Virossahan todellisuudessa kaikki rakennusfirmat saavat isoja tilauksia valtiolta. Valtio rahoittaa tietenkin hankkeet EU:n rakennerahastoista lypsetyillä tuilla. Nämä yhtiöt saavat hankkeet lahjomalla virolaiset kierot poliitikot. Työt tehdään tietenkin pimeästi jotta päästää neuvostovuosien kurjuuden jälkeen mersun hyttiin. Tätä paskakulttuuria virolaiset ovat tuomassa Suomeen. Suomessahan esimerkiksi YIT ja Skanska kilpailevat urakoista täysin rehellisesti ja maksavat veronsa valtiolle laillisesti.
Viron niin sanottu kapitalistinen markkinatalous
7
183
Vastaukset
- rakennusmies
Mutta skanska ja yit käyttää pimeää työvoimaa ja ostavat työt halvalla virolaisilta ja yleensä skanska ja yit maksavat rahat pimeänä että on ne kyllä aika rehellisiä. Voisivat palkata semmosia suomalaisia alihankinta firmoja.
- valitettavasti
Maassa maan tavalla.
- Puolet petäjäistä
TAMPIO! Suurimmat Suomessa toimivat rakennusfirmat on Ruotsalaisia. Skanska, NCC ja Peab ainakin. Suomi on tällainen ryysyranta, jos ruotalaiset vetää businekset pois, niin nälkään kuollaan. Aina täällä oltu joko ryssien tai swedujen elätettävänä. Hyvä puoli siinä on ollut, että on totuttu näkemään nälkää ja sitä kautta meistä on tullut sitkeitä. Toisaalta osa (taustaltaan Venälaiset) on aika kovia ruikuttamaan ja kadehtimaan. Onneksi pettua riittää !
- pääs kii loiseläjä
Missä puhuttiin minkään asian koosta, typerä voroloinen. Markkinaosuudet Suomessa jakautuvat suhteellisen tasaisesti.
- Pässinpää
pääs kii loiseläjä kirjoitti:
Missä puhuttiin minkään asian koosta, typerä voroloinen. Markkinaosuudet Suomessa jakautuvat suhteellisen tasaisesti.
Sanonko mikä jakautuu tasasesti sun päässä?!
- Fiksu suomalainen
Aloittaja ei näköjään tunne yhtään mitään Suomen omasta "hyvä veli-järjestelmästä" joka meillä on ollut aina. Sitä sanotaan myös kotimaisen työn tukemiseksi.
- hohoijakkkaa
Suomessa puututaan korruptioon jatkuvasti, Virossa valehtelu ja varastaminen ovat kansanhuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1126945KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3916621Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653337Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282889Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092484Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään382039- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257