Virossahan todellisuudessa kaikki rakennusfirmat saavat isoja tilauksia valtiolta. Valtio rahoittaa tietenkin hankkeet EU:n rakennerahastoista lypsetyillä tuilla. Nämä yhtiöt saavat hankkeet lahjomalla virolaiset kierot poliitikot. Työt tehdään tietenkin pimeästi jotta päästää neuvostovuosien kurjuuden jälkeen mersun hyttiin. Tätä paskakulttuuria virolaiset ovat tuomassa Suomeen. Suomessahan esimerkiksi YIT ja Skanska kilpailevat urakoista täysin rehellisesti ja maksavat veronsa valtiolle laillisesti.
Viron niin sanottu kapitalistinen markkinatalous
7
188
Vastaukset
- rakennusmies
Mutta skanska ja yit käyttää pimeää työvoimaa ja ostavat työt halvalla virolaisilta ja yleensä skanska ja yit maksavat rahat pimeänä että on ne kyllä aika rehellisiä. Voisivat palkata semmosia suomalaisia alihankinta firmoja.
- valitettavasti
Maassa maan tavalla.
- Puolet petäjäistä
TAMPIO! Suurimmat Suomessa toimivat rakennusfirmat on Ruotsalaisia. Skanska, NCC ja Peab ainakin. Suomi on tällainen ryysyranta, jos ruotalaiset vetää businekset pois, niin nälkään kuollaan. Aina täällä oltu joko ryssien tai swedujen elätettävänä. Hyvä puoli siinä on ollut, että on totuttu näkemään nälkää ja sitä kautta meistä on tullut sitkeitä. Toisaalta osa (taustaltaan Venälaiset) on aika kovia ruikuttamaan ja kadehtimaan. Onneksi pettua riittää !
- pääs kii loiseläjä
Missä puhuttiin minkään asian koosta, typerä voroloinen. Markkinaosuudet Suomessa jakautuvat suhteellisen tasaisesti.
- Pässinpää
pääs kii loiseläjä kirjoitti:
Missä puhuttiin minkään asian koosta, typerä voroloinen. Markkinaosuudet Suomessa jakautuvat suhteellisen tasaisesti.
Sanonko mikä jakautuu tasasesti sun päässä?!
- Fiksu suomalainen
Aloittaja ei näköjään tunne yhtään mitään Suomen omasta "hyvä veli-järjestelmästä" joka meillä on ollut aina. Sitä sanotaan myös kotimaisen työn tukemiseksi.
- hohoijakkkaa
Suomessa puututaan korruptioon jatkuvasti, Virossa valehtelu ja varastaminen ovat kansanhuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse924706Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133882Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1983751Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.862163Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791308- 1301192
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1571162- 531065
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924