merkonomiksi

merkonomiksi?

Olen ammatiltani lähihoitaja mutta kokemusta on kaupassa työskentelystä. Olen ajattelut vaihtaa alaa merkonomiksi. Olen aivan kyllästynyt hoitoalaan. Olen kiertänyt monia lähihoitajan työpaikkoja mutta mikään ei tunnu hyvältä, kaikki lähinnä vaan ahdistavalata.
Nautin kyllä asiakaspalvelu työstä mutta en ehkä tällä tavalla.

Kertoisitteko missä kaikkialla olette töissä merkonomeina ja paljon palkka?
Tai jos olette esim osastosihteereinä sairaalassa tms, niin mitä työnkuvaan kuuluu jne.

8

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+15

      Itsekin olen lähihoitaja ja täysin samoilla ajatuksilla, ei varmasti olla ainoita jotka on tympääntyneitä lähärin töihin, päiväkoti, kotihoito, sairaala vo 2000e/kk no thanks.
      Mullekin sopisi paljon paremmin toimistotyö joten olen itsekin hakenut osastonsihteerin paikkoja, vaikea vaan päästä enkä usko että sekään mikään helppo työ olisi.

      • 13+15

        Pääsin osastonsihteeriksi, saas nähdä miten maistuu. Kiva kun sai vaihteeksi päivätyön, aika luksusta että voi tulevaisuudessa suunnitella harrastuksia ym menoja aina illoille. Palkkakin nousi edelliseen työhön verrattuna ja pitempi työsopimus.


    • huhhuh1

      juu niinhän sitä sanotaan että eihän tuota työtä rahan takia tehdä.... mutta jos palkka on alle 2000e ja poltat työssäsi itsesi täysin loppuun niin onko se se arvoista... hohoijaa...

      toisaalta lähihoitajana et koskaan rahojasi kerkiä mihinkään käyttämään kun olet aina töissä! et nää koskaan perhettäsi tai ystäviäsiä, koska he ovat aina vapaalla viikonloppuisin ja vapaalla kaikki pyhäpäivät, kun itse teet kolmea vuoroa lähihoitajan työssä.
      Sitten kun vapaapäivä koittaa ehkä maanantaiksi ja tiistaiksi niin se meneekin kiitettävästi nukkuessa että palautuisit fyysisesti/psyykkisesti raskaasta työstä koitat siivota sillon vähän kotia kun en koskaan muuten kerkeä, ja työpäivän jälkeen siihen hommaan on täysin väsynyt (se on jo luksusta kun kaksi vapaapäivää peräkkäin)

      Hyi helvetti! Ihan hullun hommaa ryhtyä tälle alalle!

    • 12+11

      3vuorotyö on kyllä todella hankala jos miettii sosiaalisia kuvioita esim jos on poika tai tyttöystävä tai jopa lapsi. Eikä ne lisät suuria edes ole varsinkin kun peruspalkka on aina niin pieni, iltalisän 15 % on säälittävä kun sen ajan voisi ja mieluusti viettäisi toisen ihmisen kanssa.

    • hattu kourassa...

      Täytyy nostaa hattua ihmisille jotka voivat tosta noin vaan lukea itsensä vaikka merkonomiksi.

      • qwertyui

        Kuinka niin?


    • en suosittele

      Merkonomin työ se vasta p'skaa onkin. Hirveä kilpailu työpaikoista, hirveän huono, kireä ja veemäinen ilmapiiri monella työpaikalla, ihmiset yrittävät savustaa sinua ulos ja pitävät sinua kilpailijana, uhkana, yritysvakoilua, ihme juonitteluja, yritykset yrittävät kusettaa sen minkä ehtivät.. jne. Moneen paikkaan monta sataa työnhakijaa, keskihallinnon paikkoja on kamalasti vähennetty ja millään muilla ei ole merkitystä kuin suhteilla. Sitten tulee poliittiset syyt ja ulkonäkö. Jos haluaa kouluttautua johonkin toiseen ammattiin suosittelen korkeakoulutusta.

    • O. Raakkeli

      Niin sanotun suorittavan toimistotyön työpaikat vähenevät lähivuosina. Sitä ulkoistetaan ostopalveluiksi. Sen sijaan toimistotyön johtamisen työpaikat lisääntyvät, mikä on ristiriitaisuudessaan jopa huvittavaa. Akateemiselle asiantuntijuudelle on jatkossakin kysyntää, jos tyytyy työskentelemään mitään kyseenalaistamatta. Kiinteistöjen huolto ja siivous ovat kasvavia aloja, joilla pärjää vähemmälläkin koulutuksella. Ammatillinen järjestäytyminen on perusehto niiden palkkatason parantamiseksi. Loimaan kassasta ei ole siinä apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5669
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      115
      5448
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5046
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      3011
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2521
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      51
      2497
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2177
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1899
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1641
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1582
    Aihe