Viron niin sanottu kapitalistinen markkinatalous

rajat kiinni

Virossahan todellisuudessa kaikki rakennusfirmat saavat isoja tilauksia valtiolta. Valtio rahoittaa tietenkin hankkeet EU:n rakennerahastoista lypsetyillä tuilla. Nämä yhtiöt saavat hankkeet lahjomalla virolaiset kierot poliitikot. Työt tehdään tietenkin pimeästi jotta päästää neuvostovuosien kurjuuden jälkeen mersun hyttiin. Tätä paskakulttuuria virolaiset ovat tuomassa Suomeen. Suomessahan esimerkiksi YIT ja Skanska kilpailevat urakoista täysin rehellisesti ja maksavat veronsa valtiolle laillisesti.

7

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakennusmies

      Mutta skanska ja yit käyttää pimeää työvoimaa ja ostavat työt halvalla virolaisilta ja yleensä skanska ja yit maksavat rahat pimeänä että on ne kyllä aika rehellisiä. Voisivat palkata semmosia suomalaisia alihankinta firmoja.

      • valitettavasti

        Maassa maan tavalla.


    • Puolet petäjäistä

      TAMPIO! Suurimmat Suomessa toimivat rakennusfirmat on Ruotsalaisia. Skanska, NCC ja Peab ainakin. Suomi on tällainen ryysyranta, jos ruotalaiset vetää businekset pois, niin nälkään kuollaan. Aina täällä oltu joko ryssien tai swedujen elätettävänä. Hyvä puoli siinä on ollut, että on totuttu näkemään nälkää ja sitä kautta meistä on tullut sitkeitä. Toisaalta osa (taustaltaan Venälaiset) on aika kovia ruikuttamaan ja kadehtimaan. Onneksi pettua riittää !

      • pääs kii loiseläjä

        Missä puhuttiin minkään asian koosta, typerä voroloinen. Markkinaosuudet Suomessa jakautuvat suhteellisen tasaisesti.


      • Pässinpää
        pääs kii loiseläjä kirjoitti:

        Missä puhuttiin minkään asian koosta, typerä voroloinen. Markkinaosuudet Suomessa jakautuvat suhteellisen tasaisesti.

        Sanonko mikä jakautuu tasasesti sun päässä?!


    • Fiksu suomalainen

      Aloittaja ei näköjään tunne yhtään mitään Suomen omasta "hyvä veli-järjestelmästä" joka meillä on ollut aina. Sitä sanotaan myös kotimaisen työn tukemiseksi.

      • hohoijakkkaa

        Suomessa puututaan korruptioon jatkuvasti, Virossa valehtelu ja varastaminen ovat kansanhuvia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5673
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      12
      3688
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      193
      2311
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      163
      1723
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      77
      1627
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1457
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1365
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1335
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    10. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1194
    Aihe