Hapa juontokoura

ostoaikeissa

Onko kokemusta hapa juontokourasta onko kestävä jne.

6

4775

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Klapeja joskus tehny

      Hapa juontokourasta en tiedä, mutta itselläni taitaa olla käytettynä ostettu Japa juontokoura http://aijaa.com/Nk4iye ja tätä on kyllä hitsailtu aika lailla jo edellisen omistajan aikana. Tämä on hitsattu kiinteäksi, eikä siten kääntö sivulle toimi.
      Muuten laite on ihan toimiva, sen minkä tälläinen voi toimia, maksoin siitä 250€, joka oli kyllä ihan tapissa, eli enempää en olisi tuosta maksanut.
      Toimii hyvin, kun tuon metsästä samalla tehdyt polttorangat mukanani ja hydraulisella työntövarrella varustettuna sillä saa tehtyä aika korkeaan kasaankin puut. Halpa väline kuitenkin nurkissa puunkorjuuseen paikassaan, ei välttämättä paras kaikkeen hommaan.. Edellinen omistaja on hitsannut lisäksi juontoketjuille muutaman hahlon lovipankon tapaan, joten tällä voi juontaa isompia tukkeja ketjuilla.

    • pikku-ukko1

      Hapasta ei kokemuksia, mutta jos ostaa kotimaisen kouran, eli Hapan, Japan, Palaxin tai Kipan, niin eiköhän nuo kaikki ole kestäviä siinä tarkoituksessa mihin ne on tarkoitettukin. Aika moni kouran rikkoutuminen johtuu käyttäjän omasta hölmöydestä.
      Omia kokemuksia ei ole kuin vuoden ajalta Palaxin kourasta, joka on täsmälleen sama laite kuin Japa. Ei ole vielä tullut mieleen mitää moitittavaa tuota kouraa kohtaa. Eli hyvin on toiminut ja asiansa hoitanut. Agri-Marketissa maksoi kääntösylinterilla 1800 e verollisena ja sama Japana Yrmassa oli yli kaksi tonnia.

      Kannattaa ainakin harkita kolme leukaista mallia, oikoo puu siistimmin kouraan. Ja jos traktorissasi on hydraulilohkoja vapaana, niin se kääntösylinteri on hyvä olla, helpottaa puiden ottamista kouraan, jos et saa ajettua traktoria aivan puiden suuntaisesti. Helpottaa myös tiukoissa mutkissa, kun puunippua voi kääntää. Kääntö on kyllä tosi äkkinäistä, jos hydrauliikan tuotto on suuri, eli kannattaa käännellä varovasti. Jos otat kääntösylinterin, niin silloin olisi myös traktorin hydraulilohkossa hyvä olla uiva-asento/kellunta, jos juonnat pitkää tavaraa latvat maassa, sylinteri myötäilee mutkissa ajettaessa.

    • Rekijuontaja

      Juontokoura ja metsäreki yhdistelmällä polttorangat metsästä laanille pilkottavaksi.
      Kouralla on helppo siirrellä rankakasoja matalaan rekeen. Reki sopivaan paikkaan johan juontokouralla puut siirretään. Sitten vaan kouralla aisasta kiinni ja siirtoajo pilkkomispaikalle. En koukuta rekeä ollenkaan, vaan kuljetan rekeä kouralla vetäen.
      Aisan alapuolelle olen hitsannut jötikän stoppariksi.

    • hap-hap
    • erämetsuri

      Itselläni on hapa koura 2 piikkine ja on ollut noin 3 v. eikä ole ollut mitään vikaa. on kyllä ollut kovalla käytöllä.niiltähän saa monenlaista mallia. itse suosittelisin ostamaan hapaa ,kipan tai palaxsin.ei niillä viron kourilla mitään tee

    • Anonyymi

      Viikon kokemuksen perusteella jättäisin Hapan ostamatta jos yhtään järeämpää tukkia liikuttelee. Kourien puristusvoima loppuu kesken, kuten käännön. Kolmipiikkisyys ei omasta mielestäni ollut niin ylivoimainen ominaisuus vaikka auttaakin hieman suoristamaan ohuita rankoja. Jos et tarvitse vinssiä antaisin myös merkittävästi painoarvoa ns. päätylevylle joka tasaa rankapinon. Hapassa puut tulee helposti liian lähelle jolloin ne estää käännön toimimisen. Samoin kiinnitin huomiota siihen, että maalit lähtee uutena varsin helposti minne puu vähän osuukin. Pulverimaalaus suojaisi ruostumiselta pidempään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5851
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4585
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4131
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3255
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2443
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2339
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2079
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1209
    Aihe