Kummalista käytöstä?

Lehtikalani kutivat viikko sitten toisen kudun ja nyt tappelevat hirmuisesti. Näykkivät ja purevat toisiaan ja syöksähtelevät toisiaan päin. Mitä tapahtuu?
Molemmilla kutukerroilla kutu syötiin kolmen päivän päästä. Silloinkin kutu melkein kaikki homeessa. Mikä lehtiksiä vaivaa?
2204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kertoisitko hieman lehtikalojesi oloista? Akvaarion koosta, vesiarvoista, kalakavereista ja niiden määrästä, sisutuksesta, vedenvaihtotahdista? Olisi helpompi edes arvailla.

Äänestä

Kuulostaa kovin samalta kuin avainkirjoahveneni. Olin varma että ovat eri sukupuolta, mutta myöhemmin tajusin, että molemmat olivat laskeneet kerta toisensa jälkeen munia. Viimeisen kutunsa jälkeen tuli kaamea riita jonka seurauksena toinen ahdistui niin, että oli syömättä nurkassa yli viikon. Ahdistunut kala sai uusen kodin toisaalta.

Lehtikalanaaraat voivat myös kutea keskenään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nalli kirjoitti:

Lehtikalani kutivat viikko sitten toisen kudun ja nyt tappelevat hirmuisesti. Näykkivät ja purevat toisiaan ja syöksähtelevät toisiaan päin. Mitä tapahtuu?
Molemmilla kutukerroilla kutu syötiin kolmen päivän päästä. Silloinkin kutu melkein kaikki homeessa. Mikä lehtiksiä vaivaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu