suojelkaa perheitä älkää rikkoko niitä. Antakaa lasten kasvaa omassa perheessä, omien vanhempien kanssa. Mikään ei ole parempaa kuin turvallinen koti ja omat vanhemmat.
Ajatelkaa lapsia, heissä on tuelvaisuus,, he ovat niitä, jotka vievät perheen sanomaa eteenpäin. Yksikin rikottu perhe on liikaa.
Ihminen on luotu perheelliseksi, ja se perhe on ikioma itse tehty, sitä ei voi keltään ottaa ekä sinne kukaan voi mennä.
Ajatelkaa lapsia, heissä on tuelvaisuus,, he ovat niitä, jotka vievät perheen sanomaa eteenpäin. Yksikin rikottu perhe on liikaa.
Ihminen on luotu perheelliseksi, ja se perhe on ikioma itse tehty, sitä ei voi keltään ottaa ekä sinne kukaan voi mennä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Etenkin kun perheet saavat nauttia siitä ihanasta perhe elämästä muiden ihmisten kustannuksella,lapsilisien ja lukemattomien muiden tukien ansiosta,tehkää ihmiset niitä lapsia mutta kustantakaa ne myös,ja sinkuille veroalennus suhteessa perheellisiin koska itellä menee hermo toisten kersojen elättämiseen.
Muistappa se, ettei ne vanhemmat ole niitä lapsilisiä ym lukemattomia tukia keksineet itse, ne on tuolla eduskunnassa kehitetty ja jokaisen ihmisen ulottuvissa ja niitä saa hakea, pakkohan ei ole. Ei ne itsestään tule jos ei hae.
Mutta luumpa ettei kukaan jätä niiitä hakematta koska ne on lapsiperheille kehitelty, ihan sieltä lähtösin.
Aivan samoin kuin haettavissa on eläkkeet, asumistuet, sotilasavustukset, sairaeläkkeet, opintotuet...ym tukiaiset, kyllä niiden keksitö on eduskunnasta lähtöisin.
Miksi sinusta juuri lapsiperheiden tuet ovat kuuma peruna? Ja sinulle ketutuksen aihe? Mitä tukia siä olet hakenut?
Olen sinkku,asun omakotitalossa joka on velaton ja en ole hakenut enkä saa mitään tukia tältä yhteiskunnalta tällä hetkellä,vakituinen työpaikka löytyy, ja niin, en saa yhteiskunnalta tällä hetkellä mitään tukia enkä mitään etuuksia ja niin kauan kun jaksan työtä tehdä siis kun pysyn terveenä, niin kauan pystyn tukemaan verorahoillani myös perheellisten elämää,kuitenkin maksamalla suhteellisesti enemmän veroa perheellisiin nähden,joten olisi kohtuullista muokata veroa huojentavasti lapsettomien kohdalla,lapset on toki tulevaisuus mutta perheelliset saavat enemmän yhteiskunnalta kuin mitä minä koskaan yksineläjänä tällä hetkellä,yhteisvastuullisuuden ymmärrän mutta huojentava uudistus sinkkuja kohtaan verotuksessa olisi paikallaan,ja yksinuoltajat myös ovat asia erikseen heillä on oikeasti rankkaa,mutta jos on kaksi vanhempaa niin kyllä heidän täytyy pystyä lapsensa kasvattamaan omillaan.
No miksi sitten kommentoit lapsiperheen tuista, jos sinulla ei ole kokemusta.
Veikkaanpa, että kun ja jos sinull aon joskus lapsia niin en ikinä usko että jätät käyttämättä ne tuet mitä sinulla on haettavissa. On turha ylepillä ettei tarvi, aivan varmasti tulet tukea silloin tarvimaan.
En rutise mistään,ja jos lapsia joskus siunaantuu niin haluan toimia niin että lasken tarkkaan onko minulla varaa siihen,tällä hetkellä ei ole ja voi olla että joudun tukeutumaan tähän yhteiskunnan tukeen, mutta se ei saa olla siis automaatio tapa, koska nykyään monet turvautuu liikaa tähän tukeen lapsista,siis mitä haluan nyt sanoa on se että ihmisen ei pidä hankkia lapsia sillä mielellä että kun kaikki muutkin niin tekee niin minäkin haluan ja maksaahan valtio siitä tukeakin periaatteella,ja kyllä kaikki vauvat on ihania ja mussukoita en kiellä sitä, tykkään lapsista kyllä mutta,no tämä on vaan yksi epäkohta muiden mukana yhteiskunnassa joka kaipaa remonttia,en halua haastaa riitaa kenenkään kanssa, mutta kun katsoo miten hyväosaiset käyttää näitä etuuksia hyväksensä niin en vaan voi sitä hyväksyä,ja aikuisten harkinta ja moraali tässä nyt on itsellä agendalla,duunarit ja pienituloiset ymmärrän mutta,niin no jos nyt ymmärrätte mitä halusin sanoa,vaikka tuskin ymmärsitte.
Tämä avaus olisi sopinut paremmin tuonne ydinperheet osastolle. Eikös tällä palstalla ole vähän myöhäistä tällaista saarnata? Muutenkin uusperheelliset lissuttelijat tuhoavat ydinperheosastoa nyt ihan olan takaa, kun heille on jäänyt niin pahat traumat ja patoutumat tältä palstalta.
Niin kuin myös sinä täällä ?
