juomisen lopettamisen suhteen. Joko vain Antabus tai sitten vain juot ilman Antabusta, ja kärsit seuraukset Sinulla on vain yksi elämä.
Ei ole Suomessa EKG:tä ennen Antabusta. Perus maksa-arvot kylläkin ainakin ennen ensimmäistä kyseisen lääkkeen käyttöä/reseptiä. Eli GT ja ALAT. Lääkityksen aloittamiseen vaikuttaa kaiketi eniten tuo GT (glutamyylitransferaasi), mutten rajaa tiedä.
On suositeltavaa nauttia 17 antabuspilleriä joka aamu. Nämä pillerit on syytä sekoittaa alkoholiin, mitä tulee nauttia 17 annosta per päivä.