Mitä tarkoitat traumalla ja patoutumamalla tällä palstalla, kerro ?
Niinkun mitä teen tällä palstalla? Kommentoin, että avaus oli väärässä osastossa. Sitä tein.
Eikö jokaisella lapsella ole vanhemmat ? Eikö jokainen lapsi ole tarpeeksi arvokas olipa hän kasvanut minkälaisessa perheessä tahansa.
Ei lapsia lajitella kenen vanhemman lapsi hän on.
Ei ole A, B,C jne. lapsia.
Ihan samalla lailla lapsi joka on lähtöisin ydin, uus, yh,sateenkaari yms. perheestä voi onnistua, epäonnistua jne, tulla kunnon kansalaiseksi, tai sitten ei.
Minunkin mielestäni tämä aloitus kuuluisi ydinperhe-palstalle.
Uusperheelliset ovat jo eronneet ja jatkaneet elämässään eteenpäin, kun ovat kerran uusperheenkin jo perustaneet.
Ei rikottais mutta täytyy parisuhteen olla tasapuolinen eikä parisuhteessa tarvita minkäänlaista dominointia ja juuri dominoinnin ja narsistisen käyttäytymisen takia hain eroa vaimosta (ex vaimolle ei kelvannut kuin hänen sukulaiset ja ystävät ja kun mun sukulaisa ystäviä lli tulossa niin hän lähti aina lasten kanssa pois kotoa tai kielsi heitä tulemasta meille. Ja kotitöitä oli koko ajan sen verran etten olisi voinut edes vanhemmille mennä käymään ja kun menin niin kotona oli aivan järkyttävä huuto tekemättömistä töistä ja kun sanoi tee ite niin volymi nousi 3oktaavia )
Ydinperhe ei takaa lapselle parasta mahdollista kasvuympäristöä automaattisesti. Älytön aloitus.
Olen samaa mieltä täti sinisen kanssa. Ei ole automaatio että lapsista tulee semmoisia kun perhe on tämmönen tai sitten lapsesta tulee tommonen kun perhe on semmonen. Kyllä lapsen elämä on paljon kiinni rakastavista ja huolehtivista vanhemmmista on ne sitten omia tai jonkun muun. Esim yksinhuoltajan lapsen elämä voi muuttua kun saa toisen vanhemman arkeen. Tulee mahdollisesti uusia 'sisaruksia", uusia "sukulaisia". Minun sukuni otti avosylin vastaan uusperheessäni puolison lapset kun menimme yhteen. Yhtälailla sukuloimme puolin ja toisin vaikka ei ihan oikeaa sukua ollakkaan.
Tuo pitää paikkaansa etttä yksinhuoltajan lapsen elämä voi muuttua tai oikeammin muuttuu, kun saa toisen vanhemman arkeen. Toivokaamme, että se muuttuu parempaan suuntaan, vaikka tiedämmekin, että näin ei suinkaan ihan aina tapahdu.
Taas sorkkatautinen provoilee
Lapset ei kuulu homopareille, se on häpeä lapsille ja heitä ei saa siihen pakottaa. Monä en edes katso homoihin päin, oikeesti halveksin heitä. Säälin lapsia ketkä pakotetaan elelemään tuollaisessa perheessä, oiekeesti, jos lapsia rakastaa, heille pitää antaa normallit elinolot, ei tuommosia...
Toivottavasti pennunpennuistasi tulee homoja. Käännä sitten selkäsi. Sä pirullinen ihmisen kuvatus jäät homojen jälkeen toiseksi kun Luoja katsoo millainen ihminen sinä todellisuudessa olet.
Kunnioittakaa lapsia, ja opettakaa häntä ymmärtämään mikä on oikein ja mikä väärin.
Menkää ihmiset kirkkoon, ja kuunnelkaa mikä on perhe.
Sinä olet yh-perhe. Et muuksi muutu. Olisit ollut parenpi ihminen.
Mikä sinä olet tuomitsemaan ketään. Et mikään. Ota ensin malka omasta silmästäsi, ennenkuin osoittelet muita.
Puhut kuin perheiden eheyteen vaikuttaisi joku ulkopuolinen voima :D mikään ei vaikuta perheeseen, sen yhtenäisyyteen tai rikkonaisuuteen kuin vanhempien välinen kemia, komminikaatio ja arvostus ja tietysti se rakkaus.
Perhe muodostuu pariskunnasta. Pariskunta yksilöistä.
Mikäli yksilöt eivät pelaa hyvin yhteenn iin ei se perhekään kauheen funktionaalinen ole. Valitettavatsi.
Näitä asioita kun harvoin mietitään loppuun atsi perhettä perustettaessa. Mietitään vaa että kyllä se jälkikasvu haavat paikkaa ja rakkauden uudestaan synnyttää miehen ja naisen välille, mikä harvoin pitää paikkansa.
Perheen on aika mahdoton olla hajoamatta kun toinen vanhemmista päättää lähteä uuteen kainaloon. Silloin on turha syyllistää molempia vanhempia, koska väkisin ei perhettä kasassa pidetä. En näe mitään syytä väkisin jatkaa suhdetta, jos jompikumpi (tai molemmat) vanhemmista kokee suhteen toimimattomaksi.
Perhe rikkoontuu sisältäpäin, ei kenenkään ulkopuolisen vaatimuksesta. Lapsista pitää silti molempien vanhempien huolehtia suhteen jälkeenkin.
Tietenkin.